Čebelarju Jožefu med dopustniško odsotnostjo ukradli 15 čebeljih družin
Že znano dejstvo, da nepridipravim nič ni svetega se je znova potrdilo tudi na skrajnjem severovzhodu države, neposredno ob madžarski meji. Čebelarju iz Dolge vasi, dober streljaj iiz središča Lendave, Jožefu Šimonki, ki čebelari že več kot 40 let, so namreč med dopustniško odsotnostjo ukradli kar 15 čebeljih panjev, vključno s čebelami. In glede na to, da en takšen panj s čebelami ter z medom v notranjosti tehta kakih 40 kilogramov, je Šimonka prepričan, da storilec ni bil sam. Tatvine čebeljih družin so pri nas sicer bolj kot ne redkost. Se je denimo že zgodilo, da so nepridipravi ukradli kakšno satje, morda kakšen panj ali dva, a čebelarki vsaj v Pomurju in Slovenskih goricah ne pomnijo, da bi se komu pripetila tatvina, kot pred dnevi v Dolgi vasi. Čebelarju Šimonki so barabini z lastnega travnika ukradli kar 15 čebeljih panjev, vključno s čebelami ter vso vsebino, medom. Od skupno 40 panjev, ki jih je trenutno imel izkušeni čebelar v lastništvu, mu jih je tako sedaj ostalo le še 25.
„Škoda je velika. Pa ne zgolj finančna, predvsem sentimentalna. Čebelarim že čez 40 let in kaj takega ne pomnim, ne pomnijo pa kaj takega tudi moji kolegi čebelarji. V teh dneh dobivam veliko klicev podpore, moram pa priznati tudi, da sem zelo razočaran. En panj vključno s vsebino tehta kakih 40 kilogramov in predpostavljam, da tukaj storilec vsekakor ni bil sam. Panje so mi ukradli v času moje dopustniške odsotnosti in zaradi aktivnosti čebel sem prepričan, da so panji bili ukradeni v nočnem času. Podnevi je to nemogoče storiti,” je prepričan Šimonka, ki je sicer o kraji nemudoma obvestil Čebelarsko društvo Lendava, za primer, če bi kdo kje v okolici zasledil njegove grške panje tipa LR proizvajalca Anel, s tremi nakladami.
Na Policijski upravi Murska Sobota, nam je tiskovna predstavnica Suzana Rauš povedala, da policisti niso dobili nobene prijave o tatvini čebeljih družin, kar nam je potrdil tudi Šimonka. Dejal je, da tega ni storil, saj po njegovem mnenju barabina tako ali tako ne bi našli. „Vemo kako to gre … Ko boste kaj vedeli, nam sporočite, bi dejali. A to nima smisla,” se huduje Jožef Šimonka, ki je prepričan, da si je panje zagotovo prilastil kateri od domačinov, ki je vedel zanje. „Najbolj me boli, da so sedaj v panjih že avgustovske čebele, torej dolgožive čebele, ki bodo prezimile in za tem nadaljevale rod prihodnjo pomlad. Pred odhodom na dopust sem jih tudi vse nahranil in poskrbel, da ne bi zbolele. Vse so dobili servirano torej na pladnju. S predsednikom Čebelarske zveze društev Pomurja (Štefan Šemen, op.p.) sva se v pogovoru strinjala, da takšne količine panjev v Pomurju še ni bilo ukradene v vsej zgodovini. To je organizirani kriminal. Ali bom te panje nadomestil, še nisem povsem prepričan, se pa bolj nagibam k odgovoru, da ne,” je žalostno sklenil Jožef Šimonka.

Simbolična fotografija