Skip to content

Še enkrat nepozabna doživetja na Grajskem dnevu na gradu Negova

V kotlu so kuhali grajski golaž in koruzne žgance, pekli palačinke, cvrli langaše…

Minulo soboto, zadnji dan letošnjega avgusta, sta se na srednjeveškem gradu v Negovi odvili dve prireditvi. V dopoldanskih urah je potekal „Otroški grajski tabor“, kjer so se izvajale otroške igre in druge dejavnosti, v popoldanskih urah, pa je sledila osrednja prireditev „Grajski dan na gradu Negovi, spoznajte in podoživite davno grajsko preteklost v vsej njeni pestrosti“. Prireditvi je organiziral Zavod Kultprotur Gornja Radgona, ki je k sodelovanju na prireditvi povabil številne skupine in posameznike, ki so predstavile svoje dejavnosti. Zato je udeležence v imenu organizatorja najprej pozdravila Manja Šturm Dolinšek, vodja destinacije Grad Negova. Pozdrav je udeležencem in obiskovalcem namenil tudi predsednik Turističnega društva Negova-Spodnji Ivanjci Zdenko Bratuša, ki se je tudi zahvalil Kultproturju in vsem tistim, ki so na prireditvi prikazali svoje obrtne in podobne dejavnosti ter poskrbeli za kulinarično ponudbo.

Obiskovalce prireditve je ob grajskih vratih sprejemal Grajski umetnik, imenovani „Kosmati muzikant“, sicer pa tudi svetovni popotnik, Dani Rajh, ki je ob tem razstavil svoje rezbarske in druge umetnine. Tik ob vhodu na grajsko dvorišče so se predstavili trije kovači: Ludvik Fekonja iz Negove, Janez Mir iz Grabonoša in Alojz Vrbnjak iz Peker pri Mariboru. Dalje so se v tem »kotu« predstavili še »cimrmani«, tesarji, predice, izdelovalci zobotrebcev, pletenja košar in drugi. V tem delu so bili razstavljeni tudi etnografski pripomočki, ki so jih na podeželju za svoje dejavnosti, v še ne tako davni preteklosti, uporabljali kmetje. Tako so lahko obiskovalci videli, jezo, mlin za ročno mletje zrnja, stopo za phanje prosa, brus in še kaj. Na delu so bile tudi kuharice in kuharji, ki so pripravljali hrano za obiskovalce. Pražili ali pekli so langaš, palačinke in druge dobrote. Za vse udeležence prireditve pa je v kotlu kuhala grajski golaž in koruzne žgance ali polento, kuharica Mimica Prajndl. Ni manjkalo tudi slovenje goriške gibanice, tod ji rečejo gibanca, ki je bila najbolj iskan priboljšek.

Kulturni program pa je pripravilo TD Negova – Spodnji Ivanjci, ki je za gledalce pripravilo staroveško igro imenovano Grajska pravda. S svojim nastopom so navdušili občinstvo, ki jih je nagradilo z aplavzom. Za otroško veselje sta poskrbela nastopajoča z igrico, v kateri sta iskala kozo, kar je pri otrocih zbudilo veliko smeha. Za otroke je bila tudi zanimiva predstavitev kače, katero so si otroci lahko dali okoli vratu. Lahko rečemo, da negovski grad zaživel, saj ga je obiskalo veliko obiskovalcev. Ob koncu prireditve smo se pogovarjali s predsednikom TD Negova – Spodnji Ivanjci, Zdenkom Bratuša, ki nam je o prireditvi povedal: »Rad bi se zahvalil Kultproturju Radgona, voditeljici prireditve Majni Šturm Dolinšek, in vsem, ki so s svojim nastopom obogatili prireditev. Mislim, da je 6. Grajski dan na gradu v Negovi, v celoti dosegel svoj namen. Naše društvo je prikazalo stare običaje in opravila, ki so bila zastopana na vasi v preteklosti. V igri pa smo prikazali, grajska dogajanja v davni preteklosti. S tem pa ohranjamo in obujamo kulturno in etnografsko dediščino, ki gre vse bolj v pozabo.«

Že na predvečer 6. grajskega dneva na gradu Negova, je je na istem prizorišču potekal čaroben večer „Festival ljubezni – Penina fejst 2024“, kjer so številni nastopajoči in sodelujoči, množici obiskovalcev ustvarili čudovito zgodbo in omogočili preplet ljubezni, umetnosti ter penin! (L.K.)

Utrinki s petkovega večernega in sobotnega dnevnega dogajanja na negovskem gradu povedo več kot vse napisane besede (Fotografije: Ludvik Kramberger in Manja Šturm Dolinšek).

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja