Skip to content

Občinska svetnica grb kvačkala skoraj 150 ur

Končan je grb občine Sveta Ana, v projektu Slovenija kvačka za Guinnessovo knjigo rekordov

Pred dobra dva meseca, 15. septembra letos se je uradno pričel vseslovenski projekt kvačkanja 212 občinskih grbov za Guinnessovo knjigo rekordov, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja. V projektu sodeluje tudi občina Sveta Ana. Kvačkanja se je lotila občinska svetnica, Bernarda Potočnik, ki je svoje delo opravila z odliko. Grb Občine Sveta Ana je vizualno eden izmed zahtevnejših občinskih grbov, saj vsebuje veliko simbolnih elementov in devet različnih barv. Kot je povedala Potočnikova, je bilo v končni izdelek velikosti 130 x 146 cm, vloženih nekje od 140 do 150 ur dela in porabljene kar 4.950 metrov volne. »Kvačkanje je super sprostitev, ki sicer zahteva zbranost in preciznost, a ko enkrat začneš, kar ne moreš nehati…« je ob obisku in predstavitvi projekta pri županu občine Sveta Ana, Silvu Slačku, povedala Bernarda Potočnik.

Občina Sveta Ana je sicer manjša podeželska občina na severu Osrednjih Slovenskih goric. Večji del občine s svojim centrom leži vzhodno ob regionalni cesti Lenart – Trate – Avstrija. Na gričevnatih slemenih v poldnevniški smeri se na nadmorski višini v razponu od 240 m do 404 m in na površini 37,2 km2 razprostira dvanajst vasi. Središče občine je v vasi Sv. Ana v Slov. goricah, katero obkrožajo še vasi: Dražen Vrh, Froleh, Kremberk, Krivi Vrh, Ledinek, Lokavec, Rožengrunt, Zg. Bačkova, Zg. Ročica, Zg. Ščavnica in Žice. Jugovzhodna območja slemen so posajena z vinogradi, v ravninskem delu pa so predvsem travniki in njive. Tudi občina Sveta Ana je preživela različna zgodovinsko – politična obdobja. Cesarska oblast na Dunaju je leta 1850 razglasila sedanje vasi za občine. Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev je v letu 1934 združila tedanje majhne občine v Občino Sv. Ana v Slov. goricah, ki je delovala do leta 1955. Leta 1955 je tedanja oblast preimenovala občino Sv. Ana v Slov. goricah v Krajevno skupnost Zg. Ščavnica in Krajevno skupnost Lokavec. Obe novo nastali krajevni skupnosti so priključili v občino Lenart. Prebivalci KS Zg. Ščavnica so na referendumu leta 1993 KS Zg. Ščavnica preimenovali v KS Sv. Ana v Slov. goricah. Sedanja oblika občine Sveta Ana pa je nastala leta 1998 z združitvijo krajevnih skupnosti Sv. Ana v Slov. goricah in Lokavec. V občini je 752 gospodinjstev s 2.289 prebivalci. Prebivalstvo se pretežno preživlja s kmetijsko dejavnostjo na malih kmetijah, predvsem z živinorejo in vinogradništvom. Ostali prebivali so zaposleni v sosednjih večjih centrih, kjer je industrija. Za potrebe lokalnega prebivalstva je dejavno podjetništvo in različne obrti.
V občini je zelo razvito družbeno življenje. Za predšolsko in osnovnošolsko izobraževanje skrbi OŠ Sv. Ana z dvema vrtcema in centralno osnovno šolo v Sv. Ani in s podružnično šole v Lokavcu. V občini so dejavna tudi številna društva. Del duhovnega življenja se odvija tudi v farni cerkvi Sv. Ane in kapeli Sv. Marije v Rožengruntu. V občini je še zdravstvena ambulanta, pošta, trgovina, bencinska črpalka, kmetijska trgovina, gostinska ponudba, itd. Predvsem dobri klimatski pogoji za vinogradništvo pa preusmerjajo klasično kmetijsko dejavnost v dopolnilne dejavnosti in turistično ponudbo. Ohranjena zgodovinska, kulturna in stavbna dediščina ter neokrnjena narava pa privabljajo turiste iz cele Slovenije. Urejenih je tudi kar nekaj pohodniških, učnih in kolesarskih poti. Občina Sveta Ana je kraj v Slov. goricah kjer se harmonično združujejo geografska lega, neokrnjena narava in prijazni delovni ljudje…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: