Skip to content

Slovenska kmetica leta 2023 je Marija Rožman iz Terbegovcev

Vsestranska 65-letnica je že v bivši skupni državi SFRJ tekmovala v traktorskih spretnostih in oranju, kljub zrelim letom tekmuje še danes

Ob izteku meseca oktobra, ko po vsem svetu praznujejo kmetice, je tudi Zveza kmetic Slovenije (ZKS) v Kulturnem centru Delavskega doma v Zagorju ob Savi pripravila svečano prireditev v počastitev svojega praznika. Vrhunec prireditve je bila razglasitev kmetice leta. Med šestimi kandidatkami je naziv prejela Marija Rožman iz Terbegovcev, dolgoletna članica Društva podeželskih žena (DPŽ) Sveti Jurij ob Ščavnici. Med kandidatkami so bile še: Martina Podričnik (DK Mežiške doline), Frančiška Rozman (DKŽ Kranj), Viktorija Pavlič (DK Zarja Slovenske Konjice – Zreče), Ivanka Terčič (DK Ajda) in Sabina Železnik (DPŽ Tuhinjske doline). Kulturno-družabno prireditev z nagovori uglednih gostov (Janez Šimenc, podpredsednik KGZS,Tevž Tavčar, direktor Kmečkega glasa, Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije, Župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan…) in svečanim ter kritičnim govorom dolgoletne predsednice ZKS Irene Ule je so popestrili tudi številni nastopajoči, vsi pogledi pa so bili uprti v letošnje kandidatke za najvišji naziv, ki ga podelijo slovenski kmetici za opravljeno delo. Šest društev kmečkih in podeželskih žena je med svojimi članicami izbralo svojo zmagovalko, med njimi pa je tričlanska komisija izbrala že 21. nosilko naziva kmetica leta, omenjena Marija Rožman iz Terbegovcev 21, nedaleč od Svetega Jurija ob Ščavnici.

Iz DPŽ Sveti Jurij ob Ščavnici so nam posredovali nekaj podatkov o novi naj kmetici Slovenije, in tako smo izvedeli, da Marija Rožman od malih nog živi in dela na domači govedorejsko poljedelski kmetiji. Odraščala je skupaj s starši in starejšim bratom, ki je kmalu odšel v tujino. Tako je Marija že v rani mladosti morala poprijeti za vsakršno delo na kmetiji, pa naj si bo to v hlevu ali s traktorjem. Prvi traktor Fergason je začela voziti takoj po osnovni šoli in je že v rani mladosti z njim zorala vse njive doma, tudi tiste, ki so bile na nagnjenem terenu, z njim je hodila tudi na tekmovanjih v oranju širom po Jugoslaviji. Po poroki so prišle k hiši še ene delovne roke moža Franca, kar je Marijo malo razbremenilo. Rodili so se jima trije otroci: Gregor, Ana in Peter. Najstarejši sin Gregor je leta 2011 prevzel kmetijo. Ves čas so kmetijo povečevali in posodabljali, leta 2013 pa so začeli graditi sodoben hlev za 50 krav molznic. Pozneje so iz starih hlevov uredili še hleve za teleta in mlado živino, tako da imajo sedaj na kmetiji skupno povprečno 100 glav goveje živine. Prevladujejo ženske živali, ki jih obdržijo za obnovo črede, vsa moška teleta pa prodajo do teže 200 kg.

