Skip to content

Pred 210 leti je bila ustanovljena župnija Svetega Petra

V Gornji Radgoni so skromno obeležili visok jubilej svoje župnije

V cerkvi sv. Petra Gornja Radgona so med mašami, na binkoštno nedeljo, na skromen način, obeležili visok jubilej, 210 – letnico župnije. Po sporočilu dejavnega radgonskega župnika Franca Hozjana je bila sicer načrtovana večja slovesnost, toda zaradi znanih omejitev so se odločili za skromnejšo proslavo.

Spomniti se kaže, da je bil sedež pražupnije Radgona na grajskem hribu sedanje Gornje Radgone, v cerkvi svetega Ruperta. Ta naj bi bila zgrajena leta 851 ali 852. Sama Župnija sv. Petra Gornja Radgona, pa je postala kot samostojna župnija komaj leta 1811. To je bilo odločeno po odloku avstro ogrskega cesarja Franca I. z dne 22. maja 1811. Župnijo sv. Petra Gornja Radgona tačas, poleg mesta Gornja Radgona, sestavlja še 20 vasi z okoli 8.000 ljudmi. Sedanji objekt cerkve sv. Petra v Gornji Radgoni obstoja od leta 1892, ko je 4. julija bila cerkev posvečena. Posvečenje je opravil takratni mariborski škof dr. Mihael Napotnik, o čem priča marmornata plošča vzidana v prezbiteriju cerkve. (F.K.)

Foto: Franci Klemenčič

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja