Skip to content

Kraljica, ministrica in županja pomagali pri zasaditvi

Na Pomurskem sejmišču nova potomka najstarejše trte na svetu

V drugi polovici minulega tedna, ko je na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni potekal štiridnevni 32. mednarodni sejem gradbeništva, energetike, komunale, obrti in trajnostnih tehnologij „Megra 2023“, kjer se je predstavlja 185 razstavljalcev iz 12 držav, so potekali tudi različni spremljevalni dogodki. Tako smo že na otvoritveni dan sejemske prireditve bili priče zelo lepemu dogodku – sajenju potomke Stare trte iz Lenta, ki se ponaša že z več kot 450 leti in prav imenitno bogati našo kulturno dediščino. Ker je vse skupaj potekalo prav na praznik žensk, so pri zasaditvi sodelovale kar tri pomembne dame, ministrica za infrastrukturo Republike Slovenije, Alenka Bratušek, aktualna, 26. Slovenska vinska kraljica, ki letos prvič prihaja z Gorenjske, Maja Pečarič, ter domača, radgonska (prvič) županja Urška Mauko Tuš. Seveda so zraven bili tudi številni drugi, mariborski skrbnik in viničar Stane Kocutar, ki je tudi prinesel originalni uradno certificiran cepič stare trte z Lenta, skrbnik trte Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, tamkajšnji hišnik, ki je imel največ dela z zasaditvijo, Marjan Ščančar, ki bo mimogrede kmalu od Petra Cvetkoviča prevzel še funkcijo viničarja…

Potomke Stare trte so sicer posajene na vseh pomembnejših mestih in krajih tako v Sloveniji, kot drugod po svetu. In eno pomembnejših mest je zagotovo mesto penine in sejmov Gornja Radgona, kjer je trta z Lenta, poleg domače avtohtone sorte, Radgonska ranina, bila posajena med prvimi v Sloveniji. Žal pa je v času pandemije, ko smo ljudje bili ogroženi od covid-19, je radgonsko trte, ki je več kot dve desetletji rasla in prinašala pridelek, ob Vinskem hramu na Pomurskem sejmu leta 2021 napadla trtna bolezen rumenica in so jo morali odstraniti, oziroma sedaj zamenjati. In sedaj je jasno, da bo modra kavčina znova uspešna na sejmišču v Gornji Radgoni. „Ravno tu se preko različnih sejmov skozi celo leto tkejo nova prijateljstva in nova sodelovanja. In potomka stare trte pooseblja ravno to – prijateljstvo in sodelovanje,“ kot je poudarila Vinska kraljica Slovenije, Maja Pečarič.

Kot nam je zaupal Stane Kocutar, ki je že od leta 2010 skrbnik najstarejše trte na mariborskem Lentu, niso vse trte modre kavčine tudi uradno certificirane, kar pa ne pomeni, da si jih ni mogoče nabaviti in zasaditi. „Potomka najstarejše trte je cepljenka katere cepič je vzet z najstarejše trte in je vzgojena v uradni trsnici ter jo obvezno spremlja certifikat, ki ga izda Mestna občina Maribor. Vsaka uradno predana cepljenka se vnese v register: Od leta 1990 do lani je bilo podeljenih 144 potomk, ki rastejo v Sloveniji in od leta 1995, 95 potomk, ki rastejo na tujem, in jih vse spremlja uradni certifikat“, nam je razložil Kocutar, ki je dodal, da so lanski prejemniki uradne cepljenke, v Sloveniji: občine Braslovče, Gorje in Vojnik, Hiša Krasna gourmet boutique hotel, Lokev, ter v tujini: Malteška vladna kmetijska in raziskovalna ustanova za vinsko trto na Malti; Univerza Cirila in Metoda v Skopju in Inštitut za kmetijstvo v severno makedonski prestolnici Skopju ter Društvo Slovencev v Republiki Srbski »Triglav«, Banja Luka.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: