Skip to content

Plaz je krajanom zagrenil življenje, saj niti reševalci in gasilci ne morejo do njih

Zakaj so nekateri občani občine Cerkvenjak jezni na župana sosednje občine, Sveta trojica, Davida Klobaso umirja žogo

Ne le na Koroškem, v Savinjski in Logarski dolini ter še ponekod po državi, kjer jim je neurje julija in avgusta lani dobesedno spremenilo življenje in jih pustilo brez vsega kar so imeli, so na državne in lokalne oblastnike, zaradi počasnosti gradnje objektov in sanacije območja, jezni tudi ponekod po Slovenskih goricah. Če zanemarimo sanacijo tisoči hektarjev poškodovanih in uničenih gozdov, pa nikakor ne moremo mimo dejstva, da se ponekod ne lotijo niti sanacije plazov, ki so pred natanko letu dni mnogim prebivalcem močno zagrenili življenje. Tako je tudi v naselju Vanetina, v občini Cerkvenjak, kjer nekaj deset prebivalcev lepe gričevnate vasi imajo težave s sosednjo občino Sveta Trojica, kajti zaradi plazu v naselju Osek, na območju trojiške občine, ne morejo nikamor, kot nekateri poudarjajo. Po eni strani jim je ogroženo premoženje, vozila in celo sami, po drugi pa se jim je močno podaljšala vožnja, kamorkoli morali, v službo, šolo, po nakupih, obiskih ipd.

Domačinka Štefka Kaučič nam je v imenu sovaščanov in seveda svojem imenu razlagala, da so še posebej zaskrbljeni za najmlajše ter najstarejše sosede, ter dejstvo, da jih težko obiščejo tudi zdravnik, patronažne sestre, reševalci. „Bog ne daj, da bi kaj zagorelo, saj bi se tudi gasilci zelo težko prebili do nas,“ začne Kaučičeva, ki jo najbolj boli, da odgovorni iz sosednje občine, na območju katere je plaz popolnoma zaprl cesto,samo „nekaj obljubljajo ničesar pa ne naredijo, pravzaprav vse skupaj gre veliko prepočasno,“ dodaja naša sogovornica, ki se sicer zaveda, da vse skupaj gre prepočasi tudi iz Ljubljane, a se hkrati sprašuje, če so lokalni oblastniki z županom občine Sveta Trojica, Davidom Klobaso, s svoje strani naredili, kar bi morali. „Nas krajane predvsem zanima, kdaj se bomo spet lahko vozili po naši ljubljeni cesti po Vanetini, da bomo spet lahko obiskovali naše sorodnike in starejše, bolne ljudi, prijatelje v Oseku, Trojici, Negovi, Benediktu, Lenartu… Moramo se peljati do centra Cerkvenjaka ali celo po avtocesti za Lenart in si zato moraš kupiti vinjeto. Do nas težko pridejo reševalci, gasilci, bog ne daj, da kje zagori. Tudi komunalci imajo probleme z odvozom odpadkov in smeti. Tukaj imamo ljudi od drugod, ki imajo svoje vikende, sadovnjake, vinograde, njive in ne morejo do njih. Otroci hodijo v Trojico v šolo, šolski prevoz sploh ne more priti po njih. Ne moremo niti do najbližje trgovine…, a smo res tukaj drugorazredni državljani“? Se sprašuje Štefka Kaučič.

Pojasnila je, da prizadeti domačini živijo na območju občine Cerkvenjak, a je kritična cesta v lasti in upravljanju občine Sveta Trojica. Ob tem otroci hodijo v trojiško šolo, ljudje hodijo v službe tudi v Trojico in Lenart, enako tudi k zdravniku in po drugih opravilih. „Ob vsem tem si težko predstavljamo, koliko kilometrov se morajo ti ljudje voziti okrog. Gre za več kot 18 km in to vsak dan. Tukaj so tudi pridni in delovni ljudje in bi s skupnimi močmi to cesto vsaj začasno uredili. Lahko bi se odkupilo nekaj metrov travnika ali sosednjega vrta in bi vsaj začasno to bil obvoz. Zato, dragi župani, zresnite se in začnite kaj ukrepati, saj vam bomo hvaležni, da se ne bomo po nepotrebnem vozili in privarčevali gorivo in čas,“ je ostra Kaučičeva, ki dodaja, kako je opazovala tujca, ki je zapeljal do zapornice, s polno prikolico. „In ne vprašajte, kako je preklinjal, ko ni mogle naprej, in se ni mogle obrniti,“ pravi naša sogovornica, ki je okrcala tudi neuradno „obvoznico“ čez Brengovo. „Gre za zelo nepregledno cesto, ki je tako ozka, da se tudi dve osebni vozili komajda srečata. Večinoma se eden mora umakniti v kakšno luknjo. Upajmo samo, da kdo ne odleti v gozd in se mu kaj zgodi.“

Povsem drugače celotno zadevo vidi župan občine Sveta Trojica David Klobasa, ki je mimogrede tudi državni svetnik ter predsednik Kluba županov in svetnikov NSi, ki nam je odločno zanikal, da bi občanom iz občine Cerkvenjaka dajali kakršnekoli obljube glede sanacije plazu, in da takšna trditev ni resnična. V svoji občini zelo priljubljeni župan, saj so občani v občinski svet izvolili prav vse predstavnike njegove liste oz. stranke, nam je povedal, da so v lanski ujmi utrpeli najmanj šest večjih in manjših plazov. Najprej so se seveda ločili tistih, ki so posebej prizadeli njihove občane. „Sanacija plazu v Oseku, na meji z občino Cerkvenjak je s strani občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah vključena v program sanacije po naravnih nesrečah. V izdelavi je projektna dokumentacija vključno s potrebnimi sondažami. Končana bo do septembra in v jeseni bomo poiskali izvajalca za izvedbo sanacije plazu. Financiranje bo potekalo iz rednega programa za odpravo posledic po naravnih nesrečah. Ocenjujemo, da bo sanacija stala okoli en milijon evrov. Predvidoma v septembru 2024 bomo lahko podpisali pogodbo z Ministrstvom za naravne vire in prostor (MNVP), za sanacijo tega plazu iz naslova rednega programa,“ pravi župan David Klobasa.
Pojasnil je tudi, da so na cesti ob plazu na strani občine Cerkvenjak postavili popolno zaporo zaradi varnosti udeležencev v prometu. „Trije otroci iz občine Cerkvenjak, ki obiskujejo OŠ Sveta Trojica, kljub temu imajo dostop do avtobusa, ki izvaja šolske prevoze v organizaciji naše občine. Torej, ves čas smo v dogovoru s starši teh otrok, s prevoznikom in šolo smo ves čas bili v komunikaciji in uredili zadevo. Pomeni, da ni res, da otroci ne morejo do šole. Župan občine Cerkvenjak in direktor občinske uprave omenjene občine sta sproti seznanjena z odvijanjem aktivnosti v zvezi s plazom. Torej, ves čas delamo vse, da bi čim prej trajnejše rešila celotna zadeva s plazišči,“ nam je še zagotovil David Klobasa, ki je prepričan, da ga nekateri politični nasprotniki na vse načine, tudi z očitki iz sosednje občine želijo diskreditirati, čeprav je na županskih volitvah suvereno slavil.

Fotografije: Ludvik Kramberger

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja