Skip to content

Pred 1.530 leti se je prvič prikazal nadangel Mihael

Na današnji dan, 29. septembra, goduje nadangel Mihael. Zato smo se odločili, da pripravimo prispevek o današnjem godovniku. Po eni izmed legend o nadangelu Mihaelu, po katerem je današnji godovni dan, je zapisano, da se je ta prvič prikazal 8. maja 492 pred neko votlino v Garganskih gorah pri Sipontu blizu Neaplja v južni Italiji. Ob tem je sporočil “Ta votlina mi je sveta, izbral sem si jo, da bom tukaj vaš zaščitnik.” Čez čas se je prikazal drugič. V noči na 29. september istega leta se je sveti Mihael prikazal tretjič in sporočil, da je on sam tisto votlino posvetil v baziliko. Od tam se je njegovo češčenje razširilo po vsej Evropi. Torej ta čas poteka 1530 letnica tretjega prikaza nadangela Mihaela V letu 493 je papež Gelazij (ta je bil papež v letih 492 – 496) posvetil 29. september svetemu nadangelu Mihaelu. Po drugi legendi pa je prišlo do uvedbe praznika takole: »Za časa papeža Gelazija, leta 493, se je zgodilo na gori Gargano v Apuliji, blizu mesta Siponto, da se je nekemu pastirju izgubil vol; šele po dolgem iskanju ga je našel v neki votlini, v katero si nihče ni upal. Neki lovec je ustrelil v vola s puščico, ki ga pa ne samo da ni poškodovala, ampak je udarila nazaj samega strelca. Ta dogodek je povzročil veliko začudenje po celi pokrajini in tako je zanj zvedel tudi škof. Tudi njemu se je dogodek zdel izreden; da bi spoznal Božjo voljo, je določil, naj se kristjani skupaj z njim postijo skozi tri dni. Tretjega dne ponoči je imel škof videnje, med katerim je slišal tele besede: »Jaz sem nadangel Mihael, ki stojim vedno pred Božjim obličjem in ta votlina je pod mojim varstvom. Želim, da Boga in njegove angele na tem mestu posebno častijo.« 

Škof je zjutraj vesel pripovedoval o razodetju in v spremstvu ljudstva in duhovščine odšel na goro, kjer so v votlini na svoje največje presenečenje našli tako rekoč končano cerkev, ki ji je manjkal le oltar. Cerkev so nato posvetili med velikimi slovesnostmi na čast nadangelu Mihaelu in drugim angelom. Tam je Bog na njihovo priprošnjo storil mnogo čudežev. Na območju Slovenije imamo kar 53 cerkva posvečenih svetemu Mihaelu. Na območju Škofije Murska Sobota je to cerkev v Veržeju. Ta župnija je postala samostojna leta 1862. Prej je delovala v sklopu župnije Križevci.

Dodajamo še podatek o imenu Mihael. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je tačas na območju Slovenije 3.149 moških z imenom Mihael. To ime je med vsemi imeni v Sloveniji na 82. mestu. Po letu 2011 so starši območja vse Slovenije dali svojim 177 otrokom ime Mihael. Na območju Pomurja ima ime Mihael 275 moških. Gre za ime, ki je v Pomurju na 54. mestu med vsemi moškimi imeni. Ženska oblika imena Mihael je Mihaela. To ima po zadnjih statističnih podatkih na območju Slovenije 2.109 žensk. To ime je med ženskimi imeni v Sloveniji na 125. mestu. Po letu 2011 so starši dali ime Mihaela 35 deklicam. Na območju Pomurja ima ime Mihaela 149 žensk. Ime je na 111. mestu med tukajšnjimi ženskimi imeni. Na območju Slovenije je tudi 6 ljudi, ki imajo priimek Mihael. To ime je na 24.526. mestu med vsemi sedanjimi priimki v Sloveniji. Podatka, kje v Sloveniji je ta priimek prisoten, statistika ne beleži. Dodajamo še podatek o Mihaelu povezan z zobanjem grozdja: Starejši ljudje so še po drugi svetovni vojni pričeli zobati grozdje na dan praznika Mihaela. Zakaj je bilo temu tako, nismo v tistem času nikogar vprašali, sedaj pa so ti že pokojni. Tista leta je trgatev navadno stekla šele v oktobru, letos pa bo večina trgatev na radgonskem območju zaključena v teh dnevih. (F.K.)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: