Skip to content

Svojci umorjenega Marsela ne verjamejo izvedencem nevropsihiatrične stroke

Spet ni bilo izreka sankcije morilcu iz Murske Sobote, saj bo potrebno novo izvedensko mnenje, kjer bodo vključili kliničnega psihologa in tudi prevajalca za bošnjaški jezik

Niti natanko 369 dni po zahrbtnem umoru nič krivega in nič slabo slutečega, 26 – letnega Marsela Habjaniča, v bližini Avtobusne postaje Murska Sobota, le nekaj deset metrov stran, veliki senat Okrožnega sodišča v Murski Soboti, kateremu predseduje sodnik Stanislav Jug, ni izrekel sankcijo za 49-letnega morilca Damirja Softića iz Tuzle v BiH. Čeprav je več izvedencev nevropsihiatrične stroke, tako iz Psihiatričnega oddelka UKC Maribor, kot komisija Medicinske fakultete UL, potrdilo da je bil morilec v času krutega dejanja, ko je nedolžno žrtev zabodel vsaj 39 krat, neprišteven, niti na zadnji obravnavi, ki je potekala v sredo, spet niso izrekli edino, v teh primerih, možno sankcijo, in sicer ukrep obveznega zdravljenja. Veliko dvomov v zadnje izvedensko mnenje, ki ga je senatu predstavil izvedenec – psihiater Peter Pregelj, je imel že okrožni državni tožilec Dejan Kučan, nato pa še pooblaščenka oškodovancev, družine Habjanič, odvetnica Tanja Koračin Bohar, kateri je senat ugodil, da se opravi nov temeljit pregled obtoženega Softića, v njegovem jeziku, ter da svoje mnenje poda tudi klinični psiholog. Predlagala je, da bi se pritegnil izvedenec iz katere izmed držav, kjer komunicirajo v bošnjaškem jeziku, a je odločeno, da bodo nove psihološke teste opravili pri nas.

Že pred takšnim zaključkom obravnave v okviru katere so za eno uro prekinili delo, zaradi protesta sodnikov, je ugotovitve fakultetne izvedenske komisije predstavil omenjeni izvedenec psihiater Peter Pregelj, ki meni, da je bilo Softićevo zaznavanje realnosti zmanjšano. V izvedeniškem mnenju je med drugim zapisal, da je pri Softiću prisotna paranoidna shizofrenija, ki se pridružuje stanju postravmatske stresne motnje povezane z vojno v BiH v letih 1992/95. Zato je izvedenec ocenil, da je bilo Softićevo zaznavanje realnosti, njegovo razmišljanje, njegove reakcije na okolico ter njegova sposobnost razumevanja svojih dejanj pred in med dogodkom okrnjena. Motnje mišljenja in zaznavanja so bile po psihiatrovih besedah izražene v akutni psihotični epizodi in halucinacijah, zato ni bil sposoben razumeti svojih dejanj in vsega, kar se je okrog njega dogajalo in si je vse razlagal po svoje ter je imel porušen stik z realnostjo… Ob tem je Pregelj moral odgovoriti na številna vprašanja strank, zlasti tožilca in pooblaščenke oškodovancev, ki je po posvetu s svojci pokojnega, še dodatno bila prepričana, da je treba pri Softiću narediti nove psihološke teste, saj prav na rezultatih teh testov temeljijo psihiatrična mnenja. A ker Softić ne razume in ne govori slovensko, psihološki testi pa so bili z njim opravljeni v slovenskem jeziku, pa tudi psihiatrična srečanja so bila brez prisotnosti tolmača za bošnjaški jezik, je podvomila v natančnost in strokovnost vseh mnenj. Zato je Koračin Bohar predlagala, da se pridobi še mnenje psihologa. Softićev zagovornik, odvetnik Peter Kobentar pa je opozoril, da klinični psihologi nimajo medicinske izobrazbe, zato po njegovem mnenju to ni potrebno. Sodni senat je ugodil predlogu odvetnice, da Pregelj mnenje dopolni, da bi zaradi jezikovne prepreke odpravili kakršne koli dvome v strokovnost psihiatričnih mnenj. Izvedencu so tako naložili, da opravi psihološko testiranje ob navzočnosti tolmača in po potrebi pritegne še izvedenca psihologa. Sodišče je zato obravnavo preložilo za nedoločen čas, dokler s Softićem ne opravijo vseh potrebnih testov in dokler psihiater na podlagi teh ponovno ne poda svojega mnenja. Tokratno pričanje psihiatra je sicer bilo pričanje že drugega psihiatra v primeru. Prvi izvedenec je bil psihiater Jure Koprivšek, ki je decembra lani na sodišču ocenil, da je bil obtoženi med dejanjem neprišteven. Po psihiatrovi oceni bi lahko Softić dejanje kadarkoli ponovil, zato je zanj priporočil zdravljenje in terapijo do konca življenja.

Umor, ki je šokiral prekmursko javnost, se je sicer zgodil 5. februarja 2023 v Slomškovi ulici v Murski Soboti. Softić je obtožen, da je med prepirom zabodel 26-letnega Marsela Habjaniča, ki je v tistem času živel v isti večstanovanjski stavbi pri avtobusni postaji v Murski Soboti, nato pa s kraja pobegnil. Zabodeni (patolog je naštel vsaj 39 vbodov po različnih delih telesa, op.p.) je zaradi poškodb kmalu zatem na kraju umrl, policisti pa so Softića prijeli še istega dne in je tudi sam nekaj časa bil v bolnišnici, a se je ugotovilo, da ni bil huje poškodovan. Tožilec Kučan je Softića obtožil umora, v obtožnici pa je zapisano, da se je na žrtev spravil z nožem in ji prizadejal veliko ran, od česar so štiri bile usodne. Z enim od vbodov je Marsel utrpel 20 centimetrov dolgo rano na prsnem košu, pri čemer je imela prerezano desno pljučno krilo, osrčnik in srce, in zaradi tega je izkrvavela. Do takrat, ko je omagal in umrl, je 26-letnik utrpel več kot 35 vbodov in ureznin. Rane je imel po vsem telesu, od lasišča, obraza, zatilja, vratu, prsi in hrbta ter po rokah in nogah. Kaznivo dejanje se je začelo v sobi 26-letnika, nato pa se preselilo na hodnik večstanovanjske stavbe. Marsel Habjanič in Softić sta bila soseda, vendar se razen bežnih srečanj menda sploh nista poznala. Softić je po incidentu pobegnil, vmes zaradi poškodb omagal na avtobusni postaji, nato pa se je zatekel na parkirišče stanovanjskih blokov v Vrtni ulici, kjer živijo njegovi znanci. Tam so ga izsledili policisti.

Ko je prvi psihiater Jure Koprivšek, menil, da je bil napadalec v času zločina v stanju neprištevnosti, je tožilec Kučan vloženo obtožnico za kaznivo dejanje umora spremenil v predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu za največ pet let. Koprivšek je svoje mnenje, da je storilec moril neprišteven, utemeljil tudi s tem, da Softić za posttravmatskim sindromom boleha več kot deset let, če ne dvajset. Kot 18- ali 19-letnik je bil vpoklican na služenje vojaškega roka v armadi BiH, ko se je v državi leta 1992 začela vojna, v kateri se je boril tri leta. Zaradi tega je doživlja panične in blodnjavne napade, leta 2012 so mu v bolnišnici v Tuzli celo potrdili omenjeno diagnozo. Koprivšek je ocenil še, da bi lahko Softić dejanje kadar koli ponovil in da ni mogoče napovedati, kdaj…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja