Desetčlanska mednarodna kriminalna združba v kantonu St. Galen v Švici 9000 potrdil prodala po ceni med 300 in 800 frankov
Podobno kot pri nas ter tudi marsikje okrog nas, se tudi v Švici nahajajo kriminalci, ki služijo na račun cepljenja zoper covid-19. Tako so policisti v švicarskem kantonu St. Gallen aretirali po štiri Švicarje in Srbe, ter po enega Hrvata in Iračana, stare od 20 do 30 let, zaradi suma prodaje lažnih potrdil o cepljenju proti Covid-19. Po poročanju švicarskih medijev naj bi namreč prodali več kot 9000 certifikatov in ob tej priložnosti zaslužili več milijonov frankov, ker se domneva, da so kupci certifikatov plačali med 300 in 800 franki. Državno tožilstvo kantona St. Gallen namreč izvaja obsežne kazenske preiskave zoper osumljence, ki naj bi delali v testnih centrih in prodajali svoje prijavne podatke za pridobitev potrdil o cepljenju. Številke na potrdilih o cepljenju so preiskovalce pripeljale do ljudi, ki so delali v testnem centru, ne pa v cepilnem centru.
Tako so preiskovalci prišli na sled mednarodni kriminalni združbi ponarejevalcev. Medtem ko se je še decembra govorilo o približno 6.000 nezakonito izdanih potrdil o cepljenjih, je tožilka v St. Gallena, v četrtek popravila številko, in potrdila, da gre za preiskavo več kot 9.000 nezakonito izdelanih potrdil o covidu 19. Sem sodi okoli 8.000 cepljenj, zraven pa so potrdila o prebolelosti okužbe s covid-19, izdanih pa je bilo tudi več nezakonitih potrdila o testiranju, kot poroča spletni portal St.Galler Tagblatt, ki dodaja, da so doslej aretirali omenjenih deset ljudi iz štirih držav, rojenih med leti 1992 in 2002. Državno tožilstvo je zoper sedem oseb vložilo zahtevo za preiskovalni zapor, tri osebe pa so še v priporu, je za švicarske medije povedal odgovorni prvi državni tožilec Krištof Il, ki je dodal, da je bilo opravljenih več kot deset hišnih preiskav. Potrdil je tudi, da so nekateri izmed osumljencev zaposleni v različnih centrih za testiranje, ki naj bi zlorabili svoja pooblastila za izdelavo potrdila o cepljenju zoper covid-19.

Očitno so ponarejeni certifikati v modi povsod po svetu (Foto: Tagblatt.ch)
