Skip to content

Vinko Prislan predstavlja „Dva cikla“

Prleška prestolnica Ljutomer do 7. oktobra gosti čudovito razstavo

V Galeriji Anteja Trstenjaka v Ljutomeru so odprli likovno razstavo z naslovom Razstava dveh ciklov likovnega umetnika Vinka Prislana, rojenega v Slovenj Gradcu in živečega v Radencih. Razstava predstavlja izbor njegovih del iz dveh ciklov, nastalih v letu 2022, ko se delom Drevo življenja pridružijo precedenčne upodobitve ženskih obrazov v okviru cikla Potovanja. Prislan se v zadnji fazi drugega cikla, nastali v letošnjem letu 2024, likovno poglablja v mladostni ženski portret, kar je zanj do sedaj največji ustvarjalni izziv, razvil pa se je iz minulih vilinskih upodobitev samostojnih, lebdečih glav, ki med seboj komunicirajo v domišljijskih krajinah. Nova Prislanova ženska je pridobila svoje telo, vsaj doprsno, nastopa pa v okolju, ki deloma asocira na Drevesa življenja, deloma na abstraktne prostorske konstrukcije. Novejše ustvarjalno obdobje Vinka Prislana tako izpričuje njegovo neprestano raziskujočo umetniško osebnost, ki se poglablja tako v kozmična in mitološka kakor tudi psihološka vprašanja.

Kot je še povedal likovni kritik Mario Berdič Codella, Cikel Vilinski ples z Drevesi življenja navezuje na minulo fazo adicijsko komponiranih cvetlic s tankimi stebli in “embrionalnimi” cvetovi, povezujoč hkrati tostranstvo z onostranstvom, kakor je že običaj pri Vinku Prislanu, saj imajo njegova likovna dela praviloma tudi globji duhovni značaj. „Drevesa življenja tako simbolizirajo neprestano, ciklično obnavljajoč se pojav življenja, ki presega izključno materialistično eksistenco, opozarjajoč hkrati na krhkost živih bitij, ki jih upodablja kot nitaste cvetlice z vrtinčastimi cvetovi, očitno ženskega spola, kar poudarja tudi nežen kolorit v prevladujočih modrih, rožnatih, vijoličnih in rumenih odtenkih, s poudarjeno globinsko iluzijo. Četudi na prvi pogled ploskovito zasnovana navpična, adicijska kompozicija, se razkrije kot prostorsko poglobljena, globinska konstrukcija, pri čemer bi lahko sestavljali posamezna platna cikla bodisi v neskončen navpični bodisi vodoravni niz in tako dobili pravo “kozmično” omrežje vse navzočega življenja.“

V drugem ciklu zenskih glav, ki se očitno razvijejo iz cvetov prejšnjega cikla, se hkrati pojavijo značilna, med seboj prepletajoča se valovanja, ki jih lahko opazimo že v minuli fazi, simbolizirajoče kozmične strune, svetlobno in vodno valovanje, možganske valove, se posebej pa glasbene vibracije, saj Vinko Prislan rad poudarja povezavo svoje likovne ustvarjalnosti z glasbo, se posebej jazza in klasike. „Po najnovejši hipotezi, naj bi v temeljih vesolja obstajale vibrirajoče strune, ki se vozljajo v multiple dimenzije, tako da je vse vesolje očitno ena sama glasba, kar dajejo slutiti tudi Prislanove upodobitve. V ciklu kdo ve, kdo je kaj in kdo je kdo, se umetnik prvič poglablja v psihološka vprašanja glede osebnosti oziroma individualnosti, če smo res vsi povezani v enotno vesolje, iz enega samega izvora. Vznemirljivo je tukaj tudi vprašanje, ali je Bog Stvarnik res moškega spola ali je ženska, oziroma, ali sta stvarnika dva, moški in ženska, kar bi bilo morda najbolj logično. Kakorkoli, Vinko Prislan se v zadnji fazi drugega cikla, nastali v letošnjem letu 2024. likovno poglablja v mladostni zenski portret, kar je zanj do sedaj največji ustvarjalni izziv, razvil pa se je iz minulih vilinskih upodobitev samostojnih, lebdočih glav, ki med seboj komunicirajo v domišljijskih krajinah,“ je dodal Bedrič Codella.

Avtor razstave Vinko Prislan se je rodil leta 1952 v Slovenj Gradcu. Diplomiral je na Univerzi v Mariboru. Na svoji ustvarjalni poti je imel veliko različnih domačih in tujih mentorjev, pri katerih se je izpopolnjeval v tehniki, kompoziciji in na področju likovno teoretičnih pogledov. Do sedaj je ustvaril več sto likovnih del, prva leta z oljnimi barvami, kasneje pa večinoma z

akrilnimi barvami in v mešani tehniki na srednje velikih in večjih formatih. Svoja dela, ki so predstavljala različne vsebinske opuse, je razstavljal na preko 100 samostojnih in skupinskih razstavah doma, v Avstriji, Nemčiji, Madžarski, Hrvaški, Italiji, Belgiji, Poljski in Franciji. Leta 2018 je bil udeleženec uradne slovenske delegacije na Salonu Des Beaux Arts v Louvru…Živi in ustvarja v Radencih.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja