Skip to content

Za (čutimo) dobro in in podarimo dobro v drugačnosti

Dan za spremembe so delovno obeležili v Zavodu Vitica Gornja Radgona

V okviru Dneva za spremembe so v Zavodu Vitica, Gornja Radgona, so.p. (nevladna in neprofitna organizacija na področju socialnega varstva), pod okriljem Slovenske filantropije, izvedli več aktivnosti z naslovom Poudarimo dobro v drugačnosti. V treh dneh se je odvilo več koristih aktivnosti, med katerimi je najprej bila okrogla miza za strokovne delavce na področju duševnega zdravja, kjer so strokovni delavci med sabo delili svoje izkušnje in težave s katerimi se srečujejo na področju dela z osebami s težavami v duševnem zdravju. Pogovarjali so se o drugačnosti, sprejemanju oseb takih kot so, da ima tudi drugačnost svoje prednosti, raznolikost pa bogati našo družbo. Izpostavljeno je bilo, da še vedno obstaja stigmatizacija oseb s težavami v duševnem zdravju in vsi so bili mnenja, da bi morali tej tematiki nameniti več pozornosti in iskati načine za večje sprejemanje oseb s težavami v duševnem zdravju v lokalnem okolju. Izmenjali so si tudi kontakte z obljubo po druženju njihovih uporabnikov ter nadgradnjo sodelovanja različnih organizacij.

Naslednji dan je potekalo medgeneracijsko ustvarjanje in spoznavanje Dnevnega centra IZA. Z uporabniki Dnevnega centra IZA- za osebe s težavami v duševnem zdravju so se družili otroci iz vrtca Manka Golarja Gornja Radgona. Najprej so prisluhnili pravljici z naslovom Drugačen (Kathryn Cave), v kateri je na preprost način prikazana različnost, da je vsak izmed nas kdaj v življenju lahko postavljen v vlogo drugačnega ali čudnega in kakšne občutke ob tem doživlja. Tudi če ta Drugačen spozna koga še bolj drugačnega od sebe, ni nujno da ga takoj sprejme, vendar pa na koncu ugotovi, da sta lahko kljub razlikam dobra prijatelja. Pravljico so samo poslušali, niso pa videli ilustracij, saj so želeli, da uporabijo svojo domišljijo in pokažejo kako po njihovem mnenju izgledajo drugačni ljudje. Nastali so zanimivi izdelki, ob tem pa so glasno razmišljali tudi o tem, kaj njihove narisane junake loči od ostalih oz. dela drugačne. Tako otrokom, kot tudi uporabnikom zavoda je bilo druženje v veliko veselje. Uporabnica DC IZA je druženje komentirala: »Nekaj najlepšega kar sem doživela v zadnjem času, že dolgo nisem bila v družbi otrok in to je res popestrilo moj teden.«

„Po odhodu otrok smo s tematiko drugačnosti še nadaljevali ter nadgradili, saj smo skupaj z uporabniki razmišljali o vseh vidnih in nevidnih razlikah med ljudmi ter na to temo ustvarili tudi plakat. Skozi pogovor smo ugotovili, da je drugačnost tista, ki nas bogati in da smo veseli, da smo si med seboj različni,“ nam je povedala Glorija Štuhec, strokovna delavka Zavoda Vitica, ki nam je predstavila tudi tretji dan aktivnosti, medgeneracijsko druženje in ustvarjalne delavnice, ko so jih v Dnevnem centru IZA obiskali uporabniki VDC Gornja Radgona, kateri so „v sodelovanju z uporabniki našega dnevnega centra slikali na kamenčke. Poslikane kamenčke bomo skupaj z lepo mislijo delili mimoidočim in upamo, da jim bomo s to majhno pozornostjo polepšali dan. Načrtovali smo, da bomo kamenčke skupaj z vsemi, ki so jih pomagali ustvarjati lahko razdelili že isti dan, kar pa zaradi dežja ni bilo mogoče. Kljub temu je bilo druženje ob ustvarjanju prijetno, stakala so se nova poznanstva in ustvarili temelji za sodelovanje v prihodnje. Uporabniki VDC Gornja Radgona so se pri nas dobro počutili, eden izmed uporabnikov je delal: Imeli smo se zelo dobro. Vsi skupaj pa so nas povabili naj jim vrnemo obisk, saj bi bili veseli ponovnega druženja z našimi uporabniki.“

Vse tri dni aktivnosti so organizatorji uspešno izvedli, medgeneracijsko druženje je popestrilo dan tako otrokom, kot tudi uporabnikom Vitice. „Vsi skupaj smo se naučili kaj novega o sprejemanju drugačnosti, tako s strokovnega vidika kot tudi skozi oči otrok. Še vedno ostaja veliko težav na področju sprejemanja oseb s težavami v duševnem zdravju, ter razbijanja predsodkov do njih, vendar upamo, da smo z izvedenimi aktivnostmi vsaj malo pripomogli k temu, da bodo v lokalnem okolju boljše sprejeti. Zavedamo se, da je zelo pomembno sprejemanje drugačnosti predstaviti že našim najmlajšim, zato jih poskušamo čim pogosteje vključevati v naše aktivnosti ter jim tako skozi druženje in ustvarjalne delavnice počasi približati svet odraslih s težavami v duševnem zdravju.“

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja