Skip to content

Odprli so razstavo 20. Mednarodne likovne kolonije Likovnega društva Gornja Radgona

Črke v barvah: Pripovedovanje zgodb skozi sliko

V okviru praznovanja 29. občinskega praznika, so v galeriji Kulturnega doma Gornja Radgona, odprli posebno likovno razstavo del nastalih na poletni 20. Mednarodni likovni koloniji Likovnega društva (LD) Gornja Radgona. Pred večino izmed 26 avtorjev ter številnimi drugimi ljubitelji likovne umetnosti, sta na odprtju razstave, katero je vodil Andrej Okreša, spregovorili predsednica društva Dana Štrucelj in gostiteljica, direktorica Zavoda Kultprotur, Tatjana Karba Kotnik, ki je razstavo tudi odprla. „Ta dogodek združuje nas, ki izražamo moč besed skozi sliko in tako ustvarjamo naše zgodbe. Naša tema je bila navdihnjena z idejo, da so črke več kot le gradniki besed. So simboli, ki lahko prenašajo močna sporočila, čustva in ideje. Vsaka črka ima svojo

zgodbo, svojo osebnost in svojo estetiko. Uvod in inspiracija v ustvarjanje je bil lokalni reper Leopold I. ki je s svojimi besedili in zgodbami dodal nov pogled in možnost interpretacije pripovedovanja zgodb skozi naše slike, kot Leopold I. to počne skozi glasbo. Skupaj smo ustvarili nekaj resnično posebnega,“ je tridnevno tematsko likovno kolonijo z naslovom „Črke v barvah – Pripovedovanje zgodb skozi sliko“, predstavila predsednica LD GR Dana Štrucelj, ki je dodala, da se je od 7. do 9. junija 2024 kar 29 članov in prijateljev družilo in ustvarjalo v prostorih stare carinarnice pri meji s sosednjo Avstrijo.

Strokovni vodja kolonije je bila profesorica slikarstva, doc. dr. Kiki Klimt, ki je med drugim ocenila: „Pred časom sem se pogovarjala s kolegom, prav tako profesorjem slikarstva in mi je povedal, da smo Slovenci v svetovnem vrhu po številu ljubiteljskih slikarjev v svetu. Procentualno, ne številčno, da ne bo pomote. Za tisto drugo nas je absolutno premalo. No, ali je podatek čisto resničen ne vem, vem pa, da je v Sloveniji veliko ljudi, ki radi slikajo. Za nekatere je to le oblika sproščanja, za druge pa izziv, da se kaj novega naučijo, spoznajo in s tem bogatijo.

Likovne kolonije so prilika, da se ljudje s podobnimi vprašanji in nagnjenji družijo in napredujejo. Vsakdo pride po tisto, kar tisti trenutek potrebuje. Nekateri le malo družbe, drugi po par dni mira pred obveznostmi in ustaljenim okoljem in nekateri po novo znanje. 20. mednarodna kolonija v Gornji Radgoni je bila takšna priložnost, in zbralo se je veliko ljubiteljskih ustvarjalcev, s katerimi sem imela čast sodelovati in jim prenesti lepote likovnega jezika. Temo kolonije: ‘Črke v barvah: pripovedovanje zgodb skozi slike’, lahko razumemo na nešteto načinov: da implementiramo besede in črke v sliko, da se zatečemo k ilustriranju, da razumemo, da je likovno pripovedovanje vezano na eksakten likovni jezik. To, da takšen jezik sploh obstaja, je za mnoge neznanka.“

Dodala je, da v likovni umetnosti poznamo veliko vrst linij. Lahko so nedefinirane, takšne imenujemo aktivne ali pasivne, ali pa definirane, ko izrazijo neko obliko, predmet. „Linije so lahko počasne, sunkovite, zlomljene, ravne, valovite, ipd.. Vseh možnih variant, ki si jih lahko zamislimo. Ko v likovno delo dodamo bogastvo likovnih spremenljivk, tako, da spreminjamo obliko, smer, barvo, položaj, svetlost, debelino liniji spreminjamo komunikacijsko vrednost. Tako vsaka linija govori svoj del zgodbe in vsaka najmanjša sprememba, spremeni občutek in pomen pripovedovanega. Vsaka linija pa je poleg tega povezana še z vsemi ostalimi elementi v likovnem delu. Poleg tega z linijo v delo vnašamo občutek statičnosti ali dinamike. Linija ima prav tako funkcijo konstrukcije; veže in poveže točke v celoto, celoto členi v pradele in razdeli površino. V tem primeru ima analitično vrednost. Karakter linije določata tudi tehnika in medij, v katerem ustvarjamo,“ je med drugim dodala Kii Klimt, ki je bila še posebej vesela povabila Dane Štucelj, da je lahko bila mentor skupini „krasnih in vedoželjnih ljudi. Upam, da sem uspela dvigniti tančico in pokazati kaj se skriva v čudežnem svetu likovnega jezika. Hvala Dana in hvala vsem udeležencem za krasne dneve in noči v Gornji Radgoni.“

Svoje izdelke na razstavi ki bo na ogled do konca meseca oktobra, razstavlja 26 avtorjev, članov radgonskega ter gostujočih likovnih društev, in sicer: Anita Škrlec, Zvonko Bartok, Danila Krpič, Milena Toth, Vidka Borko, Tamara Špitaler Škorič, Albina Kragelj, Dana Štrucelj, Saša Bezjak, Dražen Pavlović, Aleksandra Fekonja, Ivanka Lehner, Kermen de Corti, Edita Vodan Šoštarič, Andrej Okreša, Justina Medar Hamler, Milan Čuk, Matka Tropenauer, Marjana Kmet, Karmen Jančar, Franci Jaušovec Fric, Zdravko Dolinšek in Cveto Štefančič.

Na odprtju razstave se je zbralo kar nekaj ljubiteljev likovne umetnosti (Foto: Katja Bajec)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja