V Selu namestili doma izdelano gnezdo za belo štorkljo
Na območju Pomurja, kjer v več deset gnezdih pomladi poleti domuje več sto štorkelj, se naravovarstveniki različne organizacije in društva ter tudi gospodarske družbe, z obnovami in postavitvami novih gnezdišč, prizadevajo za ohranitev staleža teh dolgonogih in dolgokljunih lepotic, ki po nekaterih verovanjih „skrbijo“ tudi za naravno nataliteto ljudi. Tako vsako pomlad, v sodelovanjem z gasilci in družbo Elektro Maribor obnovijo in popravijo kar nekaj gnezdišč, katera običajno poškodujejo močen veter in sploh neurja, ki skoraj vsako poletje divjajo tudi v tem delu dežele. Te dni pa so v znanem izletniškem kraju, Selo na Goričkem v občini Moravske Toplice, pri Turistično informativnem centru ob Rotundi, naravovarstveniki zaposleni v Javnem zavodu Krajinski park Goričko, ob pomoči podjetja Urbano gozdarstvo: Erdeljc iz bližnjih Fokovcev, namestili doma spleteno gnezdo. Nameščeno je bilo na kovinski podstavek z drogom, ki na tem mestu stoji prazen že več let.
„Namen namestitve je pritegniti par belih štorkelj h gnezdenju. Zavedamo se, da je prvi pogoj za gnezdenje bele štorklje na nekem območju dovolj ustrezne hrane za gnezdeči par in njegove potomce. Drugi pogoj je stabilno gnezdo. Večjo verjetnost, da štorklje pritegnemo h gnezdenju, predstavlja gnezditveni material na gnezdu, ki ga poskušamo posnemati s spletenim gnezdom iz vej iz vinograda in sena. V preteklih štirih letih smo v Pomurju namestili šest podobnih gnezd in bili smo polovično uspešni,“ je ob tem dejal visoki naravovarstveni svetnik zaposlen v Javnem zavodu Krajinski park Goričko.





Sedaj pričakujejo, da bo ob Rotundi spet gnezdil par štorkelj (Foto: Gregor Domanjko)
