Rakičan je konec tedna gostil 68. državno tekmovanje v oranju
Le nekaj sto metrov stran od območja, kjer iz naftnih vrtnin nenadzorovano bruha toplo vodo, v Rakičanu pri Murski Soboti, je v petek in soboto vse bilo v znamenju najboljših slovenskih oračev. Na zemljiščih skupine Panvita je namreč v organizaciji Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) in soorganizaciji Biotehniške šole Rakičan, Društva oračev Pomurja, Mestne občine Murska Sobota in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, namreč potekalo 68. državno tekmovanje oračev Slovenije ter 30. državno tekmovanja dijakov in študentov biotehniških šol Slovenije v oranju. Na odprtju dvodnevnega tekmovanja je slavnostni govornik bil predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič, ki je med drugim poudaril, da je kmetijstvo temelj prehranske varnosti, ohranjanja podeželske identitete in dolgoročnega razvoja države.
„Oranje ni le mehansko opravilo. Je dejanje skrbi za zemljo, življenjski prostor in prihodnje generacije. Vsaka brazda, ki jo zarežete, simbolizira voljo do dela, učenja in željo prispevati k skupnemu dobremu.“ Ob tem je prvi mož državnega sveta opozoril tudi na številne izzive, s katerimi se soočajo slovenski kmetje – od nestabilnih razmer na trgih, administrativnih ovir do posledic podnebnih sprememb. Poudaril je, da so potrebni jasni in dolgoročni ukrepi, ki bodo zagotovili stabilno in konkurenčno okolje ter omogočili obstoj in razvoj slovenskega kmetijstva. Po njegovih besedah je delo na zemlji poslanstvo, ki zahteva znanje, potrpežljivost in spoštovanje naravnih zakonitosti, hkrati pa veliko mero odrekanja in truda. Zato je Lotrič vsem udeležencem tekmovanja izrekel pohvalo za predanost in prispevek k ohranjanju tradicije, znanja in prihodnosti slovenskega kmetijstva.
Poleg tekmovalcev in članov ocenjevalnih komisij, red slavnostnega govorca Marka Lotriča, je na uradni otvoritvi prvenstva bilo tudi še veliko častnih gostov, med drugimi tudi svetniki državnega sveta – komisije za kmetijstvo, župan Mestne občine Murska Sobota Damjan Anželj, direktor KGZ Murska Sobota Damjan Jerič, predstavnik Skupine Panvita Branko Virag, predstavnik Semenarne Ljubljana Dušan Ozvatič in predstavnica Biotehniške šole Rakičan Marjanca Ferko Omahen ter številni drugi gostje. Prireditev, katero je povezovala Urška Černi, so popestrili dijaki glasbene zasedbe Biotehniške šole Rakičan.
Najboljši slovenski orači, ki so se pomerili v oranju strnišča, zasejanega z ajdo, so tekmovali v oranju s plugi krajniki in obračalnimi plugi, dijaki in študenti biotehniških šol pa v svojih kategorijah. Posebej so svoje spretnosti pokazale tudi tekmovalke v vožnji s traktorjem, poleg tega pa je potekalo še tekmovanje s plugi starodobniki. Na prizorišču se je oba dneva odvijal tudi pester spremljevalni, izobraževalni in zabavni program ter predstavitev kmetijske mehanizacije in opreme. Zaključek dvodnevnega dogajanja je bil v soboto popoldne, ko so razglasili državne prvake v oranju, podelili pa so še nekaj odličij.
Ko gre za tekmovalne dosežke na 68. državnem tekmovanju najboljših oračev Slovenije in 30. državnem tekmovanju dijakov in študentov slovenskih biotehniških šol v oranju, je v kategoriji plugi krajniki v obeh dneh tekmovanja zmagal Matej Sinic iz Puževcev (občina Puconci), ki si je tako priboril tudi skupno prvo mesto. Mimogrede je Matej pred dnevi nastopil tudi na Svetovnem prvenstvu na Češkem. Končno drugo mesto je pripadlo Darku Tibautu (Mala Polana, Velika Polana)), ki je bil oba dneva tekmovanja drugi, tretje mesto pa je pripadlo Jožetu Zveru (Brezovica, Velika Polana), ki je prav tako bil oba dneva tekmovanja tretji. „Na domačih tleh je bilo lažje orati, saj mi je zemlja bolj poznana in se je bilo zato treba manj prilagajati. Parcele so bile lepe za vse tekmovalce, lahko pa rečem, da mi je oba dni uspelo zorati lepi parceli in sem zelo zadovoljen in vesel, da bom tudi prihodnje leot zastopal našo državo na svetovnem prvenstvu“. Je po tekmovanju dejal Matej Sinic, ki bo mimogrede Slovenijo na največjem tekmovanju v oranju zastopal že sedmič. Kot je še povedal, se bo na omenjeno tekmovanje, ki bo v sosednji državi Hrvaški, začel pripravljati naslednje leto, sedaj pa si bo malce odpočil od tekmovalnega oranja, ki mu je vzelo kar nekaj časa in moči tudi.
V kategoriji obračalni plugi je v obeh dneh tekmovanja zmagal Igor Pate (Dolenje Kamenje, Novo mesto), ki je tako osvojil tudi končno prvo mesto. Drugo mesto je pripadlo Antonu Filaku (Griblje, Črnomelj), ki je bil oba dneva tekmovanja drugi, tretje mesto pa Štefanu Bakanu (Gradišče, Tišina). Med dijaki in študenti je v kategoriji plugi krajniki tekmoval le Jaka Norčič, dijak Biotehniške šole (BŠ) Rakičan, ki je tako postal državni prvak, v kategoriji obračalni plugi pa so prva tri mesta osvojili Toni Zabukovec (Center biotehnike in turizma GRM Novo mesto), ki je postal državni prvak, drugi je bil Filip Geder (BŠ Rakičan) in tretji Aljaž Jakopič (Biotehniški center Naklo) itd.
Prvo mesto ter s tem tudi prehodni pokal je v ekipni razvrstitvi dosegla ekipa Prekmurje 1, ki sta jo zastopala Matej Sinic in Tilen Vogrinčič. Drugo mesto je osvojila ekipa Dolenjske, ki sta jo zastopala Igor Pate in Boštjan Bobnar, tretje mesto pa ekipa Bele krajine, ki sta jo zastopala Anton Filak in Anton Simonič. Podeljena so bila še priznanja in medalje za tekmovanje s plugi starodobniki ter navadnimi plugi. V kategoriji starodobniki so prva tri mesta osvojili: Janko Karba, Boris Kerčmar in Alen Kerčmar, v kategoriji navadni plugi pa so prva tri mesta osvojili; Primož Sukič, Andrej Lasič in Peter Kramar.
Najboljša dva orača na državnem prvenstvu v Rakičanu, po eden v kategoriji pluga krajnik in obračalnega pluga, sta si priborila nastop na prihodnjem svetovnem prvenstvu v oranju, ki ga bo prihodnje leto gostila Hrvaška. Slovenijo bosta v slavonskem Osijeku tako zastopala zmagovalca obeh kategorij, Matej Sinic (Puževci) ter Igor Pate (Dolenje Kamenje).




















Fotografije: Zotks & O.B.
