Skip to content

Ne levo, ne desno, vsi enotni v isto smer – naprej za naravno okolje in divjad (FOTO)

Radgonski lovci, ki so ponosni so na prehojeno pot, obeležili lep jubilej – 75. letnico obstoja in uspešnega delovanja

V navzočnosti številnih gostov, med katerimi so bili tudi Alojz Kovšca, predsednik LZS ter Branko Žnidarič in Andrej Rugole, predsednik in tajnik Zveze lovskih družin Prlekije, županja občine Gornja Radgona, Urška Mauko Tuš, častni predsednik LD Janez Kralj, častni občan Slavko Lončarič, predstavniki sosednjih in prijateljskih lovskih organizacij, družin in zvez, predstavniki lokalne skupnosti, vinogradniki, kmetje, sponzorji, občani in drugi, je nekaj čez 50 članov in članic Lovske družine Gornja Radgona, svečano obeležilo visok jubilej, 75. letnico obstoja in uspešnega delovanja. Slovesnost, s svečano akademijo, v Kulturnem domu Gornja Radgona, se je začela s slovensko himno, katero so zapeli pevci Pevskega društva Prekmurskih lovcev. Ob pestrem kulturnem programu, so prisotne poleg starešine lovske družine slavljenke Milana Kolariča in slavnostnega govornika Alojza Kovšca, pozdravili številni gostje, podeljena so bila tudi številna odlikovanja LZS, plakete ter priznanja članom LD, kakor tudi ostalim uporabnikom skupnega prostora (vinogradnikom, kmetom, sponzorjem ipd.), ter še komu.

Že uvodoma je članici in člane LD Radgona pohvalila tudi moderatorka programa Natalija Bratkovič, ki jo že posebej poznamo, kot voditeljico šova Kmetija: „Kolikor sem slišala, vas moram vse lovce in lovki že na samem začetku našega druženja pohvaliti, kajti prav vaša lovska družina velja za eno bolj dejavnih od vseh 416 na območju Slovenije, i delujejo v 20 regijski zvez. Letno namreč opravite okrog 1.500 ur prostovoljnega in brezplačnega dela v dobrobit prostoživečih živali in naravnega okolja, zelo aktivni ste tudi v sodelovanju z drugimi lovskimi, tudi pobratenimi društvi, udeležujete se sejmov. Skratka na sploh ste zelo aktivni in dejavni in, če vse našteto drži, potem si zdaj zaslužite velik aplavz.“ Dodala je, da je LD Radgona, ki jo že štiri mandate vodi starešina Milan Kolarič, dokaj številčna – vanjo je včlanjenih 49 tovarišev lovcev in 2 tovarišici lovki „in, če smem na hitro dodati osebno mnenje – zelo mi je všeč, da sta tudi ženski del ekipe, s tem namreč dokazujeta, da lovstvo ni samo moška stvar. Ste pa lovci tudi zelo izvirni, sem slišala. Vsako leto pripravite tradicionalni lov z ženami, pripravljate tudi trap tekmovanja na svojem strelišču v Hercegovščaku. To pa seveda še ni vse – vsako leto imate tudi skupen lov s sosednjo lovsko družino Negova in lov s pobrateno družino Dobrna.“ Poleg Pevskega društva Prekmurskih lovcev, so za glasbo oz. kulturni program skrbeli tudi Prleški rogisti, glasbena skupina Tempo.

Vsako tako uspešno društvo ali družina, mora imeti svojega uspešnega vodjo, pri radgonskih lovcih je to Milan Kolarič, ki je po pozdravu številnih gostov, spregovoril o začetkih radgonske lovske organizacije in nadaljeval: „LD Radgona je izredno ponosna na 75 let obstoja in v tem času se je lovska družina razvijala po smernicah, skrbela za naravo, za revitalizacijo, ter devitalizacijo in veliko vložila tudi za razvoj podmladka. Predhodne generacije so delovale veliko lažje, saj je bilo več sredstev, predvsem pa fair odnosov med lovci. Tudi zdajšnja generacija s svojim načinom upravljanja z loviščem, predvsem pa upravljanja z divjadjo, se uspešno nadaljuje. Poudariti želim dejstvo, da v današnjih časih, ko skoraj dnevno izumre kakšna živalska vrsta, lovci s svojim premišljenim delovanjem nismo prispevali k izumrtju niti ene živalske vrste. Dogaja se, da smo s svojimi vzpodbudami in kasneje z lastnim udejstvovanjem prispevali k ohranitvi in tudi ponovni naselitvi določenih živalskih vrst. Takšen pristop k sorazmernemu načinu upravljanja z naravo, predvsem z divjadjo je po mojem prepričanju edini način, da prepustimo zdravo divjad in naravo našim zanamcem. Da bomo imeli komu vse te lepote predati, pa je treba delovati z izrednim občutkom predvsem z mladimi. Mlade lahko pritegnemo v lovske vrste z lastnimi dobrimi vzgledi in dejanji. Dober vzgled pa lahko ustvarimo, če je v družini veliko lovskega prijateljstva in srečanj. Še danes veljajo besede, da je lov šola preudarnosti, vztrajnosti in doslednosti. Te besede je treba razumeti, predvsem pa jim tudi slediti.“

Kronologijo dogajanja ter trenutno stanje v LD Gornja Radgona, pod nekakšnim nepisanim geslom: Ne levo, ne desno, vsi enotni v isto smer – naprej, za živali in naravno okolje, katero je podrobno predstavil aktualni starešina družine Milan Kolarič, lahko ocenimo kot zelo pozitivno. Zato niti ne preseneča, da je Kolarič javno izrazil zadovoljstvo in ponos nad prehojeno potjo, ter optimizem za prihodnost.

Da lovska družina doživi tako visoko starost, da v sedmih desetletjih in pol doseže, kar je dosegla radgonska, je poleg aktivnega članstva seveda potrebno marsikaj – tudi drugih podpornikov. In teh ima LD Radgona ogromno, kar je seveda še en lep dosežek. Zato so med več deset priznanji in zahvalnicami, najprej podelili zahvale za dolgoletno sodelovanje na področju lovstva, za donatorstvo za izvedbo proslave ter izdajo zbornika ob obletnici. Vsa priznanja in zahvalnice so sicer podeljevali: starešina Milan Kolarič, podpredsednik LD Jakob Zorko in tajnik LD Franc Pintarič. V nadaljevanju so podelili zahval za dobro sosedsko sodelovanje, lovsko spoštovanje in donacije, nato zahvale za dolgoletno sodelovanje na področju varstva narave in divjadi. Seveda so priznanje in zahvale podelili tudi članicama in članom lovske družine, za dolgoletno nesebično delovanje v LD Radgona. Podelili so tudi Zahvalne listine z zlato plaketo ZLD Prlekija, kjer se je podeljevalcem pridružil tajnik omenjene zveze Andrej Rugole. Podeljevalcem se je pri podelitvi Zlatega znaka za in reda za lovske zasluge Lovske zveze Slovenije, pridružil še njen predsednik Alojz Kovšca. Zlati znak LZS sta prijel Ivo Mijošek in Boštjan Novak, Red za zasluge – bronasti znak; Marjan Mir in Anica Korošec, zlati znak 1. stopnje, kar je tudi najvipje priznanje pa bivši predsednik in sedaj častni član LD Franc Strniša.

Na ta visok jubilej niso ponosni samo člani in članici LD, pač pa tudi radgonska županja Urška Mauko Tuš, ki je v pozdravnem nagovoru prisotnim izrazila zadovoljstvo nad doprinosom lovcev k varovanju narave in staleža divjadi. Ob tem je članstvu LD Radgona, ki je eno izmed najstarejših stalno delujočih društev v občini, čestitala na jubileju ter jim zaželela še veliko uspehov na področju njihovega občutljivega in pomembnega delovanja. Podobno je menil tudi slavnostni govornik, predsednik LZS Alojz Kovšca, ki je v svojem nagovoru predstavil zgodovino nastanka zveze, b tem se je dotaknil pomena lovskih organizacij, ki s svojim vzornim delovanje ohranjajo naravo in skrbijo za zdravo divjad. Lovski družini Radgona pa je posebej čestital za njihovo 75 letno delovanje, ter ji ob tej pralki izročil najvišje priznanje LZS. Še pred preselitvijo v sosednje prostore, kjer je potekalo prijetno druženje ob slastnem prigrizku, ter domačim špricarjem z lovčevim vinom ter penino in sicer na naslednjih, vsaj 75 let društva. Ob lepih željah za lep večer in seveda dober pogled ter ravne cevi v prihodnjih letih, so Prleški rogisti zaigrali še Jubilejno fanfaro…

Fotografije: Ludvik Kramberger

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja