Ugotovili so, da je »prihodnost slovenskega kmeta, tudi prihodnost Slovenije«
Pred prepolno dvorano Kulturnega doma v Apačah je potekalo pogovorno omizje Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS, ki je pod geslom »Prihodnost slovenskega kmeta je prihodnost Slovenije« združilo kmete, strokovnjake in politične predstavnike. Razprava je bila osredotočena na ključne izzive, s katerimi se danes sooča slovensko kmetijstvo, predvsem na območjih z intenzivno pridelavo hrane. Udeleženci so poudarili, da kmetijstvo ni zgolj gospodarska dejavnost, temveč ima pomembno družbeno in strateško vlogo, saj zagotavlja prehransko varnost, ohranja poseljenost podeželja in skrbi za krajino. Polna dvorana kmetov iz Apaške doline in širše regije je po mnenju organizatorjev pokazala, da je potreba po jasnem zastopanju interesov kmetov vse večja.
Osrednji gost dogodka, predsednik KGZ Slovenije, dr. Jože Podgoršek, je v svojem nagovoru izpostavil pomen kmečkega poklica in pozval k večjemu družbenemu spoštovanju do kmetov. Poudaril je, da je kmet tisti, ki s svojim delom zagotavlja hrano in skrbi za obdelano ter živo podeželje, zato si zasluži dostojanstvo in enakovreden položaj v družbi. V razpravi so kmetje posebej opozorili na dve pereči vprašanji. Prvo je ureditev namakalnih sistemov, saj podnebne spremembe in pogostejše suše resno ogrožajo stabilnost pridelave hrane. Po njihovem mnenju bi morali postopki za gradnjo namakalnih sistemov potekati hitreje, prav tako pa bi bilo treba bolje izkoristiti razpoložljive vodne vire.
Druga težava so nizke odkupne cene kmetijskih pridelkov. Kmetje so izrazili nezadovoljstvo, ker odkupne cene pogosto ne pokrijejo niti osnovnih stroškov pridelave, medtem ko se cene hrane za potrošnike zvišujejo. Opozorili so, da kmet ne bi smel ostati najšibkejši člen v verigi preskrbe s hrano. Težav še je veliko od umeščanja objektov v prostor, nakup kmetijskih zemljišč s strani tujcev, mladi prevzemniki in ostalo. Predstavniki Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS so ob tem poudarili, da si bodo prizadevali za zmanjšanje birokratskih ovir, zaščito kmetijskih zemljišč in bolj pravična razmerja med vsemi deležniki v prehranski verigi. Poseben poudarek so namenili tudi spodbujanju mladih za prevzem in nadaljevanje družinskih kmetij.
Dogodka, na katerem je aktivno sodeloval tudi apaški župan dr. Andrej Steyer, so se udeležili tudi predstavniki lokalnih odborov SDS Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, kar po mnenju organizatorjev potrjuje močno povezanost stranke z lokalnim okoljem in podeželjem. Razprava se je zaključila s skupnim sporočilom, da je močan, sodobno opremljen in ponosen kmet ključni pogoj za ohranitev poseljenega, obdelanega in varnega slovenskega podeželja.








