Tudi pletenje košar iz šibja pintovca je ohranjanje kulturne dediščine in starih običajev
Turistično društvo Negova – Spodnji Ivanjci, v katero so vključeni krajani širšega območja Negove in Spodnjih Ivanjcev, v občini Gornja Radgona, vodi pa ga predsednik Zdenko Bratuša, ima v svojem programu med drugim tudi delavnice in prireditev, ki obujajo in prikazujejo izumirajoče obrti in rokodelska dela. Predvsem se posvečajo tistim rokodelskim in drugim delom, ki so se odvijale na podeželju in jih izvajajo priučeni rokodelci.. V preteklosti, ko ni bilo toliko denarja kot danes, so ljudje kupovali le nujne izdelke, pa tako tudi orodja in priprave, ki so jim služile pri kmetovanju. Med nepogrešljivimi izdelki so bili koši iz šibja, pintovca, ter tudi koši in košare spleteni iz slame. Te izdelke so zdelovali na mnogih podeželskih domačijah. V vsaki vasi pa je bil kak, ki je bil spreten pri pletenju košev, cajn in drugih izdelkov iz šibja in je prenašal svoje zanje na tiste, ki so se želeli naučiti te rokodelske spretnosti Danes teh malih posestnikov in kmetov skoraj ni več, pa tako tudi ni več izdelovalcev košev.
Da bi ta rokodelska dejavnost ne izginila, TD Negova-Spodnji Ivanjci že nekaj let pozimi pripravlja delavnico s prikazom pletenja košev, na katerega povabijo tiste, ki še znajo splesti koš. Prireditev je javna, zato jo obišče veliko tistih, ki jih zanima staro izumirajočo rokodelsko opravilo in še lahko koga mlajšega naučijo. Tako je bilo tudi minuli konec tedna, ko so pletenje košev, rečejo jim tudi korbov, organizirali pri Andreju Kačiču v Negovi, v zaselku Mujhavec. Tam ima Andrej Kačič domačijo, delavnice, dva čebelnjaka, gradi pa tudi bodoči center apiterapije. Ker je priznani mizar, ima tam tudi mizarsko delavnico, v kateri je letos potekal prikaz pletenja košar. Prireditev so popestrili tudi s prikazom žganjekuhe, kar je predstavil gospodar Andrej Kačič, ki je tudi že skoraj pozabljeno opravilo, saj so žganje v preteklosti kuhali pri skoraj vsaki domačiji. Tisti, ki niso imeli kotla za kuhanje žganja, ta je iz bakrene pločevine, so si ga izposojali. Za dan izposoje je moral najemnik opraviti en »tavrh«, se pravi praviti en dan dnine.
Pa pojdimo h prikazu pletenja košev. Pintovec za spletanje, ki ga v Negovi veliko raste, sta pripeljala Vili Kur in Zdenko Bratuša. Za sortiranje in »pucanje«, oz. odstranjevanje stranskih vej, sta poskrbela Zdenko Bratuša in Danilo Kocbek, za izdelavo viter, ki so jih v koš vpletali pletarji, pa je poskrbel Iztok Starovasnik. Koše so pletli: Milan Mlinarič, Anton Klemenčič, Milan Rojko in Gregor Marušič. Na željo predsednika Bratuša, pa je k izdelavi cajne pristopil tudi naš fotograf in poročevalec, 87-letni Ludvik Kramberger. Delo je potekalo v prijetnem vzdušju, z veliko pogovori med pletilci in obiskovalci, ki so z zanimanjem spremljali nastajanje izdelka. Za dobo razpoloženje in da niso bili udeleženci žejni, je srbel gospodar Andrej, ki je točil Grajsko vino, katerega v grajski kleti Negovskega gradu hrani TD Negova- Spodnji Ivanjci, neguje pa ga kletar Milan Rojko. Andrej je obiskovalcem predstavil tudi kako poteka žganjekuha in kontrola kvalitete »žganjice«. Ne smemo pa pozabiti, da se je tega dogodka udeležil tudi znani umetnik, harmonikar in pisatelj, imenovan »Kosmati muzikant«, Dani Rajh iz Spodnje Ščavnice, ki v času trajanja pletenja, izdeloval iz lesa drobne spominke, obeske za ključe.
Mirno lahko zapišemo tudi, da so imele glavno ali pomembno vlogo članice društva Marijica Bratuša, Marija Filipič, Zvezdana Rojko in še katera, ki so pripravile za vse udeležence prireditve bogato pogostitev. Ta je bila za »antfehare«, tako so nekoč imenovali rokodelce, z bogato pojedino.
Ob koncu te prijetne poreditve nam je predsednik Zdenko Bratuša povedal: »Sam izhajam iz malo posestniške družine, kjer smo potrebovali koše. Brez njih bi težko kmetovali, saj se je veliko pridelkov, kot je krompir, svinska pesa, jabolka korenje in še kaj nosilo na voz, nato pa v klet v koših. Tistih, ki bi pleti koše pozimi skoraj ni več. Sem pa hvaležen vsem, ki so bili voljni prikazati svoje spretnosti v pletenju. Želim se zahvaliti tudi drugim, ki so pomagali, da je prireditev dosegla svoj namen. Posebej gospodarju Andreju, ki nam je nudil prostor za izvedbo te prireditve.« Dodal je, kako ga veseli, da se je na delavnici zbralo okrog 25 ljudi, ki bi radi, da se ta domača obrt ohrani za bodoče generacije… (L.K.)






















































Prijetno, zabavno in koristno je bilo pletenje košev iz šibja v Negovi (Fotografije: Ludvik Kramberger)