Skip to content

Zbornik in zgoščenka ob srebrnem jubileju

Obeležili so 25-letnico delovanja Orkestra Slovenske vojske

Orkester Slovenske vojske je ob 25-letnici delovanja izdal zbornik in zgoščenko.Koračnice, himne, budnice, oziroma glasba nasploh, so tesno povezane z oboroženimi silami. V miru in v vojni, na bojišču ali v filharmonijah, na protokolarnih ali dobrodelnih dogodkih in še marsikje, je sodelovanje vojaških glasbenih sestavov skoraj obvezno. To velja tudi za Slovensko vojsko in njen Orkester Slovenske vojske, ki je bil ustanovljen leta 1996 in je lani praznoval 25-letnico obstoja, kjer je pandemija covid-19 vse skupaj nekoliko preložla.

V Dvorani Slavka Osterca Slovenske filharmonije v Ljubljani so predstavniki Orkestra Slovenske vojske v navzočnosti namestnika poveljnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja Romana Urbanča in drugih gostov izvedli krajši glasbeni program in predstavili zbornik. V imenu uredniškega odbora je vsebino zbornika predstavila Maša Bertok Duh, ki je povedala, da je ideja o zborniku vzklila že pred več kot petimi leti, ko je orkester praznoval 20-obletnico in dodala: »Takrat smo pripravili fotografsko razstavo o Orkestru Slovenske vojske. Logično nadaljevanje je bilo priprava zbornika. Na enem mestu smo želeli zbrati verodostojne informacije o delovanju orkestra. Z njim smo želeli seznaniti javnosti kaj orkester Slovenske vojske počne in kdo smo. Hkrati je zbornik poklon vsem sedanjim in nekdanjim zaposlenim v orkestru.«

Zbornik ponuja zgodovinski pregled vojaških godb na slovenskem ozemlju, ustanovitev Orkestra Slovenske vojske, njegovo poslanstvo, repertoar in diskografijo. Opisani so odmevnejši projekti, sodelovanje z zunanjimi sodelavci in skladbe, napisane za Orkester Slovenske vojske. Od ustanovitve pa do konca leta 2020 so člani orkestra igrali na 3835 prireditvah.

Orkester Slovenske vojske je bil ustanovljen aprila 1996 in je danes sestavni del Enote za protokol. Vojaški orkestri kot integralni del oboroženih sil pomembno prispevajo k ohranjanju vojaške identitete in etosa ter so nepogrešljiva, takoimenovana mehkejša vez med vojsko in narodom. Tradicija vojaških orkestrov na slovenskem ozemlju sega že v drugo polovico 18. stoletja in Orkester SV jo s ponosom nadaljuje. Strokovno, predano in požrtvovalno uresničuje svoje poslanstvo kot ambasador kulture n tako častno zastopa Slovensko vojsko in Republiko Slovenijo ter povečuje njun ugled. Člani orkestra so poklicni glasbeniki, večinoma diplomanti Akademije za glasbo v Ljubljani. Zunanji sodelavec, ki je od ustanovitve orkestra deloval kot strokovni in umetniški svetovalec, je bil pokojni skladatelj in dirigent Jože Privšek. Njegovo znanje in izkušnje, ki jih je vnesel v delo orkestra, so bili pomemben temelj umetniškemu ustvarjanju. Za svoje delo in požrtvovalnost pri njegovem razvoju je bil posmrtno odlikovan z zlato medaljo Slovenske vojske. Franc Rizmal je bil prvi dirigent orkestra, z njim je sodeloval do oktobra leta 2000. Pod umetniškimvodstvom stalnega gostujočega dirigenta mojstra Milivoja Šurbka pa je orkester še obogatil in nadgradil svoj umetniški program. Znotraj orkestra delujejo tudi manjše zasedbe, kot so Ceremonialni orkester, Big band in komorne zasedbe. Vse zasedbe omogočajo izvajanje obširnega repertoarja najrazličnejših glasbenih zvrsti, kar daje orkestru še dodatno kakovost in možnost predstavljanja slovenske glasbene poustvarjalnosti. Orkester izvaja vojaško in klasično ter sodobno glasbo slovenskih in tujih avtorjev. Odgovoren je za glasbene programe na slovesnostih, protokolarnih dogodkih in drugih prireditvah, ki jih organizirajo Slovenska vojska, Ministrstvo za obrambo in Republika Slovenija. Poslušalci ga lahko pod taktirko priznanih slovenskih in tujih vojaških ter civilnih dirigentov pogosto slišijo tudi na javnih koncertih. Orkester redno sodeluje na številnih mednarodnih glasbenih in vojaških festivali, kjer se predstavlja predvsem z deli domačih avtorjev najrazličnejših slogovnih smeri.

Orkester SV vsako leto izvede številne koncerte, med pomembnejšimi velja omeniti spomladanski in jesenski ter božičnonovoletni koncert. Pred orkestrom je taktirko vihtelo že kar nekaj velikih domačih in tujih imen dirigiranja: George Pehlivanian, Michael J. Colburn,Jose Rafael Pasqual Vilaplana, Francois Boulanger, Jan Cober, Uroš Lajovic in Miljenko Prohaska. Poleg vrhunskih dirigentov so z orkestrom sodelovali tudi številni uveljavljeni solisti: Janez Lotrič, Sabina Cvilak, Urška Žižek, Bojan Gorišek, Nebojša Jovan Živković, Miloš Mlejnik, Anja Bukovec, Oto Pestner, New Swing Quartet, Darja Švajger, Alenka Godec, Nuša Derenda,Elda Viler, Katrinas, Sergej Kiselev, Kiril Ribarski,Vera Danilova, Jurij Souček, Hinko Haas, Eva Julija Rečnik, Željka in Neda Martić, Sofia Ristič, Milena Morača, Irena Baar, Marjan Trček,Juan Vasle, Branko Robinšak, Urša Vidmar, Polde Bibič, Tone Kuntner, Matjaž Mrak, Edvin Fliser, Alya in drugi.

Zbornik 25 let Orkestra Slovenske vojske je dostopen tudi v digitalni knjižnici Ministrstva za obrambo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja