Zahtevo za izvršbo, domnevno več kot 2,3 milijona evrov je na podlagi verodostojne listine vložilo Javno podjetje Prlekija, a je občina Radenci vložila ugovor
Župan občine Radenci Roman Leljak, ki že peto leto pluje čez nemirno deželo treh src, še posebej v teh že dokaj mrzlih jesenskih dnevih nima mirnega spanca. Čeprav je vsaj doslej tako ali drugače, v večini zapletov, premagal vse ovire, je sedaj pred njim gotovo ena najtežjih. Poleg, da vsaj dva meseca ne bo mogel normalno delovati, saj bodo v radenski občini očitno morali imeti predčasne volitve 16 članov občinskega sveta, na Leljaka namreč še dodatno pritiskajo takšne in drugačne sodne odločbe. In dokler se pričakujejo odločitve tožb, katere so zaradi prodaje njihovih najemniških stanovanj, stanovalci občinskih stanovanj, je že jasno, da bo radenska občina morala dodobra odpreti občinski vrečo in poravnati dolgovanje „dobavitelju“ pitne vode v občini Radenci, Javnemu podjetju Prlekija iz Ljutomera. Če se to ne bo zgodilo z dogovorom bo namreč prišlo do rubeža in če v občinski blagajni ni vsaj 2.300.000,00 evrov, koliko naj bi bila terjatev omenjenega podjetja, bo prišlo do prisilne izvršbe oz. rubeža. Predsednik okrožnega sodišča v Murski Soboti, sodnik Branko Palatin, nam je namreč, potrdil, da je „v predmetni zadevi bil vložen predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine. Zaradi vloženega ugovora dolžnika, se sedaj zadeva vodi pri tukajšnjem sodišču kot gospodarsko pravdna zadeva. Po naših podatkih je Okrajno sodišče v Gornji Radgoni ugodilo predlogu za izvršbo, saj je JP Prlekija predlog podkrepila z verodostojno listino, oz. odločbo sodišča. Sedaj bo nekaj časa potrebno počakati na odločitev gospodarsko pravdnih sodnikov okrožnega sodišča v Murski Soboti.
In čeprav je še vse možno, poznavalci razmer v občini Radenci in zlasti na področju vodovodne oskrbe na desnem bregu reke Mure, so prepričani, da „bo moralo priti do izvršbe“. Tako misli tudi direktor JP Prlekija, mag. Artur Racman, ki zadevo sedaj, ko je že na sodišču oz. izvršbi, ne želi komentirati, a nam je vseeno zaupal, da radenska občna svoje obveznosti za dobavljeno vodo ne plačuje od 1.2.2020, ko je zaživelo delovanje skupnega sistema in dejanskih stroškov. Ker sami ne morejo očitavati števcev, to namreč v občini Radenci počne tamkajšnji Režijski obrat, v JP Prlekija ne vedo, koliko vode ni plačano. Po njihovih izračunih je ob vložitvi zahtevka za izvršbo znesek znašal 2,3 milijona evrov. Racamnu ni jasno odkod Leljaku prepričanje, da oni tega niso dolžni plačati, saj so v enakem položaju kot še preostalih sedem občin (Apače, Gornja Radgona, Križevci, Ljutomer, Razkrižje, Sveti Jurij ob Ščavnici in Veržej) iz tako imenovanega „Kraka C“. Občina Radenci, je po prepričanju direktorja ena največjih porabnic vode, saj je med drugim velik potrošnik predvsem Radenska.
Župan Leljak se je pred časom „branil“, da ne bo plačal dolga, zaradi domnevnih nepravilnosti pri investicijah, sedaj pa se izgovarja na revizijsko poročilo o poslovanju JP Prlekija. Naš vir zagotavlja, da JP Prlekija nima nobene zveze z investicijo, ki je bila zaključena ter tehnično in kvalitetno prevzeta še pred Leljakovo izvolitvijo. V tej zvezi je bilo takrat javno ugotovljeno in objavljeno, da je bila prva faza sistema C izvedena ustrezno in kvalitetno, ter predana namenu. Isti vir navaja, da je dolg občine Radenci do JP Prlekija nastal zaradi delovanja skupnega sistema in dejanskih stroškov, da ne omenjamo več stotisoč evrov izpada prihodkov od prodaje vode, ki pripadajo celotnemu sistemu in ne posamezni občini ali županu, ki tudi ne more sam odločati o usodi tega denarja, saj to določa zakon! Vsa potrebna projektna dokumentacija, tehnične rešitve glede pristopa k investiciji, načrti… vse to je bilo narejeno in sprejeto še preden je bilo ustanovljeno JP Prlekija – JP Prlekija torej nima nič s tem, da je bilo še pred nastankom tega skupnega podjetja že odločeno-dogovorjeno, da se bo voda sistema C pridobivala tudi iz črpališč Podgrad-Segovci in ne le v črpališčih Lukavci-Mota.
JP Prlekija ni bilo niti investitor, niti izvajalec investicije, niti koordinator, niti nadzornik. Investitor so bile vse prleške občine, ki so imele svojega nosilca in koordinatorja, to je bila ljutomerska županja Olga Karba in Občina Ljutomer, izvajalci del in dobavitelji opreme so bila izbrana zunanja podjetja, tudi imenovani nadzorniki investicije so bili zunanji! Naloga JP Prlekija je bilo le to, da je moralo kot »bodoči skupni upravljavec« sproti postopno prevzemati posamezne novozgrajene objekte in naprave, pri tem pa smo ugotavljali številne nepravilnosti in pomanjkljivosti, zato infrastrukture nismo hoteli prevzemati, oz. smo zahtevali predhodno odpravo napak – vztrajali smo in dosegli, da so se pričeli izvajati tedenski sestanki izvajalcev del, projektantov, nadzornikov, na katerih smo sproti opozarjali na ugotovljene nepravilnosti in zahtevali njihovo odpravo – nekaj tega uspeli, nekaj tudi ne.
„Občina Radenci je vedno nekaj pogojevala in izsiljevala in zato ni imela sklenjenega nobenega pogodbenega razmerja z JP Prlekija v času ko sem jaz vodil to podjetje; v času župana Rihtariča je tam oskrbo z vodo zagotavljalo njihovo podjetje SIM, Leljak pa je kasneje ustanovil svoj režijski obrat. Takratni radenski župan Janez Rihtarič je sicer čisto na koncu podpisal skupno pogodbo, ampak te pogodbe ni podpisala ljutomerska županja, zato ta pogodba nikdar ni pričela veljati. To omenjam zato, da poudarim, da ta občina in Leljak nimata nobene pravne podlage za kakršno koli obtoževanje JP Prlekija, obtožujeta pa lahko ostale občine in izvajalce del, koordinatorja nadzornike in seveda samega sebe!“ poudarja naš vir.
Seveda smo zadevo preverili tudi pri radenskem županu Romanu Leljaku, ki ima povsem drugačne argumente in je prepričan, da od tega ne bo nič. Priznal je, da na sodišču poteka postopek izvršbe, ki da nima pravne podlage. „To je razvidno iz poročila o opravljenem pregledu poslovanja Javnega podjetja Prlekija d.o.o. iz leta 2023. Iz poročila izhaja, da ima Občina Radenci pri omrežnini preplačilo 46.000 evrov, pri vodarini dolg 250.000 evrov, s tem, da je dolg predvsem na račun elektrike. Ostalih sedem občin bo podražitev elektrike kalkuliralo v novo ceno vode in tako podražilo ceno vode za več kot 40 %. Občina Radenci bo dolg poravnala takoj po končanem sodnem postopku in zneska ne bo kalkulirala v ceno, kar bi bremenilo občane. Občina Radenci bo podala kazensko ovadbo za zlorabo uradnega položaja direktorja JP Prlekija d.o.o., ki je z prirejenimi in nepotrjenimi računi zavajal sam izvršilni postopek. V tem je treba poudariti, da Javno podjetje Prlekija d.o.o. toži Občino Radenci za 1.000.000 evrov omrežnine, ki je last občine Radenci. V tem delu je izvršba konfliktna sama s seboj,“ je prepričan župan Roman Leljak, ki nam je ponudil tudi nekaj listin, med drugim evidenc komunalnih podjetjih, ki ga vodi Ministrstvo za okolje in prostor iz katerih je razvidno, da je upravljalec v občini Radenci njihov režijski obrat, v ostalih občinah pa JP Prlekija. Prav tako je dodal revizijsko poročilo o poslovanju JP Prlekija d.o.o..
„Občina Radenci je prodala v času od 1.2.2020 do 31.12.2022, 1.383.710,40 m3 vode oziroma, glede na ceno vode je to 933.462,40 evrov. Občina Radenci je za pripravo vode JP Prlekija plačala 297.604,12 evrov. Preostala razlika denarja je izplačana za stroške dejanskega upravljalca, to je Režijski obrat občine Radenci. Podjetje Prlekija d.o.o. na območju Radencev v tem obdobju ni poslovala,“ je dodal radenski župan.
Tako je očitno, da bo sodišče imelo še kar nekaj dela do končne odločitve, a če se bo vsaj malo opiralo na dosedanje ugotovitve, da je „bil vložen predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine“, kot nam je potrdil predsednik sodišča, potem je bržkone vse bolj jasno…
Poleg predvidenega rubeža pa se radenski občini ne piše nič dobrega niti pri najnovejši investiciji, gradnji vodovoda, kjer so občine Apače, Gornja Radgona in Sveti Jurij ob Ščavnici, iz Evropske unije prejeli veliko večino potrebnih sredstev, občina Radenci pa iz neznanega razloga ni zraven!