»Mednarodni sejem graditeljstva Megra 2025, ki ima v Gornji Radgoni 44-letno tradicijo, je bil tokrat v znamenju iskanja identitete in pomena graditeljstva za celotno družbo. Že prvi dan je postregel z več kot aktualno vsebino »Gradbeništvo na razpotju«, pri čemer je dejstvo, da je na razpotju celotna družba zahodnega sveta. Razvoj na vseh področjih je namreč dosegel stopnjo, ko nenehna težnja po gospodarski rasti in dvigovanju življenjskega standarda zahteva korenit razmislek o vzdržnosti in odpornosti našega planeta na izzive, ki jih ta razvoj prinaša. Osrednja tema sejma je bila zato namenjena prav trajnostni gradnji in trajnostnim principom, tako pri umeščanju novih objektov in infrastrukture v prostor kot tudi glede sanacije obstoječega stanja,“ je ob današnjem zaključku 34. Megre ocenil predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erajvec.
Ob tem je prvi mož Pomurskega sejma nadaljeval: „Sejem MEGRA so podjetja Zbornice gradbeništva in industrije gradbenih materialov GZS, ki ima z mag. Gregorjem Fickom izvrstnega direktorja, izkoristila za to, da opozorijo na stanje v graditeljstvu in na probleme, ki se nanašajo na pomanjkanje ustreznih kadrov ter pomanjkanje dolgoročne strategije javnega naročanja. Letošnji sejem MEGRA je v strokovnem smislu zadovoljil razstavljavce tako gradbenih strojev in opreme
kot tudi tistih, ki so predstavili druge novosti. Kot organizatorji sejma se moramo zahvaliti vsem, ki so sodelovali na letošnjem sejmu kot razstavljavci in organizatorji strokovnih posvetov, zlasti Gospodarski in Obrtno podjetniški zbornici Slovenije, Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala GZS, Gradbenemu inštitutu ZRMK, DRC – Združenju za promet in prometno infrastrukturo Slovenije, Društvu za ceste Ljubljana in DCM – Društvu za ceste severovzhodne Slovenije, Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, Sektorju za razvojne spodbude v lesarstvu, GZS ZING, UIRS, ZAG, SRIP Pametna mesta in skupnosti, SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo, Bureau Veritas, Pomurski gospodarski zbornici, Območnim obrtnim zbornicam Murska Sobota, Lendava in Ljutomer, Zavodu RS za zaposlovanje, Območni službi Murska Sobota, Srednji gradbeni šoli in gimnaziji Maribor, srednjim, višjim šolam in univerzam, Eko skladu,… Skupaj z njimi in razstavljavci gledamo v prihodnost slovenskega graditeljstva z optimizmom, saj se je znalo tudi v preteklosti vedno organizirati za pomembne in uspešne projekte, je zaključil Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma ob koncu prve letošnje sejemske prireditve v Gornji Radgoni.
Sejem je sicer ponujal široko paleto izdelkov in storitev s področja gradbeništva in gradbenih materialov, energetike, komunale, vozil, vrtne opreme, orodij in pripomočkov za gradbeništvo in obrt ter višješolske in univerzitetne izobraževalne programe. Pod okriljem Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala GZS so se predstavila najpomembnejša slovenska gradbena podjetja, kot so Pomgrad Murska Sobota, Kolektor CPG Nova Gorica, GIC gradnje Rogaška Slatina, MAPRI Proasfalt Ljubljana, SŽ-ŽGP, Cestno podjetje Ptuj, Slemenšek Ravne na Koroškem, Gorenjska gradbena družba Kranj, Vilkograd Šentjur, Trgograd Litija, Javni holding Maribor, 2TDK, Stanovanjski sklad RS, IRGO Ljubljana, ZAG, Goriške opekarne, Alpacem Anhovo, AJM Pesnica pri Mariboru in Varis Lendava. Člani Območne obrtno-podjetniške zbornice Pomurja in sekcije Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so predstavili obrtne storitve in izdelke za graditeljstvo.
SVETOVANJA ZA OBISKOVALCE
Eko sklad je obiskovalcem nudil brezplačne strokovne nasvete s področja OVE in URE ter informacije o pridobitvi nepovratnih sredstev in ugodnih kreditov Eko sklada v sklopu mreže ENSVET. Strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK so omogočili brezplačna svetovanja o celoviti prenovi stavb, trajnostnem ogrevanju, hlajenju in prezračevanju stavb, ter arhitekturna svetovanja.
AUTO-EXPO Novost letošnjega sejma »AUTO-EXPO« je predstavil salon novih vozil s poudarkom na trajnostni mobilnosti, avto tuning in razstavo starodobnikov. Razstavljena so bila nova osebna in lahka transportna vozila znamk Toyota, Mazda, Opel, Farizon, Ford, SsangYong, Mercedes Benz, ter štirikolesniki in oprema za štirikolesnike. Predstavilo se je cca. 50 predelanih vozil pod okriljem avto-tuning kluba Trinity iz Svete Trojice. Citroën klub Slovenije, ki letos organizira »25. svetovno srečanje 2CV prijateljev«, je pripravil razstavo kultnih modelov serije 2CV, Dyane, Ami 6 in Ami 8, hkrati pa so obeležili tudi 70. rojstni dan kultnega Citroëna DS (žaba) ter predstavili Citroënov kombi C25, ki je zelo priljubljen zaradi možnosti predelave v avtodom.
IZOBRAŽEVALNI IN KARIERNI DAN SLOVENSKEGA GRADBENIŠTVA 2025
Petek, 28. 3. 2025 je bil Izobraževalni in karierni dan Slovenskega gradbeništva 2025. Na osrednjem odru v hali A je znanje mladih na zabaven način preizkušal in nagrajeval kviz »Lepo je biti gradbenik!« Mladi so od sodelujočih predstavnikov podjetij in izobraževalnih ustanov izvedeli, kakšne so zaposlitvene možnosti po zaključku izobraževanja v gradbeništvu in kakšni bodo zaposlitveni trendi v prihodnosti. Predstavili so jim višješolske strokovne ter visokošolske in univerzitetne programe v gradbeništvu. Spoznali so dejavnosti obrtnikov v gradbeni panogi ter gradnjo trenutno največjega infrastrukturnega projekta v Sloveniji. Vrstili so se praktični prikaz 3D
tiskanja in uporabe robotov v gradbeništvu ter karierno svetovanje Zavoda RS za zaposlovanje. V hali A in na zunanjem razstavnem prostoru je potekala Ulica gradbenih obrti s predstavitvijo poklicev: zidar, tesar, klepar-krovec, slikopleskar, keramičar, inštalater strojnih inštalacij in električar. Izobraževalni in karierni dan Slovenskega gradbeništva so organizirale GZS – Zbornica gradbeništva in industrija gradbenega materiala, Pomurska gospodarska zbornica, Območne obrtne zbornice Murska Sobota, Lendava in Ljutomer, Pomgrad Murska Sobota, Varis Lendava, Zavod RS za zaposlovanje, Območna služba Murska Sobota ter Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor.
OSEBNA IZKAZNICA SEJMA MEGRA
Razstavni prostor skupaj: 7.900 m2
– razstavne hale 3.600 m2
– zunanji razstavni prostor 4.300 m2
Število razstavljavcev 110 iz treh držav
AUTO-EXPO
Razstavni prostor 2.900 m2
Število predstavljenih vozil preko 80
Sejem MEGRA 2025 je obiskalo več kot 5.000 obiskovalcev.















