Kaj je primerno »vedenje« v cerkvi? Tukaj je nekaj nežnih opomnikov na cerkveni bonton.
OSNOVNA PRAVILA ZA VSTOP
Za kristjane je cerkev sveti prostor in zahteva primerno vedenje. Ko vstopite v cerkev, ne stojte pri vhodu, razen če ne morete naprej. Neprimerno je vstopiti v cerkev (in še posebej biti pred Gospodovo mizo) z rokami v žepih ali “na hrbtu”. Pred vstopom v cerkev je treba izklopiti ali vsaj utišati mobilni telefon. Ko vstopimo v cerkev, ne bomo nadaljevali nedokončanih pogovorov. V “božji hiši” se želimo zbrati in slišati Boga, ki nam govori, in tega zagotovo ne bomo mogli slišati, če bomo še naprej klepetali med seboj.
POMEN NATANČNOSTI
V cerkev je treba priti pred začetkom bogoslužja. Če prispete po začetku liturgije, poskusite tiho vstopiti v cerkev in opazovati, kaj se dogaja. Če je na sporedu molitev, branje iz pisma ali evangelija ali pridiga (da ne omenjamo evharističnega bogoslužja), počakajte, da se konča, nato pa hitro in tiho poiščite sedež. Poskusite s svojim prihodom ne motiti liturgije. Najboljši način, da se tej situaciji izognete, je, da pridete pravočasno.
MED LITURGIJO KOMUNICIRAMO SAMO Z BOGOM
Počakajte do kave in druženja, da pozdravite in se pogovorite s prijatelji in družinskimi člani. Med bogoslužjem ni primerno pozdravljati in se pogovarjati. Medtem ko ste v cerkvi, se pogovarjajte z Bogom z molitvijo, hvalnicami in izrazi hvaležnosti. Čaka, da vas sliši.
ZAPUŠČANJE CERKVE PRED ODPUSTOM
Ne zapuščajmo bogoslužja pred odpustom, razen v nujnih primerih. Če zapustimo cerkev pred koncem bogoslužja, nas to prikrajša duhovniškega blagoslova. Liturgija se začne: »Hvaljen bodi Bog … Hvaljeno bodi njegovo kraljestvo …« in konča: »Pojdimo v miru …« Ne obravnavajmo cerkve kot gostilno, kamor lahko prihajamo in odhajamo, kakor nam je všeč.
NOSITE PRIMERNA OBLAČILA
Spomnite se časov, ko so ljudje na nedeljske maše nosili svoja najboljša oblačila. Žal je danes cerkvena obleka postala preveč ležerna in sproščena. Na vseh področjih našega življenja bi morali Kristusu ponuditi najboljše, kar imamo, in enako velja za oblačila. Pri bogoslužju bi morali Kristusu ponuditi najboljše, kar imamo, ne pa svojih vsakdanjih oblačil. Oblačiti bi se morali tudi skromno, ne pa izzivalno, da bi pritegnili pozornost nase.
PREKRŽANE NOGICE
V nekaterih kulturah velja prekrižanje nog za nevljudno in žaljivo. V naši sodobni kulturi je to sprejemljivo v neformalnih situacijah in ponavadi prekrižamo noge, če nam je tako udobneje sedeti. Ali je primerno prekrižati noge med liturgijo? Ne, ker je to preveč neformalno in preveč sproščeno za priložnost, kot je bogoslužje. Pomislite, ko se doma udobno namestimo na stol in prekrižamo noge, lahko naše misli zlahka tavajo, kamor koli želijo.
Ne pozabite, da je sedenje v cerkvi koncesija človeški šibkosti in ne normativna drža za molitev. Prekrižane noge so še ena koncesija pretirani sprostitvi. Zagotovo se ne želite preveč sprostiti in pustiti, da vam misli preveč tavajo. Pravzaprav bi morali med bogoslužjem sedeti pozorno, ne preveč sproščeno. Če imamo obe nogi na tleh, smo pripravljeni takoj vstati, ko bo to potrebno.
POKRŽATI SE (NAREDITI ZNAM KRIŽA NA SEBI) ALI NE
Do neke mere je, ali in kdaj se prekrižati, stvar osebne pobožnosti, ne pa dogme. Vendar pa obstajajo časi, ko se je primerno prekrižati, in kdaj ne.
Primerno se je prekrižati, ko slišite eno od različic besedne zveze »Oče, Sin in Sveti Duh«, na začetku in koncu bogoslužja, ob vstopu v cerkev ali izstopu iz nje; ko gremo mimo Gospodove mize, ko se darujemo v Božjo službo, v zasebnih molitvah itd.
Ni primerno, da se prekrižamo pri prejemanju obhajila (ker se keliha ali posvečenega kruha lahko dotaknemo z roko) in ko škof ali duhovnik izreče blagoslov (lahko se le priklonimo in prejmemo blagoslov).
PRINAŠANJE PRIGRIZKOV ZA OTROKE
V cerkvah pogosto opazimo drobtinice od različnih »prigrizkov«, kjer so sedeli otroci. Starši včasih prinesejo prigrizke ali sok za svoje otroke na bogoslužje. Takšna praksa je neprimerna za bogoslužje in nepravična do tistih, ki morajo po tem za vami pospravljati. V najboljšem primeru lahko za zelo majhne otroke ali dojenčke prinesete stekleničko. Prinašanje prigrizkov ali celo celih obrokov je popolnoma neprimerno. Če otrok potrebuje hrano, ga je treba nahraniti pred začetkom bogoslužja ali pa bogoslužje oditi. Če otrok med bogoslužjem je, naj starši pred odhodom vsekakor pospravijo. Mimogrede, žvečenje žvečilnega gumija med bogoslužjem je neprimerno tako za otroke kot za odrasle.
JOK MAJHNIH OTROK IN DOJENČKOV
Vsi vemo, da naši malčki včasih med bogoslužjem ne bodo mogli več kot eno uro mirno sedeti ali pa jim bo treba zamenjati plenice ali nahraniti otroka. Če se vaš otrok znajde v enem od teh trenutkov, bodite prijazni do drugih in otroka odpeljite (kolikor mu trenutne razmere dopuščajo), da ne bo motil bogoslužja. Zagotovo bi bilo zaželeno, da bi imeli v cerkvi poseben prostor, namenjen potrebam otrok.


