Članice in člani PGD Sp. Ivanjci svečano obeležili prvih 90 let delovanja; Dom so gradili 42 let
Prostovoljno gasilsko društvo Spodnji Ivanjci je z dvodnevno prireditvijo obeležilo lep jubilej, 90 let obstoja in delovanja. Najprej so v petek pripravili Dan odprtih vrat, naslednji dan, v soboto, pa še slavnostno sejo s podelitvijo številnih priznanj in zahvalnic. Obe prireditvi sta potekali v lepo urejenem gasilskem domu, še posebej slovesno je bilo na slavnostni seji, na kateri so se zbrali člani društva in številni gasilci iz sosednjih in pobratenih društev, ter številni gostje. Med njimi tudi: županja in podžupan občine Gornja Radgona in podžupan Urška Mauko Tuš in Miran Dokl, namestnik predsednika Pomurske gasilske regije Andrej Vöröš, predsednik in poveljnik GZ Gornja Radgona, Vladimir Cvetkovič in Stanko Bratuša, občinski poveljnik Gornja Radgona, Matej Peršak, predsednik KS Spodnji Ivanjci Srečko Žižek, časni predsednik PGD Sp. Ivanjci Janko Vogrin in častni poveljnik PGD Sp. Ivanjci, Zvonko Fleisinger.
Prireditev je uspešno vodil gasilec, član društva, Andrej Slogovič, ki je pristne nagovoril z besedami »Vaša prisotnost nam pomeni veliko priznanje in potrditev, da so vrednote prostovoljstva, solidarnosti in medsebojne pomoči še vedno trdno zasidrane naši skupnosti«. Za govornico je kot prvi nastopil predsednik društva Robert Kramberger, ki je ob pozdravu navzočim v dvorani, med drugim povedal: »V veliko čast in ponos mi je, da vas danes nagovorim ob slovesni seji ob 90 – letnice delovanja prostovoljnega gasilskega društva. Danes ne praznujemo le številke. Praznujemo devet desetletij požrtvovalnosti, poguma, solidarnosti in nesebične pomoči ljudem v stiski. Praznujemo zgodbo številnih generacij, ki so s svojim delom, časom in srčnostjo gradile naše društvo ter ustvarjale temelje, na katerih stojimo. V teh letih smo bili priča številnim izzivom. Naši člani so posredovali ob požarih. poplavah, neurjih in drugih dogodkih, kjer je bila potrebna hita strokovna pomoč. Vedno smo sledili istemu poslanstvu – pomagati ljudem takrat, ko nas potrebujejo.«
Dotaknil se je tudi zahvale tistim, ki so skozi obstoj društva živeli z društvom in dejal: »Ob tej priložnosti se iskreno zahvaljujem vsem generacijam članov in članic, ki so svojim delom prispevali k razvoju društva. Posebna hvala velja veteranom, ki so s svojim znanjem, izkušnjami in zgledom utrli pot mlajšim rodovom. Hvala tudi vsem nekdanji predsednikom, poveljnikom, mentorjem, članom upravnih odborov ter vsem, ki ste na kakršenkoli način prispevali k uspešnemu delovanju društva.« Dalje se je predsednik zahvalil občini Gornja Radgona, GZ Gornja Radgona, sosednjim in prijateljskim društvom, donatorjem, sponzorjem ter vsem krajankam in krajanom, ki jih podpirajo in zaupajo. „Brez vaše pomoči in razumevanja bi bilo naše delo bistveno težje,# kot je dejal Kramberger.
Zgodovino nastanka in razvoja društva, je na drobno podal Andrej Slogovič, ki je dejal, da je bilo društvo ustanovljeno 28. januarja 1936, ko se je v znani gostilni Slogovič v središču kraja Spodnji Ivanjci, odvijal ustanovni občni zbor, katerega se je udeležilo 32 bodočih članov društva. Tedaj je zbor vodil županski podstarešina Joža Hrastelj iz Gornje Radgone. Na zboru so bili izvoljeni organi društva: predsednik Anton Slogovič, poveljnik Leopold Zamuda, njegov namestnik Ivan Satler, tajnik Jakob Klemenčič, blagajnik Ivan Šturm, orodjar Franc Kapun, oddelčni vodja Alojz Čerček in njegov namestnik Karl Mlinarič. Društvo je v letu 1938 nabavilo novo brizgalno, s katero so še istega leta, 26. decembra, na »pametvo«, gasili velik požar na gradu Negova, kar je bila njihova prva velika akcija. Gasilski dom so postavili, na podarjeni zemlji Marije in Jakoba Klemenčič, leta 1940. Gradili so ga iz opeke, ki so jo izdelovali in žgali pri članu društva Jožefu Fekonja v Sp. Ivanjcih. Gradnja je potekala v fazah, dokončno podobo je dom dobil leta 1982, ko so ga na posebni svečanosti istega leta uradno odprli. Andrej Slogovič je med drugim še posebej poudaril skrb za izobraževanja članstva in posodabljanju gasilske opreme. Pri tem je prišla na vrsto tudi nabava prvega in naslednjih avtomobilov, ki služijo za delovanje društva…
Prisotne so pozdravili in jim čestitali ob jubileju, tudi gostje, med njimi radgonska županja Urška Mauko Tuš, ki je ob čestitkah dejala, da društvo opravlja pomembno nalogo pri svojem prostovoljnem delovanju. Pohvalila je tudi, da društvo skrbi za naraščaj, tako da se ni bati, da bi društvo ne napredovalo. Zaželela jim je nadaljnjih uspehov pri njihovem humanem delovanju. K besedi se je oglasil tudi namestnik predsednika Gasilske regije Pomurje Andrej Vöröš, ki je med drugim dejal: »V posebno čast mi je, da vas lahko ob tej visoki obletnici pozdravim in čestitam v imenu vodstva Pomurske regije. Čestitam vam in se vam in vsem generacijam zahvaljujem za vso delo, ki je bilo vloženo v gasilstvo v vašem kraju.« Čestitke sta društvu izrekla tudi predsednik in poveljnik GZ Gornja Radgona Vladimir Cvetkovič in Stanko Bratuša.
Prireditev so s svojimi glasbenimi nastopi popestrili otroci iz Spodnjih Ivanjcev. Zadnje dejanje prireditve, pred družabnim srečanje s pogostitvijo, je bilo podeljevanje gasilskih priznanj, ki sta jih podeljevala predsednik društva Robert Kramberger in namestnik predsednika Gasilske regije Pomurje Andrej Vöröš. Priznanje gasilskega veterana GZS sta prejela Milan Mlinarič in Elica Gredar. Gasilsko odlikovanje III. Stopnje GZS sta prejela Milan Mlinarič in Simona Elbl. Gasilsko plamenico III. Stopnje, ki jo podeljuje GZS je prejel Sandi Fleisinger. Gasilsko plamenico I. stopnje GZS so prejeli: Zvonko Fleisinger, Karel Flaisinger in ob 90 letnici delovanja še PGD Spodnji Ivanjci. (L.K.)






























































Prijetno je bilo na proslavi 90. letnice PGD Spodnji Ivanjci (Foto: Ludvik Kramberger)
