Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes v Tirani otvorila nove prostore veleposlaništva Republike Slovenije. Kot je povedala, pomeni to nov začetek, ki utrjuje sicer že dobro obstoječe sodelovanje med Slovenijo in Albanijo.
“Naše diplomatske vezi, vzpostavljene pred več kot tremi desetletji, so se razcvetele v trdno partnerstvo, za katerega so značilni medsebojno spoštovanje, skupne vrednote in skupni cilji. Novo poglavje v naših odnosih zaznamuje tudi odprtje častnega konzulata v Draču konec februarja letos.”
Kot je še dejala predsednica, so pri zbliževanju obeh narodov z umetnostjo in kulturo na področju kulturne diplomacije ključno vlogo odigrale osebnosti, kot je Bojan Adamič. Slednji je prinesel jazz tako v Slovenijo kot Albanijo in tako na svoj način pokazal, da moč glasbe prevlada nad mejami. Vezi med državama na podoben način še vedno utrjujejo številni umetniki, glasbeniki. To velja tudi za današnji koncert orkestra albanske radiotelevizije pod vodstvom slovenskega maestra in jazz umetnika Simona Krečiča, ki se ga bo v Tirani udeležila tudi predsednica Pirc Musar.
Tekom jutrišnjega dne se bo slovenska predsednica republike na uradnem obisku srečala s predsednikom Republike Albanije Bajramom Begajem, kasneje pa ločeno tudi z albanskim predsednikom vlade Edijem Ramo in predsednico Parlamenta Republike Albanije Lindito Nikolla. Ob zaključku dneva bo na pokopališču Mučenikov države v znak spoštovanja še položila venec k spomeniku Materi Albaniji.
Fotografije: Nebojša Tejić/STA.
V nadaljevanju objavljamo nagovor predsednice Republike Slovenije ob odprtju novega veleposlaništva v Tirani v Albaniji:
Spoštovani gospod predsednik Bajram Begaj, spoštovani veleposlanik Peter Japelj in njegova ekipa, dame in gospodje!
V čast mi je, da danes stojim pred vami na odprtju novega slovenskega veleposlaništva v Tirani. Odprtje veleposlaništva pomeni nov začetek in utrjuje že obstoječe vezi med Slovenijo in Albanijo.
Naše diplomatske vezi, vzpostavljene pred več kot tremi desetletji, so se razvile v trdno partnerstvo, ki temelji na vzajemnem spoštovanju, skupnih vrednotah in skupnih ciljih. Z odprtjem častnega konzulata v Draču konec letošnjega februarja se začenja novo poglavje v naših odnosih.
Eden od stebrov naših odnosov je skupna zavezanost regionalni stabilnosti in varnosti. Slovenija in Albanija sta ponosni članici Nata; Slovenija je pravkar praznovala 20-letnico članstva v Natu, Albanija pa 15-letnico.
V teh nemirnih časih, ko se spopadamo z izzivi, kot so vojna v Ukrajini, regionalne varnostne težave in srce parajoči konflikt v Gazi, je naša zavezanost zaščiti trpečih in spodbujanju stabilnosti v regiji najpomembnejša. Zaradi slik in novic, ki prihajajo iz Gaze, smo pretreseni. Te razmere lahko ustrezno rešimo le na en način: tako da združimo moči in zahtevamo takojšnjo prekinitev ognja, izpustitev talcev in odpravo vseh ovir za humanitarno pomoč. Temu mora slediti smiselna zaveza političnemu procesu.
Slovenija je prevzela albanski sedež v Varnostnem svetu ZN, naše sodelovanje ter izmenjava strokovnega znanja in izkušenj o delu Varnostnega sveta pa sta bila zgledna. Cenimo tesno sodelovanje s podobno mislečimi državami, da bi zagotovili stabilnost v tem nestabilnem svetu.
Slovenija in Albanija sta veliko vložili v stabilnost in blaginjo Zahodnega Balkana. Proces Brdo-Brioni, v katerega sta vključeni obe državi, še naprej spodbuja medsebojno zaupanje in podporo evropskemu povezovanju. Posebej pohvalen je napredek Albanije na poti k članstvu v Evropski uniji. Začetek pogajanj za polnopravno članstvo je pomemben korak, mi pa spodbujamo nadaljnja prizadevanja pri sprejemanju reform. Slovenija podpira Albanijo pri teh prizadevanjih in se veseli popolne vključitve Albanije v evropsko družino.
Naše gospodarsko sodelovanje je trenutno sicer skromno, vendar ima velik potencial, zlasti na področjih, kot so varstvo okolja, kmetijstvo, energetika, infrastruktura in turizem.
Na področju kulturne diplomacije so ključno vlogo pri zbliževanju naših narodov prek glasbe in umetnosti odigrale osebnosti, kot je Bojan Adamič. Bojan Adamič je v Slovenijo in tudi Albanijo prinesel jazz, glasbo, ki ne pozna discipline in prezira avtoriteto. Dokazal je, da je moč glasbe premagala meje. Glasba in jazz sta v času, ko je bila družbena svoboda prazna beseda, prinašala ljudem osebno navdušenje in svobodo. Nocoj bomo proslavljali z glasbo na koncertu orkestra Radia in televizije Albanije pod vodstvom slovenskega dirigenta in jazzovskega umetnika Simona Krečiča. Njihovega nastopa se zelo veselim.
Ko praznujemo to novo poglavje v naših dvostranskih odnosih, znova potrjujemo zavezanost skupni viziji blaginje, miru in skupne prihodnosti v Evropski uniji.
Zaposlenim na veleposlaništvu želim, da bi se dobro počutili pri delu na tem mestu, hkrati pa vam želim veliko novih idej in projektov, ki bodo naši državi še bolj zbližali.
Sloveniji in Albaniji.