Skupno obdelujejo 44,39 ha kmetijskih površin, od tega dobrih 30 ha njiv, 0,23 ha vinograda, ostalo so travniki. Z letošnjim letom so se vključili v različne ukrepe Skupne kmetijske politike za leto 2023 – 2027 (VOD, NIZI, BR). Celotna kmetija leži na območju z omejenimi dejavniki za kmetijsko pridelavo. Marija je bila ves čas pokojninsko in invalidsko zavarovana iz kmetijske dejavnosti, sedaj pa je že 8. leto v zasluženem pokoju, ampak še vedno zelo aktivna na kmetiji. Njeno delo je še vedno molža zjutraj in zvečer, čez dan pa je potrebno še veliko postoriti po hlevu, na vrtu, v kuhinji. Sedaj je na traktorju ne vidimo več tako pogosto, saj so traktorji danes bolj sodobni in jih zasedejo moški, ki so pri hiši. Ker je bila Marija, kot mlado dekle daleč naokrog znana kot dobra traktoristka in oračica, jo je takratni kmetijski svetovalec Anton Slana v osemdesetih letih prepričal, da se udeleži občinskega tekmovanja v oranju. Odločitev je bila pravilna, saj je najprej zmagala na občinskem, potem na regijskem tekmovanju, ki jo je popeljalo takrat na republiško tekmovanje. Zmaga na republiških tekmovanjih jo je popeljala na državna tekmovanja v oranju in tako je orala v skoraj vseh republikah nekdanje Jugoslavije. Največji uspeh je dosegla na državnem tekmovanju v Prištini, kjer je zasedla 3. mesto med ženskami. Marija se še sedaj rada spominja teh časov in krajev, ko so potovali in jih je takrat obiskala, tako v Sloveniji, kot v Jugoslaviji. Sama pove, da je včasih na teh tekmovanjih sodelovalo več žensk kot danes.

Sprva je tekmovala z navadnim plugom, kasneje pa so na pobudo kmetijske zadruge kupili tekmovalni plug, ki ji tudi ni delal težav. Marija sedaj ne tekmuje več v oranju, redno pa se udeležuje tekmovanj v spretnostni vožnji traktorja in prikolice, ki ga organizira Zveza kmetic Slovenije. Sodeluje na regijskih in državnih tekmovanjih v vožnji s traktorjem in prikolico. Še posebej ji je ostalo v spominu ko je s traktorjem in prikolico tekmovala leta 2009 na svetovnem tekmovanju oračev, ki je bilo v Sloveniji, na posestvu Panvite v Tešanovcih. Kljub močni nevihti je Marija zmagala, zmagala pa je tudi še velikokrat prej in pozneje, ali pa je bila na prvih treh mestih.

Marija pa je dejavna tudi v domačem gasilskem društvu, katerega članica je od takrat, ko je tekmovala v mladinski gasilski desetini. Tudi takrat je ekipo s traktorjem in prikolico vozila naokrog na tekmovanja. Pozneje je večkrat pomagala pri organizaciji različnih prireditev, pri gradnji gasilskega doma, velikokrat pa tudi s pogostitvijo. Njene kvasenice, meso iz tunke in še kaj so vedno teknili.

Marija je za kmetico leta predlagalo domače DPŽ Sveti Jurij ob Ščavnici, katerega članica je od vsega začetka, to je več kot dvaintrideset let. Že več mandatov je članica upravnega odbora, v društvu pa je tudi zelo dejavna. Sodelovala je tudi na drugih tekmovanjih, (kot žanjica, pobiralka ali vezalka na tekmovanjih v žetvi, pri pripravi kisle juhe, rezancev, na kmečkih igrah,…), udeleževala se je številnih izobraževanj, strokovnih ekskurzij, srečanj, pogostitev z domačimi dobrotami in vseh prireditev, ki jih društvo organizira. „Marija Rožman je s srcem in dušo predana kmetica, ki se je celo življenje razdajala za svojo družino in kmetijo, vedno pa je našla čas tudi za delo, tekmovanja in druženje, tako v domačem gasilskem društvu, kot v Društvu podeželskih žena Sveti Jurij ob Ščavnici, zato je ona naša kandidatka bila prepoznana tudi s strani strokovne komisije in je postala Kmetica leta,“ s ponosom poudarjajo v DPŽ Sveti Jurij ob Ščavnici, čigava predsednica Ema Lančič dodaja: „Dejansko smo ponosne in v čast nam je, da smo v naši sredi izbrale in predlagale našo članico Marijo za kandidatko kmetico leta. Mentorica za dom in družino pri KGZ Murska Sobota, Metka Marinič, jo je lepo predstavila. Šle smo z dobro voljo, da sodelujemo, ampak na izboru v Zagorju ob Savi šok, o moj Bog, je bila solzna ona in jaz. Vesele smo, da jo imamo, da nas bo predstavljala, kam jo bodo povabili. Ji bomo stale ob strani jaz in vse ostale članice.“

Fotografije: Arhiv DPŽ Sveti Jurij ob Ščavnici in KSS Gornja Radgona

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: