Skip to content

Štrkcu so vrnili upanje v življenje in preživetje leta na jug

Kako so pomurski ljubitelji ptic, lovci in veterinarka reševali poškodovano štorkljico?

Čeprav jih mnogi imajo za krvnike in morilce prostoživečih in tudi drugih živali, so pomurski lovci še enkrat znova potrdili, da jim veliko pomeni vsak osebek živali in so vedno pripravljeni pomagati rešiti žival, ki se lahko reši. Tokrat je namreč jager iz LD Radenci, Franc Smolko z Rožičkega Vrha, skupaj z aktivisti Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS), in s pomočjo znane pomurske veterinarke Smiljane Nabergoj, dr. vet. med, ki pogosto rešuje in zdravi tudi divje oz. prostoživeče živali, s pticami vred, zlasti štorkljami, rešili življenje mladi štorklji, kateri so vrnili upanje ne le v življenje temveč tudi, da ji bo uspela odleteti na jug, kamor se ptiči z dolgimi nogami in kljuni te dni odpravljajo. Po videnem, ko so jo po tri tedenskem zdravljenju, pri gasilskem domu na Rožičkem Vrhu, spuščali v naravno okolje, je ptič povsem zdrav in bo po krajših pripravah najbrž brez težav odletel v svoje zimsko domovanje.

„Tukaj pri nas sicer ni nobenega gnezda, kjer bi domovale štorklje, ki pa pogosto priletijo k nam. Tako mi ni bilo nič sumljivo, ko je v nedeljo, 24. julija do našega gasilskega doma priletela štorklja. Ker sem bilu doma, sem jo z okna opazoval tudi naslednji dan, nato pa mi je postalo sumljivo, ko sem videl, da si preprosto išče pomoč človeka, saj je začela hoditi okrog hiš. Zato sem v torek, 26.7., poklical aktiviste DOPPS in koncesionarja za zdravljenje prostoživečih živali, ki pa se ni odzval. So pa prišli ljubitelji živali, ki so štorkljo, katera je bila očitno poškodovana odpeljali k veterinarki Smiljani, katero vsi dobro poznamo, da pomaga tudi prostoživečimi živalmi. Sedaj pa sem vesel, da je naše skupno poslanstvo, da bi štorklji pomagali, bilo uspešno,“ nam je ob izpusti ptiča povedal lovec, popotnik, kolesar in sploh vsestranski možakar z Rožičkega Vrha, Franc Smolko ki se zaveda, da nihče nima pooblastila za „odvzem živali“ iz naravnega okolja, a tukaj je zadeva bila resna in je šlo za življenje „nedolžnega živega bitja“, kot je dejal.

Veterinarka Smiljana Nabergoj nam je povedala, da so jim v ambulanto pripeljali štrkca v zelo slabem stanju. Po obnašanju je ocenila, da gre za samčka. „Najbrž se je zaletel v žice daljnovoda, saj smo med diagnostiko ugotovili, da je ne le poškodovan, temveč da tudi težko diha. Storili smo vse, da bi ga vrnili v naravo in mislim, da nam je uspelo, čeprav smo morali nekoliko hiteti. Sedaj so že zadnji dnevi, ko se morajo štorklje pripraviti za odhod na jug. Zato je bilo potrebno, da ga čim prej vrnemo na mesto, kjer se je ponesrečil, med njegovo jato, tako da ima vsaj še nekaj dni za treninge in priprave na daljno pot. Vesela bi bila, da bi ga prihodnje leto spet srečala kje pri nas v Pomurju, a zdravo in pripravljeno na razmnoževanje,“ nam je povedala Nabergojeva, na čigavem dvorišču pogosto sprehajajo štorklje, ki ne morejo leteti ali so kako drugače poškodovane in potrebne zdravljenja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: