Skip to content

Od leta 1992 v Sloveniji praznujemo dan reformacije

Minuli ponedeljek, 31. oktobra smo imeli v Sloveniji državni praznik, ki je bil dela prost dan, šlo je za Dan reformacije. S praznikom se obeležuje 31. oktober 1517, ko je Martin Luter na vrata wittenberške mestne cerkve nabil 95 tez. Gre za zelo pomemben praznik za slovensko kulturo in jezik. Zato smo se odločili, da pripravimo krajši prispevek s katerim bomo predstavili Evangeličansko cerkev v Sloveniji s poudarkom na Pomurje. Prvo slovensko knjigo je napisal prav protestantski duhovnik Primož Trubar. Leta 1550 je napisal Katekizem in Abecednik.

Na območju Prekmurja deluje tačas deset evangeličanskih cerkvenih občin (ECO), in sicer: Bodonci, Domanjševci, Gornji Petrovci, Gornji Slaveči, Hodoš, Križevci, Lendava, Moravske Toplice, Murska Sobota in Puconci. Poleg tega pa delujejo ECO še v Apačah, Mariboru in Ljubljani. Začetek ECO Apače je bil 1.11.1929. Trenutno je v Sloveniji okrog 18.000 evangeličanskih vernikov. Od septembra 2019 je škof Evangeličanske cerkve na Slovenskem, murskosoboški pastor Leon Novak, ki je zamenjal škofa Geza Filo, še prej pa že pokojni Geza Erniša, ki je bil sicer prvi evangeličanski škof v Sloveniji.

V Prekmurju so bile ustanovljene prve tri evangeličanska cerkvene občine: Puconci, Križevci in Hodoš. V Puconcih je bila ECO ustanovljena leta 1783. Sicer pa je evangeličanstvo bilo prisotno tudi na radgonskem območju. V ta spomin je bila leta 2008 na objektu ob v neposredni bližini sedanjega Maximusa odkrita spominska plošča na objektu, ki je že nekaj časa bivalna enota Zavoda Hrastovec. (F.K.)

Foto: Franci Klemenčič

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: