Skip to content

V deželi treh srčkov raste drevo za srčne bolnike iz Savinjske doline in Pomurja

Radenski župan Leljak pobratenima koronarnima društvoma v tamkajšnjem parku podaril še drevo

V okviru praznovanja letošnjega, 30. občinskega praznika Občine Radenci, ki ga uradno od leta 1997 praznujejo 19. junija, v spomin na dan Kapelskega tabora leta 1870, se je v Radencih in drugih krajih omenjene občine zvrstilo kar nekaj dogodkov in prireditev. In minulo soboto, ko je v radenskem parku poleg celodnevnega rajanja najmlajših iz celega Pomurja in širšega območja, v okviru „Mačjega mesta 2026“, poleg tekmovanja v kuhanju Štajerske kisle župe, katero so obiskovalci, enako kot celega vola z ražnja, pojedli brezplačno, poleg obeležitve 100. obletnice PGD Radenci-Boračeva in zabave z Alenko Kolman, ter legendarno slovensko skupino Flirrt z njihovimi največjimi hiti, ki že leta spremljajo poletne večere, zaljubljene zgodbe in nepozabne spomine, so na svoje prišli tudi srčno-žilni bolniki, člani Koronarnega društva (KD) Radenci in Koronarnega kluba (KK) Savinjska dolina Žalec. Poleg več tisoč obiskovalcev, ki so se skozi vso soboto in noč na nedeljo, znašli v radenskem parku, je na svoje prišla tudi slaba stotnija članov omenjenih pobratenih koronarnih društev, ki sta na svojih območjih najpomembnejša organizirana združenja za doživljenjsko rehabilitacijo članov društva bolnikov z boleznijo srca in ožilja izven zdravstvenega sistema.

Radenski župan Roman Leljak, ki je obe društvi že ob njihovem nedavnem uradnem pobratenju že „finančno nagradil“, je namreč skupaj s svojim žalskim kolegom Jankom Kosom, na obrobju parka, kjer se dogaja največ prireditev v občini, odkrila spominsko ploščo ob drevesu, ki poslej nosi ime obeh koronarnih društev: „Občina Radenci to Drevo prijateljstva svečano posveča pobratenima društvoma KD Radenci in KK Savinjska dolina“. Oba župana sta v svojih nagovorih pozdravila in pohvalila sodelovanje obeh društev. Ni jima manjkalo manjkalo domislic in hudomušnosti. Poudarila sta, da bosta podpirala delovanje društev tudi v prihodnje. O marsičem sta pred „odprtjem drevesa“ spregovorila tudi predsednika KD Radenci, dr. Ciril Triller, in KK Savinjska dolina Žalec, nekdanji znani športnik Slavko Ivezić.

Društvi, ki sicer že dalj časa sodelujeta, sta pobratenje, na pobudo radenskega predsednika dr. Trillerja, gradili vse od leta 2023, uradno pa sta ga potrdila 24.3.2026 s podpisom Listine o pobratenju. V sodelovanju z županom Občine Radenci je KD Radenci v okviru občinskega praznika občine Radenci v ta namen pripravilo omenjeni svečan dogodek, odkritje table Drevo prijateljstva v Parku Radenci, s čem je vse skupaj samo dodatno potrjeno. Koronarci iz Savinjske doline so na ta dogodek v prijetnem poletnem dopoldnevu iz Savinjske doline prispeli s polnim avtobusom in doživeli prisrčno dobrodošlico Koronarcev iz Pomurja v Zdravilišču Radenci. Oba predsednika društev, Slavko Ivezič in prim. dr. Ciril Triller, častni predsednik KD Radenci Edo Metličar, tajnik Peter Cvetkovič ter župan Občine Radenci Roman Leljak in podžupan Žalca Roman Virant so prisotne pozdravili na uvodnem sprejemu v Hotelu Radin.

