Skip to content

Plečnikovo arhitekturo tako v Pragi kot Ljubljani ne moreš spregledati

Lendava gosti zanimivo, pravzaprav čudovito razstavo „Plečnik v Pragi“

V okviru obeleževanja 150-letnice rojstva velikega slovenskega in svetovnega arhitekta Jožeta Plečnika, ko je Vlada Republike Slovenije razglasila leto 2022 za Plečnikovo leto, je tudi v najbolj vzhodnem slovenskem mestu Lendavi na ogled zanimiva razstava. Veleposlanik Češke Republike, Nj. eksc. Juraj Chmiel in podžupan v funkciji župana občine Lendava Ivan Koncut sta namreč v preddverju Gledališke in koncertne dvorane v Lendavi odprla razstavo z naslovom Plečnik v Pragi. Na svojem prvem obisku na začetku leta 2022 je češki veleposlanik vodstvu občine Lendava predstavil možnosti sodelovanja na področju turizma, kulture, pobratenja mest in gospodarstva. Rezultat povezav in dogovorov je tudi razstava o slovenskem arhitektu, ki je ključno zaznamoval prestolnici obeh držav, ki sta tesno povezani že od nekdaj.

Ob tej priložnosti je podžupan v funkciji župana lendavske občine izrazi veselje „da sodelovanje med Češko in Lendavo tokrat nadgrajujemo tudi na kulturnem področju. Na športnem področju ga negujemo že od leta 1994, prav tako pa smo od nedavnega v evropskem projektu WE4EU, kjer sodelujemo z mestom Mělnik.“ Veleposlanik Češke republike Juraj Chmiel je povedal, „da je prisotnost in impozantnost Plečnikove arhitekture tako v Pragi ko Ljubljani nespregledljiva, a smo ga v obeh državah zares začeli odkrito spoštovati šele ob koncu 20. stoletja, ko sta se obe državi postali samostojni.“ je poudaril. Dodal je, da se je Jože Plečnik neizbrisno zapisal v zgodovino Prage in češke arhitekture. Tako kot arhitekt Praškega gradu, cerkve Srca Jezusovega v četrti Vinohrady in drugih mojstrovin, kakor tudi kot profesor na praški Umetnoobrtni šoli, kjer je vzgojil prek petdeset vodilnih čeških arhitektov: „Sodelovanje med Slovenci in Čehi je odlično, bilo pa je zelo dobro tudi že v času Avstro-ogrske monarhije, ko smo bili v skupni državi. V Sloveniji so delali znani češki arhitekti, na Češkem pa slovenski. Leta 1911 je prišel Jože Plečnik v Prago in jo pomembno zaznamoval v arhitekturnem smislu. Vendar pa so njegovo delo spet začeli raziskovati po letu 1989, na pobudo predsednika Havla, v času komunizma pa se o njegovi ustvarjalnosti v Pragi skoraj ni govorilo.“

Tako praški kot ljubljanski opus mojstra Plečnika sta vpisana v Unescov seznam kulturne dediščine in sta deležni vedno več odmevnosti in občudovanj po vsem svetu. Jože Plečnik, za katerega pravijo, da je kot žlahtno staro vino, starejši kot je, boljši je in kakovostnejši, je v obeh prestolnicah tudi poučeval, njegovi učenci so znameniti slovenski in praški arhitekti, ki so v obeh državah bili varuhi njegove dediščine in hkrati ključni oblikovalci nove podobe obeh prestolnic.

Sama lendavska razstava obiskovalca opozarja na pomembno poglavje Plečnikovega življenja in ustvarjanja. Na začetku nas razstavni panoji spomnijo na Plečnikovo prijateljstvo z ustanoviteljem češke moderne Janom Koterem. Največji del razstave je posvečen Plečnikovi prenovi Praškega gradu, kjer je v dialogu s predsednikom in ustanoviteljem republike Tomašem Garriguom Masarykom in njegovo hčerjo dr. Alice Masarykovo uredil eksterier in grajske vrtove. Pozornost je namenjena tudi monumentalni sakralni zgradbi cerkve Srca Jezusovega na Vinohradih. Na koncu so omenjeni tako Plečnikovi češki učenci, povečini znameniti predvojni in povojni arhitekti, ki so ostajali zvesti varuhi in promotorji Plečnikove dediščine tudi v težkih časih socialističnega obdobja, kot tudi Plečnikovi slovenski učenci na Univerzi v Ljubljani, ki so z ustvarjanjem v duhu svojega Mojstra prispevali k povojni podobi glavnega mesta Ljubljane. Zadnji del razstave ponuja orientacijski zemljevid Ljubljane, na katerem so označene Plečnikove zgradbe, ki so posejane po slovenski prestolnici, hkrati pa nas spomni na nenavadno odmevnost Plečnikovega dela po vsem svetu…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: