Skip to content

O izboru poslank in poslancev, ki bodo zastopali naše interese v Evropskem parlamentu, moramo odločati informirani

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je v Hiši Evropske unije v Ljubljani udeležila razprave z mladimi z naslovom “Mladi glasovi, velike odločitve: EU pred volitvami”. Dogodek je organiziralo predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, na razpravi pa je predsednica izpostavila željo, da bodo mladi informirano odločali o izboru poslank in poslancev, ki bodo zastopali naše interese v Evropskem parlamentu.
Predsednica republike namreč aktivno spodbuja državljane, še posebej mlade, k udeležbi na evropskih volitvah, saj si želi, da bi ljudje informirani odločali o izboru poslank in poslancev, ki bodo zastopali naše interese v Evropskem parlamentu. V javni poslanici je tako opozorila na pomen demokratičnega sodelovanja državljank in državljanov in pozvala k udeležbi na volitvah. Tudi z mladimi je že opravila nekaj pogovorov o Evropski uniji in drugih ključnih temah, ki opredeljujejo našo skupno prihodnost. “Moramo se pogovarjati o tem, kakšno Evropo si želimo in kako se bomo soočali z izzivi pred nami. O Evropi se je potrebno pogovarjati. Prebirati je treba članke v zaupanja vrednih medijih. Poučite se o Evropski uniji in mislite Evropo. Hkrati pa ignorirajte zlonamerne interesne skupine, ki s kampanjo lažnih novic predvsem po družbenih medijih poskušajo vplivati na nas. Govorijo nam, da naš glas ne šteje. Da je vse že odločeno. Da so vsi politiki enaki. Da Evropski parlament ni pomemben. To ni res,” je izpostavila.
Lažne novice ali dezinformacije so manipulacije in laži, ki jih nekdo zavestno širi, da bi razburil ljudi, vplival na javno mnenje in s tem povzročil razkol v družbi, s tem pa vplival tudi na odločitve volivk in volivcev. A laži je moč ovreči z dejstvi. Odločajo dejstva, odločajo verodostojni podatki, odloča vsak posameznik, ki je toliko zaveden, da informacijlukae preverja. Zato predsednica poziva ljudi, naj informacije vedno preverijo, preden jih delijo.
Tudi v politiki smo v zadnjih letih priča porastu populizma in populistov. Populistični politiki želijo z diskurzom sprožiti čustvene odzive poslušalcev, argumentiran pogovor ter poglobljena analiza pa jih praviloma ne zanimata. Manipulirajo z informacijami in spodbujajo sovraštvo do tujcev, migrantov itd. Vse to vodi v polarizacijo družbe, živimo v informacijskih balončkih, izgublja se empatija, razumevanje drugega. “A potrebno je biti pazljiv, da v veliki vnemi v boju proti dezinformacijam ali sovražnemu govoru ne prestopimo meje in omejimo svobode govora, ki je temelj vsake demokratične družbe,” je opozorila predsednica.
Zdi se, da se razvijamo v družbo, ki premalo bere in premalo kritično razmišlja. Slovenskih intelektualci so v okviru Frankfurtskega sejma predstavili Ljubljanski manifest o branju, ki zagovarja potrebo po branju zahtevnejših in daljših besedil, ki nam omogočajo razvoj kritičnega mišljenja. “Kot je rekel že Brecht, knjiga je orožje, vzemi jo v roke. Čim manj se zatekajte v svet Tik-toka,” je mlade pozvala predsednica. Priča smo začetkom velikih sprememb, ki jih prinaša tudi umetna inteligenca, zato so aktivno državljanstvo, informirani državljani in kritično mišljenje v tem času še toliko bolj pomembni.

Pogovor predsednice republike Natasš Pirc Musar z mladimi iz slovenskih fakultet in srednjih sol ob 20-letnici članstva Slovenije v Evropski uniji in mesec dni pred volitvami v Evropski parlament z naslovom Mladi glasovi, velike odločitve: EU pred volitvami, ki ga pripravlja predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji. (Fotografije: Daniel Novakovič/STA)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja