Skip to content

Učni čebelnjak so dobili tudi mladi čebelarji iz Dobrovnika!

Čebelnjak je pridobilo ČD Dobrovnik-Kobilje v okviru katerega deluje šolski križek

Le nekaj dni po mednarodnem dnevu čebel, so potekale tudi otvoritve učnih čebelnjakov za delovanje čebelarskih krožkov. Eden izmed slednjih stoji ob Dvojezični Osnovni šoli (DOŠ) Dobrovnik, učni čebelnjak pa je pridobilo Čebelarsko društvo (ČD) Kobilje Dobrovnik, s pomočjo katerega na omenjeni šoli deluje krožek. Učni čebelnjak s panji in tremi čebeljimi družinami, je sicer postavljen v sklopu družbeno odgovorne akcije #PRVAčebela. Skupaj s Čebelarsko zvezo Slovenije pa ga je omogočila Prva osebna zavarovalnica. DOŠ Dobrovnik se je skupaj ČD Kobilje – Dobrovnik prijavila na razpis Prve osebne zavarovalnice in ČZS, s katerim so v sklopu družbeno odgovornega projekta Dan prihodnosti želeli podariti učne čebelnjake štirim slovenskim društvom, ki s čebelarskimi krožki sodelujejo na šolah. Kobiljansko-dobrovniško društvo je bilo med štirimi izbranimi, ki so prejela največ glasov.

Že ob razglasitvi rezultatov razpisa so se nove pridobitve na dobrovniški šoli zelo veselili. Takrat pa je mentorica čebelarskega krožka na DOŠ Dobrovnik Lidija Lajter Bürmen pojasnila, da dejavnost krožka izvajajo drugo leto zapored. Že prej, od osemdesetih let prejšnjega stoletja, je bil čebelarski krožek na šoli dolgo dejaven, a je z upokojitvijo prejšnjega mentorja zanimanje zanj ugasnilo. Sedaj se trudijo to dejavnost spet obuditi. »V tem šolskem letu krožek obiskuje osem učencev šestega razreda. Lani smo začeli in zdaj nadaljujemo spoznavanje čebelarstva. Otroci, ki obiskujejo krožek, so zelo zagreti, interes, da bi se priključili, pa opažamo tudi pri mlajših,« pravi mentorica Lajter Bürmenova, ki je mimogrede tudi včlanjena v ČD Kobilje – Dobrovnik. Učenci so se doslej seznanjali predvsem s teorijo, ob ugodnejših razmerah so občasno obiskali tudi okoliške čebelarje, nova pridobitev pa jim bo omogočila spoznavanje čebelarjenja v praksi.

Družbeno odgovorni projekt #PRVAčebela, v sklopu katerega se drugo leto zapored uspešno povezujeta ČZS in Prva osebna zavarovalnica, približuje čebelarstvo mlajšim generacijam. Za spodbudo osnovnošolcem priučenju o čebelah so tako sedaj štirim čebelarskim društvom, ki s čebelarskimi krožki delujejo na osnovnih šolah, podarili in postavili tipizirane učne čebelnjake s čebeljimi panji in čebeljimi družinami. Na podlagi javnega razpisa in javnega glasovanja sta partnerja projekta #PRVAčebela, tj. ČZS in PRVA osebna zavarovalnica, izbrala prejemnike učnih čebelnjakov. To so čebelarska društva, ki s čebelarskimi krožki delujejo na osnovnih šolah po vsej Sloveniji in sicer: Čebelarsko društvo Kočevje, Čebelarsko društvo Laško, Čebelarsko društvo Trebelno-Mokronog in Čebelarsko društvo Kobilje-Dobrovnik.

Janez Kranjc, predsednik uprave PRVEosebne zavarovalnice, je ob tem povedal: »Družbena odgovornost je ena izmed ključnih vrednot našega podjetja, zato smo veseli, da nam je s ČZS uspelo razširiti glas o akciji, ki je ustvarjena za širše dobro vseh nas in prihodnjih generacij. Zaščita čebel je naša naložba v trajnostno prenovo in ustvarjanje varnejšega okolja za prihodnje generacije ‒ k temu smo v PRVI zavezani. Da smo se odločili prav, dokazuje vsaj dvakrat toliko prejetih glasov kot leto prej. Zmagovalcem čestitamo, vsem sodelujočim čebelarskim društvom pa se zahvaljujemo za sodelovanje in podporo #PRVIčebeli. Zahvaljujemo se tudi posameznikom, ki so oddali glas in pomagali izkazati podporo učenju mladih čebelarjev. Glede na zanimanje in pozitivne odzive javnosti smo prepričani, da bomo imeli v prihodnosti še nove ideje.« Boštjan Noč, predsednik ČZS, pa ob tem izpostavlja: »Razpis za postavitev učnih čebelnjakov za delovanje čebelarskih krožkov je bil po mojem mnenju uspešen, saj je v izbor prišlo šest čebelarskih društev, ki potrebujejo učni čebelnjak s čebeljimi panji in čebeljimi družinami. Vsi kandidati so se v drugem krogu glasovanja maksimalno potrudili in po svojih kanalih obveščali javnost, da glasujejo zanje. Glede na precejšnje število glasov, ki jih je oddala javnost, lahko sklepamo, da tudi tovrstne akcije pripomorejo k promociji čebelarstva, predvsem pa k zavedanju, da je čebelarstvo pomembna kmetijska panoga zlasti z vidika opraševanja rastlin in s tem tudi zagotavljanja hrane. Vse podobne akcije podpirajo bistvo svetovnega dneva čebel, ki je posvečen vlogi čebel in opraševalcev. Vsem štirim čebelarskim društvom, ki so prejela učne čebelnjake, čestitam za doseženo število točk. Upam, da bomo s podobnimi akcijami v prihodnje opremili čim več čebelarskih društev, pri katerih delujejo čebelarski krožki,in da bodo priložnost dobila tudi društva, ki so se za učne čebelnjake že potegovala, a jim sreča ni bila naklonjena, in tista društva, ki se do zdaj še niso potegovala zanje.«

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: