Zvonik stolne cerkve v Mariboru omogoča čudovit panoramski pogled daleč naokoli
Povsod okrog nas, v deželici na sončni strani Alp, po mestih in podeželju, znanih in manj znanih turističnih destinacijah, je toliko zanimivosti in znamenitosti, da si človek niti predstavljati ne zna. Tako najbrž marsikdo ne vedel, da si je v štajerski prestolnici Mariboru možno s cerkvenega zvonika ogledati mesto in širšo okolico. Pred tem pa je potrebna le „manjša rekreacija“, saj je potrebno premagati »vzpon« po 162 stopnicah, ki so dobro zavarovane, mimo zvonov v mariborski stolni cerkvi Janeza Krstnika, vse do muzejske zbirke v stolpu, ki prikazuje življenje požarnega opazovalca, ter do zunanje razgledne ploščadi, kjer lahko zazvonite na zvonček želja. Od tod je čudovit panoramski razgled po vsem mestu Maribor in daleč naokrog.
V zvonik, ki se nahaja na Slomškovem trgu v središču Maribora, se vstopi iz Poštne ulice. Vhod je popolnoma ločen od vhodov v mariborsko stolno cerkev. Z zvonikom upravlja Stolna župnija Maribor, Slomškov trg 20. Muzejsko zbirko Čuvajnica na stolpu je postavil Pokrajinski muzej Maribor. Nedavno tega je bil zvonik mariborske škofijske cerkve predan tudi za namene obiskov, ki niso možni ob slabem vremenu. S stolpa je poleg čudovitega panoramskega razgleda še posebno zanimiva ploščad stolnega zvonika, ki je nekoč služil kot požarna opazovalnica. Obiskovalcem je na voljo gradivo z naslovom Čuvajnica na stolpu stolne župnije Maribor. Med drugim je tu zapisano, da je bila zadnja čuvajka na stolpu Antonia Weiss in to med leti 1924 in 1933. Antonija Weiss, ki se je rodila staršema Alojziji Reich in Franju Sorku se je poročila 4. februarja 1912 z Ernestom Weissom roj. 8. decembra 1897 v Radgoni, ali gre za Gornjo Radgono ali avstrijsko Radgono – Bad Radkersburg, ni zabeleženo.
Za vzpon po stopnicah do stanovanja čuvaja oz. ploščadi pod uro na zvoniku mariborske škofijske cerkve ni vstopnine, pač pa se pobirajo prostovoljni prispevki. Ob tem je zapisano »S prostovoljnimi prispevki boste omogočili, da zvonik ostane prijazen in dostopen vsem ljubiteljem kulture in lepega razgleda.« Hoja po stopnicah navzgor in nazaj je dokaj varna. Zato je obisk omogočen vsem, ki so še lahko količkaj gibljejo oz. imajo toliko kondicije, da se lahko povzpnejo po 162 stopnicah navzgor in nato navzdol. Kakorkoli že, gre za nadvse zanimiv ogled in doživetje, ki si ga lahko večina brez težav privošči. (F.K.)
Če se boste povzpeli na cerkveni zvonik v Mariboru, ne bo vam žal (Foto: Franci Klemenčič)