Likovno društvo Gornja Radgona uspešno deluje že 25 let, ob jubileju priznanja zaslužnim
Ljubiteljska kultura je pomemben del slovenskega kulturnega prostora, saj prispeva k ohranjanju in razvijanju kulturne dediščine, izražanju ustvarjalnosti identitete, povezovanju in sodelovanju med ljudmi ter kakovosti življenja. Ljubiteljska kultura je tudi kritična do družbenih razmer in problemov, saj jih zaznava, opozarja nanje in išče rešitve. Ljubiteljska kultura je torej, ne le hobi, ampak način življenja in delovanja, ki ima velik vpliv na posameznika in skupnost. In več kot pozitiven vpliv, zlasti na lokalnem območju, a tudi širše ima tudi Likovno društvo (LD) Gornja Radgona, ki že četrt stoletja povezuje ne le svoje članice in člane, katerih je trenutno 41, temveč tudi druge ljubitelje likovne umetnosti in ustvarjanja. In svoj lep jubilej, 25. obletnico društva, so radgonski likovniki nekoliko drugače, s posebnim pogovorom in podelitvijo priznanj najbolj zaslužnim za ustanovitev, obstoj, ustvarjanje in delovanje, obeležili v Mladinskem centru Gornja Radgona. Slovesni pogovor so ga članice in člani odprli s performansom.
Poleg predstavnikov društva ter nekaj simpatizerjev in gostov, z radgonsko županjo Urško Mauko Tuš, je osrednja gostja bila Monika Ivančič Fajfar, umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka, producentka za področje likovne dejavnosti na Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti. Z njo in ostalimi prisotnimi se je pogovarjala vsestranska ustvarjalka, domačinka Nika Škof. Kot je med drugim povedala Monika Ivančič Fajfar je ukvarjanje z likovno dejavnostjo, četudi zgolj kot hobi, zelo dobrodošlo in blagodejno tako za posameznika kot tudi za družbo. Po njenem kultura ni parazit, ki črpa sredstva davkoplačevalcev, kot se to v javnosti rado govori, ampak družbi tudi veliko vrne. »Mislim, da vsak posameznik, ki kakor koli kreativno raziskuje, ustvarja, je zelo dragocen člen družbe, zato je pomembno obeležiti tudi društvene obletnice. Društva so tista, ki posameznike povežejo, in na ta način se ta ustvarjalnost manifestira v javnosti,« je v pogovoru še povedala osrednja gostja Ivančič Fajfar.
V zanimiv pogovor sta se med drugim vključili tudi mentorici, domači akademski slikarki Saša Bezjak in Aleksandra Fekonja, ki svoje znanje, poleg v šolah, predajata tudi ostalim članom društva na delavnicah in kolonijah. „Mentorsko delo je izjemnega pomena v ljubiteljskih društvih. Prek zveze ljubiteljskih društev sem imela vpogled v delo drugih društev v Sloveniji in pri našem se je opazila kakovost del, ki so jih ustvarili naši člani. To je zasluga vseh dosedanjih predsednikov, ki so vsi imeli občutek za to, da morajo biti stvari strokovno vodene, naši člani pa se ves čas izobražujejo,“ je med drugim dejala Bezjakova, ki je dodala, da se kakovostno delo odraža v uspehih članov društva na tekmovanjih oziroma razstavah tako doma kot vse pogosteje tudi v tujini.
Tako torej letos mineva okroglih 25 let odkar se je druščina likovnikov z radgonskega območja in tudi od drugod, odločila za ustanovitev LD Gornja Radgona. In tako se sedaj članice in člani spominjajo tistih časov, ko je Zlatko Šajhar povezal likovnike iz Gornje Radgoni in okolice, ter ustanovil društvo, ki ga je naslednjih osem let tudi vodil, vse do takrat, ko je to nalogo prevzela Eva Žula, ki je bila predsednica štiri leta. Društvo je z leti pridobivalo na prepoznavnosti, čemur je nedvomno največ botrovalo članstvo, ki izhaja tudi iz vrst stroke. „V svojem likovnem jeziku se izražamo drugače, upamo se spogledovati s sodobnimi likovnimi prijemi in pogumno prestopamo pragove foto slikarstva. Društvo je z leti pridobilo ne samo na kvalitetnem delu, temveč tudi na članstvu. K nam so pristopili tisti, ki si želijo kreativnega, ustvarjalnega in izobraževalnega druženja, kar je tudi naše poslanstvo. V naših vrstah so članice in člani iz različnih krajev Slovenije, pa tudi Avstrije in Hrvaške“,se spominja nekdanja predsednica LD Gornja Radgona Tatjana Mijatović, ki je društvo vodila osem let. Nato je na mesto predsednice prišla Dana Štrucelj, ki društvo vodi že drugi mandat.
Vseh četrt stoletja članice in člani društva, v občini Gornja Radgona in tudi širše skrbijo za živahno likovno dogajanje. Vsa leta vzorno sodelujejo z Zavodom za kulturo, promocijo in turizem Kultprotour, z JSKD OI Gornja Radgona, Domom starejših občanov Gornja Radgona, Vrtcem Manka Golarja in drugimi. Društvo je pred leti pristopilo v članstvo Zveze likovnih društev Slovenije, ki je organizator tekmovalnega projekta Zlata paleta, kjer so članice in člani radgonskega društva, dobitniki številnih nagrad in priznanj. Številne članice in člani našega društva se tudi samostojno predstavljajo javnosti z razstavami, sodelujejo na različnih likovnih kolonijah, ex temporih in drugih dogodkih, kjer so zaradi kvalitetnega dela opaženi in nagrajeni. V sled mednarodnega članstva, so v preteklih letih pripravili lepo število razstav tudi v tujini, in sicer v Nemčiji, Avstriji, na Madžarskem in na Hrvaškem. Zavedajo se, da živimo v časih, ki društvom pa tudi umetnosti niso najbolj naklonjena. Zato toliko bolj cenijo podporo občine Gornja Radgona, kakor tudi vse tiste, ki so jih v preteklih 25 letih podpirali z upanjem in željo, da jih bodo še naprej.
„Iskrene čestitke za 25. obletnico delovanja LD Gornja Radgona. Vsem prejemnikom priznanj iskrena hvala za prispevek k bogatenju življenja vseh občanov na področju likovne umetnosti v občini Gornja Radgona,“ je ob tem dejala radgonska županja Urška Mauko Tuš. Kot je ob tem dejala aktualna predsednica Dana Štrucelj, jim je eden glavnih ciljev pridobivanje novih članic in članov, katere je potrebno nato obdržati v društvu. „To pa je možno le, če jim nudiš tisto kar so si sami pričakovali, predvsem usposabljanje, sodelovanje v kolonijah in drugih ustvarjanjih, razstavah ipd. Tukaj se zelo trudimo in verjamem, da nam bo uspevalo tudi v prihodnje, ko si želimo ohraniti vsakoletne likovne kolonije, kjer bi člani spoznavali raznolike likovne tehnike.“
LD Gornja Radgona, ki je bilo uradno registrirano 22.12.1998, je ob ustanovitvi imeli 10, danes pa ima 41 članic in članov, med katerimi jih je velika večina zelo aktivnih. Temu vsekakor prispevajo številni projekti, ki jih zelo motivirajo. Ena vrsta motivacije je prišla tudi ob tej priložnosti, ko je predstavnica gostja Monika Ivančič Fajfar podelila značke Antona Ažbeta, ki jih JSKD zadnja tri leta podeljuje posameznikom za udejstvovanje na področju likovne dejavnosti.
Bronaste značke za več kot petletno udejstvovanje so prejeli: Albina Kragelj, Branko Počkaj, Natalija Ropoša, Metka Tropenauer in Tamara Špitaler Škorič. Srebrne značke za več kot desetletno udejstvovanje na likovnem področju so prejeli: Zdravko Dolinšek, Marjana Kmet, Leopold Methans, Edita Vodan Šoštarič, Cvetka Pišek, Marina Vuk in Vera Šinko, zlate za več kot petnajstletno udejstvovanje na likovnem področju pa: Saša Bezjak, Jasna Brunskole, Vidka Borko, Dana Štrucelj, Terezija Šegula, Zlatko Šajhar, Aleksandra Fekonja, Karmen Jančar, Franci Javšovec – Fric, Danila Krpič, Ivanka Lehner in Alenka Regoršek.





















Fotografije: Maja Hajdinjak & O.B.