Oba predsednika sta poudarila namen povezovanja med pobratenima društvoma. V športnem duhu je bil govor Slavka Ivezića: „Srečanje lahko primerjam z najbolj vročim dogodkom, svetovnim prvenstvom v nogometu, kjer igrajo ekipe, te igrajo na zmago. Na današnjem dogodku sta tudi dve ekipi, ki pa ne tekmujeta. Obe društvi povezujejo skupni interesi: spodbujati doživljenjsko rehabilitacijo pri težavah s srčno žilnimi težavami, nova spoznanja na tem področju širiti s strokovnimi predavanji in graditi medsebojne prijateljske vezi. Pozdrav predsednika Zveze koronarnih društev in klubov prim. dr. Janeza Polesa je v njegovi odsotnosti prinesla predsednica NO Zveze KDKS Veronika Kajič Zorko, ki je prebrala njegovo pismo, polno spodbud in dobrih želja. Skratka, že tokratno druženje v Radencih in na vinski fontani na Kapeli, kjer ni manjkalo smeha zabave, je potrdilo, da bo sodelovanje uspešno in plodno. Njihove obešanke okoli vratu, za katere je poskrbel domači tajnik Peter Cvetkovič, so tudi ostalim stotinam in tisočem prisotnih kazale, da gre „posebne ljudi“ iz prijateljskih in pobratenih združenj.

Kakorkoli že, s posaditvijo drevesa v Parku Radenci sta se povezali obe koronarni društvi in obe občini, Občino Radenci in Občino Žalec. Zato so iz društev zahvalili županoma Leljaku in Kosu za sodelovanje, ter za donaciji za izvedbo tega dogodka. Zahvalili so tudi predsedniku KD Radenci prim. dr. Cirilu Trillerju, ki je bil pobudnik za pobratenje že v letu 2023…

V nadaljevanju objavljamo pismo prim. dr. Janeza Polesa, dr. med., predsednika ZKDKS:

Spoštovana predsednika Koronarnega društva Radenci, prim. Ciril Triller, dr.med. in Koronarnega kluba Savinjske doline, g. Slavko Ivezić, cenjeni gostje, drage članice in člani obeh društev!

Danes je za vse prav poseben dan. Žal zaradi že vnaprej planiranih obveznosti tokrat ne morem biti z vami. Zbrali ste se z namenom, da uradno potrdite in proslavite pobratenje med vašima društvoma, kar je iskrena zaveza k sodelovanju, medsebojni pomoči in skupni poti naprej.

Kot člani koronarnih društev vemo in se zavedamo kako dragoceno je zdravje srca, kako pomembna je vztrajnost pri rehabilitaciji in kako neprecenljiva je podpora ljudi, ki našo izkušnjo razumejo. Ko delimo svojo zgodbo z nekom, ki je prehodil podobno pot, je korak takoj lažji.

Srce nas je v določenem trenutku življenja opozorilo nase, nas prestrašilo, za trenutek ustavilo in nas opomnilo, da smo minljivi. A prav to isto srce je tudi razlog, da ste danes tukaj — močnejši, bolj povezani in polni življenja.

Vaši društvi že vrsto let uspešno skrbita za redno telesno vadbo, strokovna izobraževanja in družabna srečanja. Vsako društvo ima svoje bogate izkušnje. Z današnjim pobratenjem pa odpirate vrata novim priložnostim. Svoje znanje in ideje boste lahko delili. Načrtovali boste skupne izlete, pohode in strokovna predavanja. Skupaj boste širšo javnost še glasneje opozarjali na pomen zdravega načina življenja in preventive srčno-žilnih bolezni.

Drage članice in člani, naj listina o pobratenju prinese veliko pozitivne energije in svežega zagona obema društvoma. Naj bo trden temelj za dolgoletno in uspešno sodelovanje.

Vsem želim obilo zdravja, energije, druženja in veliko skupnih prehojenih poti.

Srečno in srčno!

prim. dr. Janez Poles, dr. med., predsednik ZKDKS

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja