Prihodnji petek, 15. avgusta, ko tudi v Sloveniji imamo dela prost dan, saj zlasti verniki praznujejo Marijino vnebovzetje, bo znova izjemno živahno, veselo in razigrano v središču Apač. V tamkajšnji cerkvi Marijinega vnebovzetja bosta sveti maši potekali ob 8. in ob 10. uri., vodil pa jih nekdanji dolgoletni radgonski župnik Andrej Zrim, ki je trenutno duhovnik pomočnik v Rogaški Slatini. Seveda bo med svojimi verniki in romarji od drugod prisoten tudi domači, apaški župnik Janez Ferencek. Pri cerkvi bo že tradicionalno nastopil Pihalni orkester Apače, potekal pa bo tudi kramarski sejem. V bližini cerkve bo od 6. ure dalje popolna zapora dela občinske ceste JP 604150 (od trgovine Mercator do križišča z občinsko cesto). „Vljudno prosimo za upoštevanje navodil redarjev in prometne signalizacije ter izpraznitev parkirišča dan pred prireditvijo za namen postavitve stojnic,“ naprošajo iz občinske uprave Občine Apače, ki mimogrede med 8. in 17. avgustom slavijo 19. občinski praznik.
Cerkev Marijinega vnebovzetja se sicer ponosno vzpenja proti nebu v samem centru kraja in istoimenske Občine Apače. Začetek gradnje cerkve sega v daljne leto 1200, prvotni cerkveni objekt, ki je bil na tem mestu naj bi nastal že veliko prej. Skozi zgodovino se je cerkev dograjevala in v 18. stoletju dobila današnjo obliko. Najznamenitejši deli cerkve so: edinstvena gotska rozeta nad vhodom v cerkev, narejena iz enega samega kosa kamna, kamniti gotski kip Marije iz leta 1470 ter veliki baročni oltar iz druge polovice 18. stoletja. Šest listna kamnita rozeta z lijakastim ostenjem, nad njo pa je večja podolžna pravokotna lina z robovi posnetimi na ajdovo zrno predstavlja najlepši primer rozet v slovenski gotiki. Do leta 1898 se je cerkev imenovala Marija v trnju, od konca 19. stoletja naprej se imenuje cerkev Marijinega vnebovzetja…

Pri veliki maši v Apačah bosta duhovnik Andrej Zrim, prvi z leve, in domači župnik Janez Ferencek, prvi z desne

V bližini apaške cerkve se bo na v petek, 15.8. trlo ljudi
