Skip to content

Da drugo jutro ne bo mačka…

Napotki za spajanje vina in hrane

Spajanje vina z izbrano hrano je prava umetnost, saj je potrebno biti dober poznavalec okusov in arom, vendar pa nam lahko izbiro olajšajo nekatere splošne smernice, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. Prav tako se običajno k tradicionalnim lokalnim jedem posameznih pokrajin odlično podajo ravno lokalna vina z bližnjih vinogradov, kar velja tudi za tri slovenske vinorodne dežele.

Osnovno načelo je, da moramo biti pri spajanju hrane in vina pozorni na podoben okus, ki nam pomaga ustvariti harmonijo. Osnovno pravilo je, da mora biti vino bolj kislo kot hrana, v primeru sladic pa slajše kot hrana. Prav tako je zelo pomembno, da ima vino vsaj enako intenziven okus kot postrežena jed, saj se sicer njegova aroma popolnoma izgubi.

H katerim jedem se podajo bele in h katerim rdeče sorte?

V grobem velja, da je rdeče vino najboljše postreči k jedem, ki imajo močan okus, kar velja za jedi na žlico, mesne jedi in testenine z močno aromo, medtem ko je belo vino najboljše postreči k lažjim jedem. Grenko vino lepo dopolni jedi, ki vsebujejo veliko maščob. Rose vina se podajo tako enim kot drugim jedem, zaradi kiselkaste arome pa gredo odlično tudi k morskim jedem.

Vina treh slovenskih vinorodnih dežel se odlično podajo tradicionalnim jedem

Izbrani okusi lokalnih jedi in vin gredo največkrat z roko v roki. Značilnosti treh slovenskih vinorodnih dežel skozi oči kulinarike in enologije so odlično predstavljene tudi v knjigi Vina Slovenije avtorjev dr. Jurija Nemaniča in dr. Janeza Bogataja, ki izpostavita tipične lokalne jedi in vina, ki se jim podajo.

Z vini primorske vinorodne dežele se druži številna zelenjava, na primer koromač, jajčevci, šparglji,  artičoke, česen, paradižnik, pa tudi jedi, kot so primorske pogače, kraški pršut, morski sadeži in ribe. Za pripravo hrane te vinorodne dežele je značilna uporaba oljčnega olja in številnih lokalnih dišavnic, ki prav tako nadgradijo in dopolnijo okus vina.

Kulinarična podoba posavske vinorodne dežele je nekakšna sinteza alpske in panonske prehranske dediščine. Pomembno vlogo imajo različne vrste pečenk in perutnine, ki se odlično podajo osrednji vinski posebnosti – rdeči zvrsti cvičku. Prav tako mu odlično družbo delajo tudi za to okolje značilne jedi, kot so kunčje obare z žganci, pečeni jagenjček v Beli krajini ter dolenjska posebnost – matevž, ki se druži z mesnimi jedmi in dušenim zeljem.

V kulinariki vinorodne dežele Podravje so izrazitejše panonske sestavine, zato so značilne močnate jedi, pa tudi različne sladke in slane pogače, med katerimi so najbolj znane prekmurska in prleška gibanica ter ajdovi krapci. Prav tako se na mizah pogosto znajdejo različne kašnate ali krvave klobase, prekmurska šunka in kisla juha iz svinjskih nog ter repa, h katerim se odlično podajo bela vina iz te vinorodne dežele

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: