Skip to content

Sodelavci ZD Gornja Radgona: Jožica, pogrešali te bomo!

Tudi odhod v zasluženi pokoj je lahko žalosten, kar se je potrdilo v primeru Jožice Klajnščak. višje med. sestre

„To pravzaprav ni bila slovesnost z veseljem, temveč žalostno slovo od naše mentorice, učiteljice, in prijateljice Jožice, katero je na delovnem področju, tako strokovnem kot človeškem, težko nadomestiti…“ nam je kratko sporočila mlajša medicinska sestra iz Zdravstvenega doma Gornja Radgona, po končani slovesnosti, ob odhodu ene najbolj priljubljenih medicinskih sester v omenjenem zavodu in tudi Pomurju, Jožice Klajnščak, ki je pravzaprav sestra s srcem. Zato niti ne preseneča, da je ob slovesu priljubljene medicinske sestre kanila marsikatera solza in le redki so lahko ostali mirni in spokojni, ko so se s prisrčnimi nagovori namenjenimi Jožici, poslavljali: direktor ZD Gornja Radgona, Joža Primožić, dr. med, specialist infektolog, pomočnica direktorja za zdravstveno nego Marija Zrim, vodja splošne medicine Tamara Elbl, dr. med., specialistka družinske medicine, Karla Pučko Zemljič v imenu sindikata in DMSZT Pomurja, Slavica Mencigar, v imenu pacientov ter upokojeni dolgoletni Jožičin sodelavec, Branko Avsec, dr. med,, ki je bil vabljen kot presenečenje predvsem za „slavljenko“ Jožico. Diplomirani zdravstvenik Tomaž Rantaša je v sliki in besedi pripravil Jožičino kronologijo…

Prejemnica številnih priznanj in nagrad, ter izjemno priljubljena višja medicinska sestra Jožica Klajnščak, ki izvira z vinorodnih Kapelskih goric, se je rodila 12.2.1962. Po osnovni šoli na Kapeli, je šolanje nadaljevala na Srednji zdravstveni šoli v Mariboru, ginekološko porodniška smer babica in jo končala leta 1981. Ko končani srednji šoli je istega leta pričela opravljati pripravništvo v Zdravstvenem domu Gornja Radgona na otroško šolskem dispanzerju. Svojo profesionalno poklicno pot je začela kot medicinska sestra na otroško šolskem dispanzerju do leta 1988. Želja pomagati in nuditi pomoč ljudem na terenu jo je pripeljala na delovno mesto patronažne medicinske sestre, kjer je leto in pol nadomeščala porodniški dopust. Neustavljiva želja po znanju in izobraževanju jo je oktobra 1982 pripeljana na Višjo šolo za zdravstvene delavce v Mariboru katero je leta 1985 uspešno zaključila in si pridobila naziv višja medicinska sestra. Leta 1990 je svojo poklicno pot nadaljevala v splošni ambulanti, ki je zaradi zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva na radgonskem območju tudi ambulanta NMP, kar pomeni delo v ambulanti, na terenu, podnevi, ponoči, ob nedeljah in praznikih. V delovanje urgentne službe je bila Jožica vključena več kot 30 let. Hitro so prepoznali njene vrednote za vodenje in motiviranje sodelavcev v timu zato je bila leta 1990 imenovana za vodenje ambulant splošne medicine za področje zdravstvene nege. V svoji bogati, več kot 40 – letni delovni karieri je od leta 2007 opravljala delo v posvetovalnici za diabetike, in bila prva pri vzpostavitvi ambulante. Bila je ena izmed prvih, ki je prebijala ledino za delo v referenčni ambulanti, ki jo še opravlja danes. Ima velike zasluge pri različnih projektih, med drugim programu SOPA, saj je ZD Gornja Radgona bil eden izmed najboljših v Sloveniji pri doseganju rezultatov. Bila je prva pri vzpostavitvi Covid cone v času epidemije, triaže pacientov in pomoč pri izvajanju cepljenja.

Poleg uspešnega strokovnega dela na poklicnem področju zdravstvene nege je Jožica tudi članica DMSBZT Pomurja, kjer se je aktivno udeleževala izobraževanj. Leta 2004 je bila prejemnica priznanja DMSBZT Pomurja. Več let je bila tudi aktivna v Društvu diabetikov Gornja Radgona kot predavateljica na različnih predavanjih s področja sladkorne bolezni in širše. Nekaj časa pa je bila aktivna tudi v Društvu kmečkih žena Gornja Radgona, kot predavateljica z najrazličnejšo zdravstveno vzgojno problematiko. Delo na področju zdravstvene nege ves čas opravlja z predanostjo in zavzetostjo in predvsem z empatijo do pacientov. S svojim neizmernim optimizmom, predanostjo poklicu, profesionalnostjo in dobrimi medsebojnimi odnosi si je pridobila zaupanje med pacienti, svojci, sodelavci, vodstvu in ostalimi člani tima. Velja za osebo, ki je pripravljena sodelovati pri reševanju problemov pa naj bodo še tako majhni in nepomembni. Njen etični odnos, znanje in profesionalnost se odražajo na vseh področjih njenega delovanja.

Jožičine osebnostne kvalitete kot so, vedrost, optimizem in organizacijske sposobnosti, ter vrednote kot so poštenje, zaupanje, pravičnost jo vodijo na njeni strokovni in delovni poti. Svoje znanje in strokovne izkušnje z veseljem prenašala in prenaša na mlajše kolegice in sodeluje kot mentorica pri izobraževanju pripravnikov in študentov. Aktivno sodeluje pri izobraževanju medicinskih sester za delo v referenčnih ambulantah, ter raznih internih izobraževanjih zdravstvenega osebja. Je čudovit vzor vsem bodočim medicinskim sestram, pravi da je poklic medicinske sestre lep, če ga opravljaš s srcem, kot ga je ona ves čas opravljala v ambulantah ZD Gornja Radgona.

One thought on “Sodelavci ZD Gornja Radgona: Jožica, pogrešali te bomo!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja