Skip to content

Kronično pomanjkanje spanja je povezano s številnimi boleznimi

Zdravnici, mama in hčerka, številnim koronarnim bolnikom spregovorili o motnji dihanja v spanju ter smrčanju, ki je lahko tudi vzrok za umor, kot se je že zgodilo, ko je mož hudo smrčal

Koronarno društvo (KD) Radenci, ki pokriva širše območje Pomurja in Slovenskih goric, ki trenutno šteje natanko 127 članic in članov, kar 12 pa so jih izgubili v času pandemije covid-19, je samo eno izmed petnajstih koronarnih društev ali klubov, ki se povezuje v Zvezo koronarnih društev in klubov Slovenije. Vse od ustanovitve pred 21 leti KD Radenci uspešno deluje v okviru strokovne in prostorske podpore Zdravilišča Radenci, kjer imajo tudi sedež društva, ki predstavlja na svojem območju v pomurski regiji in Slovenskih goricah, najpomembnejšo organizirano doživljenjsko rehabilitacijo bolnikov z boleznijo srca in ožilja izven zdravstvenega sistema. V okviru tega programa društvo uspešno izvajajo številne aktivnosti, ki koristijo članstvu. Poleg organizirane vadbe, ki poteka trikrat tedensko v telovadnicah fizioterapije Terme Radenci, v gasilskem domu Gornja Radgona ali v naravi, občasno organizirajo plavanje v bazenu, pohode, izlete, kolesarjenje, različna srečanja in druženja, vse to pod strokovnim vodstvom in nadzorom, ob tem so deležni koristnih nasvetov s področja bolezni in zdravega načina življenja. V delovanju društva še posebej pomembno vlogo ima zdravstvena vzgoja: Strokovna predavanja, delavnice, razgovori, razprave o pomenu doživljenjske rehabilitacije o preprečevanju in zdravljenju koronarne bolezni o prepoznavanju bolezenskih znakov pri koronarni bolezni in ukrepih ob njih, o preventivnem delu in sodobnih spoznavanjih s področja svetovanja, o znakih in zdravljenju drugih boleznih, ki zlasti pestijo starostnike, saj je struktura članstva starih nad 50 let več kot 90 odstotna. V društvu delujejo programsko, načrtno in pod strokovnim mentorstvom Sonje Vidovič Rauter, dr.med.spec.inernistka, ki je mimogrede tudi podpredsednica društva in kot takšna skrbi tudi za program strokovnih predavanj.

In v tem jesenskem času so v hotelu Izvir v Radencih pripravili nadvse odmevno predavanje dveh strokovnjakinj, ki se ga je udeležila dobra polovica celotnega članstva. Z velikim zanimanjem so prisluhnili temeljitemu in aktualnemu predavanju na temo Motnje dihanja v spanju in smrčanje. Po pozdravu Sonje Vidovič Rauter, je o motnjah v spanju spregovorila prim. Nadja Triller, dr. med. spec. internistka – pulmologinja, iz Zdravstvenega doma Murska Sobota, o smrčanju pa, zanimivo njena hčerka, Katja Triller, dr. med., specialistka pnevmologije s Kardiološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje (mimogrede njun mož in oče Ciril je kirurg in je predsednik Koronarnega društva Radenci), ki sta odgovarjali tudi na vprašanja prisotnih. Kot sta ugotovili predavateljici je kronično pomanjkanje spanja povezano z motnjami dihanja zelo nevarno, saj je povezano s številnimi boleznimi. Še posebej je nevarno za ljudi, ki imajo težave s srcem in ožiljem.

Podatki kažejo, da je prevalenca smrčanja pri odraslih med 30 % do 40 %. Pogosteje smrčijo čokati moški s prekomerno telesno težo in zadebeljenim vratom, kadilci ter telesno neaktivni ljudje, težave povzročajo tudi veliki mandlji in žrelnica (pri otrocih). Slikovito si zamislimo potoček, katerega struga se v nekem delu zoži. Do tedaj mirno žuborenje potočka se v zoženi strugi prelevi v hitrejši tok, v bučanje, v turbulenco in penjenje vode. Nižji tlak vode na ožini vpliva na brežino, kar vodi v dodatno oviran pretok. Podobno se lahko dogaja v zgornjih človeških dihalih. Razlogov za smrčanje in motnje dihanja je več; Najpogostejše prirojene ožine v zgornjih dihalih so na nivoju mehkega neba in na korenu jezika. Na teh mestih pride do pospešenega pretoka zraka, do vibriranja sluznice ter turbulence zraka in glasnega dihanja oz. smrčanja, ki zasuši nosno sluznico, da postane lepljiva in se zlepi, s čimer se lahko celo prekine dihanje skozi nos. Kadar ne moremo več dihati skozi nos, zadihamo skozi usta. Jezik, ki je med dihanjem skozi nos z zaprtimi usti stabilen in fiksiran na trdo oz. mehko nebo, lahko pri odprtih ustih zdrsne v žrelo ali celo v grlo in zapre dihalno pot. Pojavi se t. i. apneja, bolnik se ob tem napol zbudi in poskuša zadihati. Po davljenju in lovljenju sape omotično izrine jezik nazaj v ustno votlino in spet zadiha. Posledica tega je, da smo zjutraj utrujeni in neprespani. Motnje dihanja znižujejo kvaliteto našega spanca, kar negativno vpliva na zdravje in počutje, še posebej kroničnih bolnikov, med katerimi so vsekakor srčni in žilni.

Smrčanje je značilen tudi zvočni pojav, ki nastaja v žrelu. Če je smrčanje tiho, je lahko celo prijetno, največkrat pa je (pre)glasno in huda nadloga. Nadležen hrup smrčanja je razlog za prepir med zakonci, vzrok za ločene spalnice, utemeljen razlog za razvezo zakonov in dokumentirano je, da je bilo tudi že vzrok za umor. Zanimivo je, da večina »smrčačev«, ki obiščejo zdravnike, prihaja na pobudo zakoncev ali prijateljev/prijateljic, ki jih njihovo »nočno žaganje« moti. Prepričali so jih, da terorizirajo bližnjo in daljno okolico in da je to razlog za zdravljenje. To mnenje je po prepričanju zmotno! Smrčanje je predvsem problem tistega, ki smrči, čeprav se tega sam največkrat niti ne zaveda. Tisti, ki smrči, trpi veliko bolj od okolice, ki ga posluša, saj je med spanjem njegovo dihanje ovirano. Vzrok za smrčanje je namreč ovira v dihalni poti, ki predvsem otežuje dihanje, smrčanje pa je le znak (simptom), ki na to opozarja. Za premagovanje dihalne ovire je potreben velik napor med spanjem, ki je namenjeno počitku. S smrčanjem je zato povezano tudi nemirno spanje, nočne more, pogosto zbujanje, jutranji glavoboli, slabo razpoloženje, razdražljivost, izguba koncentracije, kronična utrujenost in prekomerna dnevna zaspanost, ki je najpogosteje »neznan« vzrok za nesreče pri delu in v prometu… V približno 10 % postane smrčanje tako hudo, da povzroči zastoje dihanja in s tem pravo dušenje med spanjem. To stanje je resen zdravstveni problem, ki sproži nastanek različnih bolezni, predvsem povišanega krvnega tlaka in bolezni srca, poslabša pa tudi druga, že prisotna obolenja. Smrčanje torej sploh ni le nadležno nočno razgrajanje, ampak resen znak, ki opozarja na motnje dihanja med spanjem in na možnost nastanka zdravstvenih težav.

Uživanje pomirjeval, uspaval in alkohola pred spanjem tudi poslabša ali sproži smrčanje zaradi povečane ohlapnost mišic mehkega neba. Podobno je pri spanju na hrbtu, saj mehko nebo pade v tem položaju nazaj in utesni prehod zraka za njim.

Predavateljici sta spregovorili tudi o zdravljenju smrčanja. Če nastanek smrčanja pravilno razumemo, je recept za njegovo zdravljenje enostaven. Potrebno je odstraniti vzrok za smrčanje! Poznamo ukrepe, ki jih lahko poskusi vsak sam, na voljo so različni pripomočki, če pa vse to ne zaleže, ostane še kirurško zdravljenje. Ukrepi kot so telovadba, izogibanje alkoholu, pomirjevalom in uspavalom pred spanjem okrepijo mišice žrela oz. preprečijo njihovo ohlapnost med spanjem. Priporočljivo je spanje na boku, koristni trik je npr. tenis žogica, prišita na hrbtni strani pižame…, debeli »bolniki« lahko smrčanje povsem odpravijo tudi samo z normalizacijo svoje telesne teže! Smrčanje je torej zoprna nadloga, ki pa jo je mogoče uspešno odpraviti, če ne drugače potem z operativnim posegom.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja