Skip to content

Eviva España v galeriji Doma kulture Gornja Radgona

13 slovenskih fotografskih umetnikov predstavlja svoje čudovite fotografije

Pred nedavnim je Iberski polotok, na skrajnem jugozahodnem koncu Evrope, vse od Sredozemskega morja, do Atlantskega ocean in gorske verige Pirenejev, torej praktično celotno Španijo, obiskala skupina trinajstih odličnih slovenskih fotografov (Miroslava Borko – Prelog, Vlasta Gorup, Yvonne Laidler, Marina Pavlin, Štefi Praprotnik Borko, Tomaž Berce, Emil Božnar, Vasja Doberlet, Stojan Gorup, Ivan Maffi, Dušan Miška, Ivan Prelog in Ivo Borko). Gre večinoma za člane Fotokluba Proportio Divina Gornja Radgona, nekaj pa je tudi njihovih prijateljev iz Kranja in Nove Gorice. In iz fotografij, nastalih v Španiji, je nastala skupinska fotografska razstava z naslovom Eviva España, katero so konec tedna odprli v galeriji Doma kulture Gornja Radgona. Po pozdravnem nagovoru gostiteljice iz Zavoda Kultprotur, Boni Škof, je samo nastajanje fotografij na Pirenejskem polotoku in razstavo, ki bo na ogled do 1. 7. 2024, predstavil predsednik FK Proportio Divina, Ivo Borko, MF FZS, EFIAP/d3, Hon EFIAP.

Kot je med drugim dejal, je Eviva España, po lanskoletni, izredno odmevni, skupinski razstavi slovenskih fotografov, udeležencev Fotografskega mitinga FIAP v Omanu, druga takšne vrste v organizaciji FK Proportia divina v Gornji Radgoni, le da na tokratni razstavi sodelujejo udeleženci 8. FIAP Photo Meating-a, ki ga je lani junija gostila Španija, natančneje Asturija in katerega se je spet, v izredno velikem številu, kar samo dokazuje, da gre za fotografsko izjemen dogodek, udeležilo veliko slovenskih fotografov in njihovih spremljevalcev. Prav vsi so tudi poslali fotografije za razstavo v Gornjo Radgono. „Asturija, mogoče malo manj poznana in tudi manj obiskana španska pokrajina, ki jo domačini opisujejo kot zeleni paradiž, nas ni pričakala samo v vsem svojem razkošnem zelenilu, ampak so nam gostoljubni organizatorji pripravili program, ki je presegel celo največja pričakovanja. Ob že omenjeni neokrnjeni naravi, slikovitih mestih od Gijona in Ovieda s fascinantnimi katedralami in številnimi drugimi arhitekturnimi presežki, do foturističnega »Centro Niemayer« v Avilesu, slikovitih vasic in prekrasnih obal Atlantika, do demonstracij in prikazov ljudskih običajev in folklore, glasbe, plesov, prikaza ruralnega življenja, rudarstva… do bogate umetniške in kulturne scene,“ kot je dejal Borko.

Sama razstava je koncipirana tako, da so fotografije predstavljene v štiri krajših ciklih. Borko pravi, da je osnovno vodilo pri postavitvi bilo narediti kar najboljši izbor izmed fotografij, ki so jih, najprej izmed svojih izbrali avtorji sami, kar ob obilici dobrih fotografij sploh ni bila lahka naloga, sploh ob omejitvah, ki jih predstavlja galerija sama. „Ne samo, da že njena velikost ni takšna, da bi lahko razstavili še večje število fotografij ali pa vsaj večjih formatov, pač pa tudi notranja razdelitev razstavnih sten, ki narekuje in določa, ne samo razporeditev, temveč tudi velikost ciklov. Na ta način je seveda izpadla marsikatera fotografija, ki bi si sicer zaslužila biti razstavljena, sem pa uspel zadostiti pogoju, ki sem si ga sicer postavil sam, namreč da je vsak fotograf udeležen vsaj z eno fotografijo. Bogata folklora in ljudski običaji, predvsem pa lepe maske in slikoviti kostumi, so pritegnile oči skoraj vseh fotografov. Enako je z arhitekturo, pa naj so bili to prekrasni arhitekturni biseri iz preteklosti ali najnovejši, celo futuristični, gradbeni presežki. Tudi obala in morski pejsaži niso ostali skriti našim pogledom in objektivom. Tukaj jih je za manjši cikel. In seveda ljudje in to v najrazličnejših situacijah. Slučajno mimoidoči na ulicah in obalah, med delom, v premišljenih insceniranih scenah, čisti portreti… tudi udeležencev mitinga samih. In če k temu dodamo samo še to, da tudi za maskami in kostumi stojijo ljudje, da, v prenesenem smislu tudi za gradbenimi podvigi, potem je na koncu, pod črto spet človek (in njegovo delo) tista povezovalna rdeča nit, ki je naredila razstavo dosti bolj domišljeno in celovito kot bi površni opazovalec na prvi pogled sploh pomislil. In seveda prijazni in gostoljubni Španci in Španija sama. Eviva España.“

In razstavo Eviva España, skupaj s prijaznimi in gostoljubnimi Špankami in Španci se gotovo izplača ogledati!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja