Skip to content

V Apaški dolini bodo obnovili štiri kužna znamenja

„Gre za pomembne pričevalce zgodovine tega območja“ pravi apaški župan, dr. Andrej Steyer

V teh dneh je Zavod za varstvo kulturne dediščine z restavratorji pričel z obnovo štirih kužnih znamenj v občini Apače. Tri spomenika se nahajajo ob glavni cesti Gornja Radgona – Šentilj, med naselji Apače – Črnci, ob tem, kot poudarja apaški župan, dr. Andrej Steyer, bodo ponovno postavili na svoje mesto kamnito, stebrasto kužno znamenje, s piramidasto oblikovanim križem, iz leta 1609 v Žepovcih, ki je pred več kot petnajstimi leti bilo uničeno, ko je avtomobil zletel s ceste. Pri tem kužnem znamenju bo tudi največ opravljenega dela, saj bo potrebna sanacija od temeljev do vrha. „To so pomembni pričevalci zgodovine teh krajev in so vsekakor potrebni ustrezne prenove in vzdrževanja“, dodaja župan Steyer, ki je ob tem zahvalil domačima podjetjema za nesebično pomoč, in sicer podjetju Simbau za pomoč pri postavitvi gradbenih odrov ter Eurodesignu Apače, za ponujeno možnost spravila orodja in strojev v njihovih prostorih.

Za občinski proračun pa je še posebej pomembno, da bo obnovo v celoti financiralo Ministrstvo za kulturo RS, občina pa sodeluje zgolj pri tehničnih rešitvah na lokacijah, kjer sanacije potekajo. Obnova vseh štirih kužnih znamenj ob glavni državni cesti skozi Apaško dolino, ki naj bi bila končana do konca oktobra, bo stala med 20.000 in 25.000 evrov.

Sicer pa je občina Apače, ki zajema 21 naselij, bogata z različnimi znamenji in sakralnimi objekti. Kot je pred leti, v svoji diplomski nalogi zapisala Maja Patty (Pedagoška fakulteta UM, Oddelek za likovno umetnost), kar 15 naselij apaške občine ima vsaj eno znamenje ali več. V celotni občini namreč stoji 20 znamenj in 12 kapelic. Zanimivo je, da je v tej občini, za razliko sosednje Gornje Radgone, več znamenj kot kapelic. Od tega je kar 8 kamnitih stebrastih znamenj. Posebnost tega območja so tudi tri znamenja zvoniki, saj je tak tip v Sloveniji zelo redek… In zato je odločitev apaške občine, da se zaščiti čim več teh kulturno zgodovinskih spomenikov, več kot koristna.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: