Skip to content

Prijetne dišave po dödolih so pritegnile množice

Puconci so gostili tradicionalni prireditvi Dödolijada (zmaga ostala doma) in Zlata kijanca (zmaga v Šalamence)

Potem, ko jim je pred dvema tednoma ponagajalo vreme in so morali preložiti svojo osrednjo prireditev, so aktivisti Kulturno-turističnega društva (KTD) Puconci, minulo soboto, na igrišču ob puconski osnovni šoli pripravili svoji tradicionalni prireditvi, 18. Dödolijado in 23. razstavo za Zlato kijanco, ter biciklijado. Ob zanimivem kulinaričnem tekmovanju v pripravi priljubljene prekmurske jedi – dödol, je potekala tudi kulinarična razstava domačih jedi, ob vseh teh dobrotah so se marsikomu pocedile sline, mnogi rekreativci pa so se podali na daljše ali krajše kolesarske potepe. Kljub dokaj turobnem in meglenem jesenskem vremenu, se je na prireditvenem prostoru trlo obiskovalcev od blizu in daleč, tekmovalkam in tekmovalcem pa je ob odprtim ognjem bilo kar prijetno toplo.

Zaradi omenjene preložitve dogodka se je letos zbralo nekoliko manj (12) ekip, sestavljenih iz članov društev in vasi, ki so na svojevrsten način prikazali pripravo tradicionalne jedi naših dedkov in babic. Sočasno je potekala tudi razstava za Zlato kijanco, kjer je 10 domačih gospodinj in društev razstavilo omizja sestavljena iz dobrot, ki predstavljajo tradicionalno domačo kulinariko na Goričkem in bližnji okolici. Seveda ni manjkalo niti nekaterih drugih prekmurskih dobrot, predvsem bograča in dobre kapljice, ter tudi pridelkov s kmetij in vrtov, ki so jih razstavili v okviru „Puconske tržnice“, ter medu, medenjakov, ročnih del, izdelkov domače in umetne obrti ipd. Vse skupaj je spremljal pester kulturni program, po uradnem delu prireditve pa je za prijetno zabavo skrbela mlada glasbena skupina „Vrhovi“, ki jo tvorijo: Nika Nemec, Leon Šadl, Jernej Perša, Simon Perša in Jan Hartman.

Dödolijada in kulinarična razstava za zlato kijanco sta, kot pravi predsednica organizatorjev, KTD Puconci, najbolj prepoznavni prireditvi, ki ju pripravljajo, Vesna Maučec: „S tem društvo pomaga ohranjati pristne, domače jedi, značilne za Prekmurje. Prireditev ponuja obiskovalcem in turistom pravo doživetje in seveda – obilo ne le kulinaričnih, tudi kulturnih užitkov“. Dodala je, da je dödöle in razstavo je ocenjevala strokovna komisija, vsi, ki so si jih privoščili pa so bili nad njimi in nad ostalo kulinariko navdušeni, tudi brez ocen komisije.

Predvsem kuharice in kuharji amaterji so dödole pripravljali v kotličkih, ki jih je zagotovil organizator, na odprtem ognju, njihove jedi pa je nato ocenila strokovna komisija, sestavljena iz samih, uglednih kulinaričnih strokovnjakov, kot so: predsednik Danilo Kozar, ter člani: Silva Gutman, Janez Kuhar in Sonja Beznec. Komisija je vsekakor imela kar težavno delo, saj je večina ekip pripravila odlično jed, katero je množica obiskovalcev hitro pospravila. Enako so pojedli tudi več deset litrov dödol, katere so v velikem kotlu pripravili organizatorji. Dödoli so sicer pristna prekmurska jed iz kuhanega krompirja in pšenične moke z različnimi zabelami oziroma polivkami. Ponekod jih imenujejo oženjeni žganci, bela polenta ali beli krompirjevi žganci. Kot je poudarila predstavnica KTD Puconci Vesna Maučec, je osnovni namen prireditve ohranjanje pristnih domačih jedi, značilnih za območje Prekmurja. Seveda pa tudi, da se naj vsi zbrani zabavajo in počutijo domače.

Tokrat se je izpostavilo, da so boljši kuharji (kuharice) starejše osebe, saj sta v obeh kategorijah zmagali ekipi, ki so ju sestavljale upokojenke, in sicer za razstavljene jedi: DU Šalamenci, za Dödole pa DU Puconci… Tako je bronasto kijanco za razstavljene jedi osvojila ekipa DU Puconci, srebro ekipa Društva kmečkih žena Klas Bodonci, zlato Društvo upokojencev Šalamenci. Ko gre za dödole pa je tretje mesto pripadlo ekipi Turistično rokodelskemu društvu Ščipek, druga je bila ekipa PGD Puconci in prva ekipa Društva upokojencev Puconci (Dragica Godina in Cecilija Hadler). Po uradni razglasitvi rezultatov, kjer poleg najboljših tudi ostali tekmovalci niso ostali brez priznanj in nagrad, je v popoldanskih urah sledilo še druženje ob dobri glasbi in kulinariki.

Dödoli niso krompirjevi žganci-recept!

Dödoli so stara močnata prekmurska jed, zlasti v jesenskem in zimskem času. Postopek priprave naj bi bil sila preprost, a temu ni tako, saj je običajno potrebna moška pomoč, ker drugače dödoli ne bodo dödoli, ampak žganci…

Sestavine: 1 kg krompirja, voda, 700–800 g moke, sol; Zabela: lonček kisle smetane, čebula, žlica svinjske masti, ki jo lahko nadomestimo z oljem ali zaseko.

Priprava

Krompir olupimo, narežemo na kocke in damo kuhat v slano vodo. Uporabimo večji lonec, da bomo pozneje lažje mešali. Vode naj bo toliko, da sega za dva prsta nad krompir.

Ko je krompir skoraj kuhan, dodamo moko. Ne mešamo, ampak naredimo s kuhalnico v sredini luknjo ali dve, da bo voda lažje poparila moko. Pokrito kuhamo 10 minut ali dokler ni vsa moka poparjena.

Odlijemo vodo (ne čisto vse), vzamemo večjo kuhalnico in stisnemo pisker s stegni in mešamo, dokler se moka in krompir popolnoma ne spojita, postaneta lepljiva oziroma dokler nam roke skoraj ne odpadejo od bolečine. V dödolih ne sme biti ne grudic moke ne krompirja, pa tudi premehki ne smejo biti.

Za zabelo narežemo čebulo na kolobarje, jo na masti zlato prepražimo, dodamo kislo smetano in vse skupaj prevremo.

Dödole z vilicami natrgamo v manjšo skledo, v kateri jih bomo postregli. Čeznje polijemo zabelo.

Praženi dödoli: dödole, ki jih nismo prelili z zabelo, v ponvi na malo maščobe prepražimo do zlato rjave barve oziroma hrustljave skorje.

Namigi: Prekmurci so dödole doma vedno jedli kot samostojno jed za kosilo, danes pa jih večinoma strežejo kot prilogo. Če jih delamo za prilogo, zmanjšamo sestavine za polovico. Če ne maramo čebule, jih lahko zabelimo z ocvirki…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: