Skip to content

Prepričali so se, da je radgonski grad poln skrivnosti!

Radgonski osmošolci izvedli kulturni projekt „Grajsko šolske zgodbe“

Prireditvam v okviru letošnjega Tedna kulturne dediščine, ki poteka po vsej državi, so se pridružili tudi učenke in učenci osmih razredov OŠ Gornja Radgona. Izvedli so namreč dogodek z naslovom “Grajsko šolske zgodbe”, ki je bil izveden kot njihov kulturni dan. Zanimivo, prijetno in odmevno dogajanje je radgonska šola letos organizirala prvič, a je organizatorica dogodka Romana Slavič Žnuderl, koordinatorka kulturno umetnostne vzgoje prepričana, da ne tudi zadnjič. Radgonski grad iz 12. stoletja, kjer se je v preteklosti zamenjalo veliko lastnikov in še več dejavnosti, je poln skrivnosti, ki se vijejo tudi v sedanjost. V prostorih gradu, ki ga je po osamosvojitvi pred dokončnim propadom rešil švicarski podjetnik, ki ima korenine na radgonskem območju, Milan Herzog, je po 2. svetovni vojni do leta 1974 delovala osnovna šola. Obiskovali so jo tudi mnogi starši in stari starši sedanjih učencev.

„Skupaj z našimi učenci smo se danes nekoliko vrnili v čas izpred 45 in več let“, je povedala Romana Slavič Žnuderl, ki je dodala, da so v Tednu kulturne dediščine, ki letos poteka od 26. 9. do 10. 10. 2020, učenci skupaj s svojimi učitelji in učiteljicami prebirali »Zgodnje zgodbe« rojaka Kajetana Koviča, učenci 1. in 2. razreda so se v radgonskem Muzeju Špital udeležili delavnice z naslovom »Kako gledati umetniška dela«, si ogledali razstavo fotografij Lene Kocutar in se tudi pri rednih urah pouka posvetili kulturni dediščini.

Cilj kulturnega dne, ki so ga učenci 8. razredov preživeli na radgonskem gradu, je bil predvsem spoznavanje pomena ohranjanja kulturne dediščine za svoj domači kraj. Izvajalci delavnic so jim želeli na zanimiv in predvsem drugačen način približati različna področja kulturne dediščine – stavbno, etnološko, likovno, literarno… Obenem pa so spoznali osnovne značilnosti zgodovinskega obdobja, povezanega z nastankom gradov in življenjem na njem ter ob tem slišali tudi številne zgodbe iz obdobja šolanja v prostorih radgonskega gradu. Učenci so začutili duh minulih stoletij, ki so ga – tudi v kovčku – prinesli na grad in postavili na ogled predstavniki institucij, kot je npr. Muzej narodne osvoboditve iz Maribora in aktivno sodelovali v različnih delavnicah v grajskih sobanah, nam je povedala Slavič Žnuderlova, ki je, enako kot ravnatelj šole, Dejan Kokol, prepričana, da so učenke in učenci ustvarjalno izkoristili dan, kar so nam tudi sami potrdili.

Poleg Romane S. Žnuderl, vodje organizacijskega odbora in dneva dejavnosti, razredničark Tamare K. Roškar in Brune Rues, so pri izvedbi zanimivega projekta sodelovali vodje delavnic: Uroš Dokl, kustus in vodja pedagoške službe iz Muzeja narodne osvoboditve Maribor, Katarina Rauter, višja knjižničarka iz Knjižnice Gornja Radgona, Tatjana Šebjanič, učiteljica zgodovine na OŠ Gornja Radgona, Saša Bezjak, samozaposlena v kulturi – slikarka in pedagoginja, Dana Štrucelj, predsednica Likovnega društva Gornja Radgona, Mojca Frim, mentorica Male impro šole MIŠ, skupaj s svojimi sodelavci, člani Impro KUD Banda Ferdamana iz Maribora in Samo Tuš, gospodar v radgonskem gradu in gostitelj. Kulturni dan se je pričel z ogledom gradu pod vodstvom gospodarja gradu in je bil za mnoge čudovito doživetje. Nadalje so bili osmošolci aktivni še v petih različnih delavnicah – v muzejsko etnološki delavnici, zgodovinski delavnici, literarni delavnici branja in pripovedovanja zgodb, na koncu pa še v delavnicah improvizacijskega gledališča in v likovni delavnici pisanja s peresi in tušem.

Vse aktivnosti so sicer potekale v skladu s priporočili NIJZ za preprečevanje širjenja okužb z virusom Covid-19, in čeprav jim je nekoliko nagajal dež, so organizatorji projekta, še posebej pa učenci in učenke, bili zadovoljni in veseli. Organizatorka dogodka Romana Slavič Žnuderl, koordinatorka kulturno umetnostne vzgoje na OŠ Gornja Radgona, se je hkrati zahvalila vsem partnerjem, brez katerih ne bi mogli realizirati takšnega projekta. To so bili: Radgonski grad, Občina Gornja Radgona, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Knjižnica Gornja Radgona, Likovno društvo Gornja Radgona, Mala impro šola MIŠ, KUD Banda Ferdamana in Fotogroš.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: