Skip to content

Paradižnik iz Prekmurja tudi pozimi!

Pridelujejo ga v 34.000 m2 velikem rastlinjaku v Prekmurju, s pomočjo okolju prijaznega Sistema za zimsko vzgojo

Nekoč smo na sezonsko zelenjavo in vrtnine običajno čakali do pomladi oz. do časa, ko so posamezne vrtnine dozorele, da smo jih lahko zaužili, ali pa smo pridelke kupili iz eksotičnih držav, kjer so jih predelovale v vseh letni časih. Sedaj pa imamo večino zelenjave tudi iz domačih rastlinjakov. Tako tudi podjetje Paradajz, d.o.o., ki prideluje paradižnik pod blagovno znamko Lušt v vasi Renkovci in kraju Mala Polana, je letos v Mali Polani znova zagnalo pridelavo paradižnika v zimskih mesecih, ki je lani ni bilo. Za 42.000 sadik paradižnika, 1.000 ton pridelka in pripravo 3 milijone kosov pakiranj letno skrbi okoli 50 sodelavcev. Poleg ostalih znanih sort letos ponujajo novost – Datljev paradižnik.

Paradižnik Lušt je že na voljo v vseh večjih trgovskih sistemih po Sloveniji in na Luštni domačiji v Renkovcih. Pridelujejo ga na integriran način, ki je prijazen do narave in zdravja ljudi. V rastlinjaku, velikem 34.000 m2 rastline zasajajo v naravno mešanico šote in kokosovih vlaken, cvetove oprašujejo čmrlji, plenilci poskrbijo za zatiranje škodljivcev, rastline pa zalivajo z deževnico. V lanskem letu so zato privarčevali 20 milijonov litrov podzemne pitne vode. Ker sadike zasajajo na t. i. viseče žlebove lahko zalivalno vodo ponovno uporabijo. Tako porabijo 40% manj zalivalne vode kot pri klasični pridelavi v zemlji. Poleg letošnje novosti Datljevega paradižnika v njihovi ponudbi ostajajo znane sorte: Mali, Slivov, Češnjev in LUŠTek. Podjetje je zaradi tveganja, da bi prišlo do težav z dobavami (redukcije) in visokih cen energije v lanskem letu pridelavo pozimi izpustilo. Letos januarja so bili stroški elektrike sicer nižji v primerjavi z januarjem leta 2023, kljub temu pa se še niso povsem stabilizirali. Visoke cene energije v letu 2023 bi vplivale na višje maloprodajne cene paradižnika, zato je podjetje lani o zimski pridelavi sprejelo smiselno odločitev.

Pridelava paradižnika pozimi poteka s pomočjo Sistema za zimsko vzgojo, ki vključuje soproizvodnjo toplote in elektrike. Ogljikov dioksid, ki nastane pri izgorevanju zemeljskega plina, prečistijo in vpihujejo v rastlinjak. S tem v rastlinjake dovedejo 750.000 kg CO2, ki ga rastline s fotosintezo pretvorijo v kisik. Na ta način ne obremenjujejo okolja z izpusti toplogrednega plina ogljikovega dioksida. V Mali Polani so na letni ravni zaposlujejo okoli 50 sodelavcev, ki prihajajo iz lokalnega okolja. Ti skrbijo za 42.000 sadik paradižnika. Za sezono 2024 so sadike zasadili že novembra 2023, z obiranjem paradižnika pa so pričeli konec januarja. Letos ocenjujejo, da bodo pridelali 1.000 ton paradižnika ter ročno pripravili 3 milijone kosov pakiranj. Na njihovi domicilni lokaciji v Renkovcih (rastlinjak velikosti 90.000 m2) pa na letni ravni zaposlujejo okoli 100 sodelavcev, ki tako prav tako prihajajo iz lokalnega okolja. Tam skrbijo za 110.000 sadik paradižnika, ki so jih letos zasadili januarja. Sajenje v zimskih mesecih pa jim omogoča geotermalna energija, s pomočjo katere ogrevajo rastlinjak. Prvi pridelek pričakujejo konec aprila, ocenjujejo pa, da bodo letos na lokaciji v Renkovcih pridelali 4.000 ton paradižnika. Lokalno pridelana zelenjava je sveža in optimalno dozorela ter ima posledično višjo vsebnost vitaminov in mineralov, poudarjajo prekmurski pridelovalci paradižnika…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja