Skip to content

Zdravje ne pozna meja: slovensko-madžarski projekt Keep Young and Fit uspešno povezal mlade

V okviru Interreg programa Slovenija – Mađarska 2021-2027 se, vse do konca leta 2025, izvaja projekt z naslovom Keep Young and Fit. Cilj projekta je nadgradnja že obstoječega sistema za krepitev zdravja pri mladostnikih zaradi poslabšanega zdravstvenega stanja prebivalcev na obeh straneh meje.

S koncem šolskega leta 2024/25 se zaključujejo pilotne aktivnosti projekta, ki so se, na slovenski strani, pod okriljem ZD Gornja Radgona, AMEU-ECM in TV AS iz Murske Sobote, izvajale na šestih osnovnih šolah iz UE Gornja Radgona, z namenom otrokom in njihovim staršem čim bolj približati zdrav življenjski slog ter jim predstaviti smernice in načine za njegovo doseganje.

V mesecu juniju so na vseh šestih vključenih šolah izvedli ponovno testiranje telesne pripravljenosti učencev 7. razreda, z namenom prepoznave šibkih področij in spremljanja napredka na podlagi projektnih aktivnosti. Rezultati kažejo napredek predvsem pri vzdržljivosti, moči in koordinaciji. Otroci z gibanjem razvijajo telo, živčni sistem, posamezne gibalne sposobnosti, čustveno stabilnost, samozavest in socialne veščine, nenazadnje pa gibanje prispeva tudi k boljšemu učenju in zbranosti. 

Skozi izvedbo športnih in dietetičnih ur na šolah so otroke motivirali, da z zanimanjem spremljajo razvoj svojih spretnosti in napredek ter jim ob koncu zadali izziv v medšolskem tekmovanju. V ŠRC Apače so se tako učenci 7. razreda pomerili v različnih športnih disciplinah (met v daljavo, skoki, vrzdržljivost – plank in kolebnica, met na koš, kviz, hitrost in spretnost nog) in se ob tem neizmerno zabavali. Bistvenega pomena je, da se otroci vključujejo v ekipne športe, predvsem zaradi razvoja socialnih stikov, medosebnih odnosov, učenja spoštovanja drug drugega, tekmovanja, zmagati-zgubiti, krepitve moštvenega duha, da znajo sodelovati, poslušati in izstopati kadar je to potrebno. Ključni motivacijski dejavnik je okolje (družba, vrstniki, idoli), pomembno pa je, da se ukvarjajo s tistim športom v katerem uživajo in se v njem znajdejo, so dobri in jim prinaša pozitivne občutke.

V okviru številnih športnih aktivnosti, ki so jih za obiskovalce dogodka pripravili v mestu Lenti na Madžarskem v okviru t. i. Noči gibanja, so se otroci OŠ Sveti Jurij ob Ščavnici vključili v tek, namizni tenis, spoznali borilno veščino ju-jitsu ter na koncu v središču mesta Lenti zaplesali še madžarski ljudski ples. Skupaj so preživeli prijeten večer in hkrati naredili korist svojemu zdravju.

Za uspešen zaključek projekta bo pripravljena še analiza dela in priročnik, ki bo predstavljen na strokovnem seminarju, zainteresirane organizacije pa ga bodo lahko implementirale v svoje dejavnosti oz. vsakodnevno prakso.

Video oddaje na temo projekta so na voljo na spletni strani Televizije AS http://www.televizijaas.si/keep-young-and-fit/oddaje ali družabnem omrežju projekta https://www.facebook.com/KeepYoungAndFit.

Projekt Keep Young and Fit je sofinanciran iz strani Interreg programa Slovenija-Madžarska 2021-2027.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja