Skip to content

Policistom pripisujejo predvsem represivno vlogo

Več kot 200 strokovnjakov in drugih zainteresiranih potrdilo pomen tematike „Mladi in kriminal“

Maribor – V Narodnem domu Maribor je potekal že 19. posvet na temo Mladi in kriminal, ki združuje vse tiste, ki svoje delo, poslanstvo in skrb posvečajo mladim. Posvet, katerega se je udeležil tudi namestnik generalnega direktorja policije mag. Robert Ferenc, so s pozdravnimi nagovori začeli vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor Beno Meglič, vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge na Ministrstvu za notranje zadeve Slavko Koroša ter podžupanje Mestne občine Maribor

Alenke Iskra. „Policistom včasih pripisujejo le represivno vlogo, a naše delo pomembno

dopolnjujeta tudi preventivna dejavnost in v skupno usmerjeno delo,“ je uvodoma povedala Simona Lilek, vodja Skupine za mladoletniško kriminaliteto na PU Maribor, ki je vodila posvet.

Udeležba več kot 200 strokovnjakov in druge zainteresirane javnosti, med katerimi so tudi pedagogi, strokovni delavci, delavci centrov za socialno delo, tožilci, sodniki, delavci zdravstvenih in vzgojnih zavodov, psihologi in mnogi drugi, ki se pri delu srečujejo z mladimi in njihovimi težavami, izkazuje, kako pomembno je sodelovanje in odzivanje vseh deležnikov. Naslov letošnjega posveta “Otroci v primežu družbenih dogajanj” in sama agenda strokovnega srečanja ponazarjata družbeno dinamiko, ki obkroža mlade. Pasti sodobnih tehnologij in zasvojenosti, duševne motnje, nasilje ter mnogi drugi izzivi, s katerimi se soočajo mladi, so teme, ki so jih naslovili predavatelji dr. Jože Ruparčič, namestnik Varuha človekovih pravic, Sanja Rozman, dr. med. iz Zavoda za psihoterapijo v Ljubljani, dr. Hojka Gregorič Kumperščak, dr. med., iz UKC Maribor, dr. Mitja Muršič, uni. dipl. soc. pedagog iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Maribor ter Maja Vreča iz Safe.si.

„Policisti se sami ne moremo spopasti s temi pojavi, lahko pa se povežemo z zanesljivimi partnerji, s katerimi lahko naslovimo marsikateri problem. Zavedamo se, da mladi še iščejo svoj prostor pod soncem, se še razvijajo, odraščajo, spoznavajo zakonitosti družbe in okolja, v katerem živijo. Da bi pravočasno prepoznali tveganja, ki jih ogrožajo in jim na tej poti pomagali, moramo zato stopiti skupaj,“ je med drugim povedal Beno Meglič, vodja SKP PU Maribor. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge na Ministrstvu za notranje zadeve Slavko Koroš pa je med drugim dejal: „Poslanstvo nas odraslih, starejših je, da prenašamo lastne življenjske izkušnje na mlade, jih vodimo, jim pomagamo, usmerjamo, postavljamo omejitve, učimo odgovornosti. To je naloga vseh, tako staršev, šolstva, zdravstvenega pa tudi pravosodnega sistema. To je naložba za prihodnost. Začeti je treba v vrtcih in nadaljevati v osnovnih šolah in

tudi v srednjih šolah. Vzgajati generacije, ki jim bo nasilje tuje, generacije, ki bodo znale kritično razmišljati, generacije, ki se bodo samo spoštovale in spoštovale druge. Generacije, ki bodo znale reševati spore brez nasilja.“

„V boju proti medvrstniškemu nasilju in različnim oblikam zasvojenosti lahko veliko naredimo s spodbujanjem mladih k aktivnemu, kvalitetnemu preživljanju prostega časa, k vključevanju v šolske in zunajšolske aktivnosti. Pokazati jim je treba možnost, da krepijo svoje znanje, izražajo radovednost, širijo obzorja, s telesno aktivnostjo skrbijo za svoje zdravje,“ je med drugim dodala Alenka Iskra, podžupanja Mestne občine Maribor, v sodelovanju s katero je PU Maribor organizirala posvet.

Sicer pa, v okviru projekta Mladi in kriminal PU Maribor vsako jesen organizira istoimenski medinstitucionalni posvet, kjer si svoje izkušnje, znanja in mnenja že skoraj dve desetletji med sabo izmenjujejo strokovnjaki z različnih področij. V skrbi za mlade in strokovni razvoj vseh, ki delujejo na področju problematike mladih in kriminala, je udeležba na posvetu vsako leto številčnejša. S svojimi referati sodelujejo policisti in kriminalisti, delavci centrov za socialno delo, tožilci, sodniki, varuh človekovih pravic, penologi, delavci zdravstvenih in vzgojnih zavodov, socialni delavci, psihologi, pedagogi osnovnih in srednjih šol oziroma praktično vsi, ki se pri delu srečujejo z mladimi in njihovimi težavami. Cilj posveta je poglobiti znanje in izboljšati razumevanje nekaterih tem, ki so pomembne tudi za delo policije. Med doslej obravnavanimi so bile že teme, kot so nasilje med vrstniki, nasilje v družini in njegove posledice, nasilje otrok nad starši, zloraba drog med mladimi in drugo rizično obnašanje, otroci kot žrtve in otroci kot storilci protipravnih ravnanj, izgorelost strokovnih delavcev, ki se ukvarjajo z mladimi, idr. Predvsem pa je posvet namenjen tudi iskanju rešitev in možnosti, ki so na voljo za pravočasno pomoč mladim v stiski.

Letos so tako „obdelali“ predvsem teme, kot so: dr. Jože Ruparčič, namestnik Varuha človekovih pravic – Nasilje med mladimi kot družbeni problem; Sanja Rozman, dr. med., Zavod za psihoterapijo v Ljubljani – Mladi v pasteh sodobnih tehnologij in zasvojenosti; dr. Hojka Gregorič Kumperščak, dr. med., UKC, Klinika za pediatrijo – Epidemija duševnih motenj razgaljena s Covid-19 epidemijo; dr. Mitja Muršič, uni. dipl. soc. pedagog, Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor – Primež medvrstniškega nasilja, ter Maja Vreča, Safe.si – Aplikacije in družbena omrežja – otroci in mladi se jim kar ne (z)morejo upret.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: