Skip to content

Mojstri so se predstavili na Radgonskem gradu

OŠ Gornja Radgona četrtič zaporedoma sodelovala na 33. DEKD in 11. TKD


Že v soboto, 23. septembra 2023, so se s slavnostnim odprtjem v Beltincih, pričeli mednarodni 33. Dnevi evropske kulturne dediščine, ki letos vse do 7. oktobra 2023 potekajo pod geslom Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici. Kot vsako leto, so se akciji pridružili tudi v radgonskem mestnem muzeju Špital, in sicer z delavnicami za učence 1., 2. in 3. razredov Osnovne šole Gornja Radgona. Letos so združili moči z Medičarstvom Gregor Celec) ter Mladinskim centrom Gornja Radgona ter pripravili delavnici Sladka dediščina in Nosilci zapisov. A to ni vse v mestu penine in sejmov, kajti OŠ Gornja Radgona je letos četrtič zaporedoma aktivno sodelovala na 33. Dnevih evropske kulturne dediščine (DEKD) in v 11. Tednu kulturne dediščine (TKD).

Tako je okrog 70 učencev osmih razredov, skupaj z učitelji spremljevalci OŠ Gornja Radgona in gosti, včeraj, v petek, 29. 9. 2023 preživeli zanimiv in predvsem zelo drugačen kulturni dan na radgonskem gradu z naslovom “Mojster se predstavi“. Letos je prireditev potekala tradicionalno četrtič in vse obiskovalce pritegnila k spoznavanju kulturne dediščine na izredno ustvarjalen in zabaven način. Učenci so se lahko preizkusili v šivanju gumba, kovanju železa, pletenju košare, tesanju hloda, brušenju in mletju koruze, pa tudi „šraufanju in pumpanju“ bicikla, uporabi trlice za lan in statev. Spoznali so ročna dela, bogato ustvarjalnost iz naravnih materialov in si izdelali verižico ali zapestnico iz steklenih perlic. Manjkala nista niti pozvačin, niti ljudski godec, predstavil se je muzej v kovčku in nas za dobro jutro ogrel nastop improvizatorjev Male impro šole.
V prvem delu je učence po gradu popeljal in jim razkazal del grajskih prostorov oskrbnik gradu, Samo Tuš. Uroš Dokl, kustos in pedagoški vodja Muzeja narodne osvoboditve Maribor je izvedel muzejsko etnološko delavnico v gradu. Dolgoletna mentorica MIŠ – Male impro šole na OŠ Gornja Radgona, Mojca Frim je skupaj s člani KUD Banda ferdamana (Matic Ačko in Nika Gamser) iz Maribora, izvedla impro delavnico pred vhodom v grad. Za odlično grajsko malico (jesenska enolončnica, zelenjavni kaneloni z zeliščno omako, mini sendviči, bučne rezine s kremo, sladki kozarčki, skutni in jabolčni zavitek) so že tretjo leto zapored poskrbeli dijaki in mentorja SŠGT Radenci, Dušan Zelko in Peter Pertoci.
Vse zbrane na radgonskem gradu so pozdravili tudi Milena Antonič iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, območna enota Maribor, županja Občine Gornja Radgona, Urška Mauko Tuš, ravnatelj OŠ Gornja Radgona, Dejan Kokol in koordinatorka kulturno umetnostne vzgoje na OŠ Gornja Radgona, učiteljica nemščine in koordinatorka Erasmus+ projekta “Glass inspires – Glass begeistert – Steklo navdušuje”, Romana Slavič Žnuderl. Mojstrska znanja in spretnosti so v času grajske malice, kar je trajalo poldrugo uro, predstavili aktivisti Turističnega društva Negova – Sp. Ivanjci, ter Turističnega društva Destrnik, Društvo starodobnikov in starih koles Dimek Beltinci, kovač Ludvik Fekonja, pletar košar Stanko Hojs, krojač Milan Kaučič, potem Zdenka Slavič, ki je otrokom prikazala različne ročne veščine, beltinski pozvačin Franc Jerebic, pletar vrvi Ludvik Kramberger, ter ljudski godec, pesnik in pisatelj Dani Rajh.
„V okviru projekta Erasmus+ so se po grajski malici predstavili dijaki Šolskega centra Rogaška Slatina, ki so pod vodstvom mentorice Zinke Kobula Kamenšek izvedli tri delavnice oblikovanje verižic in zapestnic s steklenimi perlicami ter graviranja mozaika. Posebna zahvala gre vsem, ki so prispevali svoj biser v mozaik bogate kulturne dediščine na radgonskem gradu,“ je ob koncu dejala koordinatorka celotnega projekta Romana Slavič Žnuderl, ki je izrazila zadovoljstvo nad celotnim dogajanjem, ki se bo gotovo ponavljalo tudi v naslednjih letih. Ob tem je dodala da gre pri DEKD za dejavnosti, ki jih učenci ne doživijo v šoli vsak dan. „Tisto, kar je drugače in dobro strokovno pripravljeno, je vedno dobrodošlo in pade tudi na plodna tla. Menim, da bi takšnih dnevov morali imeti še več, so pa žal z izvedbo povezani stroški.“

Fotografije: Ludvik Kramberger in Romana Slavič Žnuderl

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja