Skip to content

Katastrofa: Prebivalci desnega brega reke Mure kmalu brez pitne vode?

Ostro in zaskrbljujoče opozorilo stečajnega upravitelja JP Prlekija; Zaman so vsa evropska in državna sredstva, če je v ospredju neumnost posameznikov

Stečajni upravitelj Javnega Podjetja Prlekija d.o.o. – v stečaju, Borut Soklič, zaradi ogroženosti oskrbe s pitno vodo na področju občin Ljutomer, Križevci, Razkrižje, Veržej, Sv. Jurij ob Ščavnici, Apače, Gornja Radgona in Radenci je za jutri sklical novinarsko konferenco, kjer bo predstavil, kako bo s preskrbo s pitno vodo od Apaške doline, do hrvaške meje, saj desnemu bregu reke Mure, predvsem zaradi trmarjenja nekaterih lokalnih oblastnikov. Mnogi smo se veselili, ko je Evropska komisija odobrila veliko nepovratnih sredstev za ureditev sodobne oskrbe s pitno vodo, toda znova se je žal izpostavilo, da so zaman vsa evropska in državna sredstva, če je v ospredju neumnost posameznikov. In prav to je razlogi za sklic novinarske konference

Kot je razvidno iz posebnega sporočila stečajnega upravitelja, ki je poleg novinarjem bilo posredovano tudi županom in drugim predstavnikom vseh osem občin, gre tukaj za ogroženost javnega interesa vseh nas prebivalcev osmih občin z območja upravnih enot Gornja Radgona in Ljutomer. V nadaljevanju objavljamo celotno sporočilo Boruta Sokliča, stečajnega upravitelja, spodaj pa še razmišljanje iz občine Gornja Radgona, kjer jim očitno ni vseeno kaj se dogaja s preskrbo s pitno vodo.

Kot vam je znano, je s koncem meseca junija 2024 izteklo obdobje posebnega režima poslovanja v stečajnem postopku, v katerem ste se občine na podlagi dogovora z dne 10.5.2024 odpovedale pravici do zaračunavanja najemnine za infrastrukturo. To je JP Prlekija d.o.o. – v stečaju v navedenem obdobju omogočilo profitabilno poslovanje. Pred iztekom dogovorjenega obdobja ste bili vabljeni na sestanek, kjer vam je bilo dne 18.6.2024 razkrito tedaj znano finančno stanje in rezultat poslovanja za mesec maj. Opozorjeni ste bili, da nismo razpolagali z vsemi potrebnimi podatki, predvsem ne z vsemi stroški, ki so oziroma še bodo bremenili poslovanje. Ker smo morali ob začetku stečajnega postopka zaradi kaotičnega stanja računovodsko funkcijo v podjetju šele znova vzpostaviti in ker tudi upniki in dobavitelji še vedno niso zaračunali vseh dobav in storitev, z dokončnimi podatki za mesec maj 2024 še vedno ne razpolagamo. Posebej izpostavljam dilemo glede Komunale Radgona in režijskega obrata Občine Radenci, kjer je pet občin odklonilo podpis dogovora z dne 29.5.2024 in zaradi česar je vnesen še dodatni dvom in negotovost glede pravnega statusa storitev, ki jih na svojih področjih opravljata Komunala Radgona oziroma režijski obrat Občine Radenci. Ker so zneski (morebitnih) obveznosti JP Prlekija d.o.o. – v stečaju do obeh navedenih znatni, pomembno vplivajo na ugotovitev poslovnega izida poslovanja v stečaju za meseca maj in junij 2024, pa seveda tudi v nadaljnjem poslovanju.

Na sestanku dne 10.5.2024 ste zastopnik občin sicer sprejeli sklep o povišanju cene vodarine oziroma sprejemu elaborata za čas od meseca junija 2024 dalje, vendar je bil na vašo zahtevo še pred začetkom stečajnega postopka elaborat spremenjen in cena vode namesto v višini 1,24 EUR/m3 potrjena le v višini 1,04 EUR/m3. Čeprav je bilo povišanje glede na dotedanjo ceno vode znatno, je še vedno nižje od prvotno izračunane ekonomske cene vode in torej glede na prvotni elaborat tudi spremenjena cena vodarine ne pokriva stroškov tekočega poslovanja. Kot vam je znano, je bila prav prenizka cena vode glavni razlog za ekonomsko izčrpavanje podjetja in v končni fazi za njegov stečaj.

V obdobju od začetka stečaja 7.5.2024 do izteka meseca junija 2024 je profitabilnost poslovanja zagotavljala odpoved pravici zaračunavati najemnino za infrastrukturo, kar je bil glavni strošek poslovanja stečajnega dolžnika. Pred iztekom obdobja posebnega režima sem vam na sestanku dne 18.6.2024 – kot že večkrat dotlej – povedal, da v stečajnem postopku ni dovoljeno poslovati s tveganjem negativnega poslovnega izida. Pojasnil sem vam, da povišanje cene vodarine in pričakovani (povišani) prilivi iz občin Gornja Radgona in Radenci oziroma drugi ukrepi v stečaju sicer nakazujejo na možnost pozitivnega poslovnega izida, vendar ga ne zagotavljajo oziroma ga za čas od meseca julija 2024 dalje ni mogoče niti napovedati z zadostno stopnjo natančnosti in verjetnosti, sploh glede na to, da poslovnega izida nismo mogli dokončno ugotovili še niti za mesec maj 2024. Nasprotno, ocenjujem, da bi v primeru obveznosti plačevanja najemnin za infrastrukturo za mesec julij 2024 in dalje obstajalo pomembno tveganje poslovanja z negativnim rezultatom. Zato sem od vas pričakoval, da – če se že niste začasno do prevzema obratovanja pripravljeni odpovedati najemninam – zagotovite vsaj jamčevanje za pokrivanje morebitnega negativnega rezultata. Na tem mestu je potrebno jasno izpostaviti, da so bile na takšno rešitev pripravljene občine Gornja Radgona, Radenci in Apače, dočim so občine Ljutomer, Križevci, Veržej, Razkrižje in Sv. Jurij ob Ščavnici predlaganemu jamčevanju kategorično nasprotovale. Ni odveč zato zapisati ugotovitev, da se slednje občine očitno zavedate možnosti negativnega poslovnega izida, pa vendarle niste pripravljene storiti ničesar, da bi se to preprečilo.

Kot sem vam povedal že na prvem sestanku dne 10.5.2024, ste za zagotavljanje in izvajanje javne gospodarske službe odgovorne občine. JP Prlekija d.o.o. – v stečaju ni dolžna nadaljevati s poslovanjem, sploh pa ne sme poslovati, če se nakazuje možnost negativnega poslovnega izida. Zato vas obveščam, da bomo – kolikor občine ne boste pripravljene zagotoviti niti jamčevanja za pokrivanje morebitne izgube – s koncem meseca julija 2024 prenehali z izvajanjem javne gospodarske službe oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja odpadnih vod. Ker sem kot stečajni upravitelj dolžan poskrbeti za racionalno poslovanje, bodo ustrezno pred iztekom meseca julija 2024 odpovedane pogodbe o zaposlitvi vsem tistim zaposlenim, ki sedaj še operativno sodelujejo pri izvajanju GJS. To pomeni, da JP Prlekija d.o.o. – v stečaju od 1.8.2024 dalje tudi dejansko ne bo več razpolagala s kadrom, s katerim bi lahko izvajala gospodarsko javno službo. Prav tako bodo odpovedane vse pogodbe, iz katerih za JP Prlekijo d.o.o. – v stečaju izhajajo stroškovne posledice in ki so sicer nujno potrebne za izvajanje gospodarske javne službe.

Opozarjam vas, da to obvestilo vzamete skrajno resno! Ker je po mojem prepričanju zaradi opisanih okoliščin in nerazumne odklonitve jamčevanja občin Ljutomer, Križevci, Veržej, Razkrižje in Sv. Jurij ob Ščavnici ogrožena oskrba s pitno vodo in odvajanje in čiščenje odpadni voda in s tem neposredno prizadet javni interes, bom o dogajanju obvestil javnost.

Kot že večkrat doslej v zaključku ponavljam: dobave pitne vode in izvajanje gospodarske javne službe ni dopustno pogojevati ali povezovati z razreševanjem medsebojnih sporov ali reševanjem nepravilnosti v poslovanju družbe pred začetkom stečaja. Temu so namenjena posebna pravna sredstva. Za uveljavljanje izpodbojnosti pravnih dejanj in morebitne tožbe bo dovolj časa v prihodnje. Prav tako je prazen argument, da ne boste več prevzemali odgovornosti, ker ste že iz preteklega poslovanja JP Prekija dovolj oškodovani. Če v preteklosti niste potrdili ekonomske cene vode in ste s tem dejansko sami pahnili podjetje v stečaj, ob tem pa poslovanja kot družbeniki niste nadzirali ali pa ste le opazovali izčrpavanje podjetja, boste morali glede tega pač prevzeti odgovornost.

Če boste občine pripravljene jamčiti za pokrivanje morebitne izgube tekočega poslovanja v stečaju, bomo s soglasjem sodišča zagotovili izvajanje JGS do trenutka, ko boste pripravljeni koordinirano in usklajeno prevzeti obratovanje. Morebitno soglasje sporočite v najkrajšem času. V nasprotnem primeru bomo na JPP pripravili vse potrebno za prevzem, od 1.8.2024 dalje pa boste občine samostojno pristojne in odgovorne za izvajanje JGS.

Lep pozdrav, Borut Soklič, stečajni upravitelj

Dopis občine Gornja Radgona:

Občina Gornja Radgona v interesu obveščanja javnosti, zlasti uporabnikov pitne vode, podaja naslednjo obvestilo v zvezi z izvajanjem gospodarske javen službe oskrbe s pitno vodo na območju Občine Gornja Radgona in širše.

Občina Gornja Radgona in širše javne Občina Gornja Radgona se zaveda resnosti situacije in svoje odgovornosti za zagotavljanje oskrbe s pitno vodo na svojem območju. Prav tako se zavedamo, da je poslovanje in s tem nadaljevanje izvajanja oskrbe s pitno vodo v postopku stečaja možno le v okviru pravil stečajnega postopka in ob soglasju sodišča in stečajnega upravitelja. Občina Gornja Radgona je v tem smislu vseskozi konstruktiven sogovornik in je podpisala tako prvi, kot tudi drugi dogovor, ki je bil predlagan s strani stečajnega upravitelja in oblikovan na skupni seji z predstavniki vseh osmih občin, solastnic podjetja. Prevzem oziroma prehod na nov način organiziranja in izvajanja oskrbe s pitno vodo zahteva ustrezne pravne postopke, predvsem pa tudi tehnično organizacijske aktivnosti, ki morajo biti medsebojno usklajene, saj se le tako lahko zagotovi nemotena oskrba s pitno vodo za vse uporabnike. Vsi ti postopki in aktivnosti zahtevajo svoj čas in sodelovanje vseh vpletenih deležnikov. Za prevzem in oddajo infrastrukture v najem novemu izvajalcu bo potrebno skleniti ustrezen sporazum med občinami solastnicami in stečajnim upraviteljem, ki nam mora ob soglasju sodišča priznati izločitveno pravico, ter dogovoriti ustrezen protokol za primopredajo. Prav tako je potrebno razdelati ustrezen protokol za prenos sistema za daljinsko upravljanje na nove upravljalce in dogovoriti prehod razmerij z ključnimi dobavitelji oziroma izvajalci storitev (dobava električne energije, plina, telemetrija, itd…). Vsekakor smo mnenja, da bi moral biti ta prehod oziroma prenos upravljanja izveden sočasno za celotno območje sedanjega enovitega vodovodnega sistema C (območje vseh osmih občin).

Kot je znano in o tem sproti obveščamo javnost, Občina Gornja Radgona v dogovoru z Občino Apače in Občino Radenci ter javnim podjetjem Komunala Radgona pospešeno pripravlja vse potrebno za prevzem upravljanja dela vodovodnega sistema, ki ima skupna vira v Podgradu in Segovcih in s katerega se oskrbujejo uporabniki navedenih treh občin. Glede na vse navedene aktivnosti in omejitve, ter skupne zaključke sestanka z novim izvajalcem ocenjujemo, da ni mogoče zagotoviti prehoda na nov način izvajanja oskrbe s pitno vodo na našem območju pred 1.9. 2024, oziroma bi to bilo povezano z precejšnjimi tveganji za motnje v upravljanju in nadzoru nad kvaliteto oskrbe s pitno vodo, kar je po našem mnenju nedopustno.

Glede na navedeno smo predlagali, da se dogovorimo o nadaljevanju izvajanja oskrbe s pitno vodo v okviru JP Prlekija d.o.o. – v stečaju vsaj do tega datuma. Prav tako smo stečajnemu upravitelju predlagali, v kolikor se ostale občine s tem ne strinjajo, oziroma se ne bo mogoče dogovoriti, da v interesu zagotavljanja nemotene oskrbe s pitno vodo ta razmerja uredimo parcialno za območje občin, s katerimi je mogoče doseči dogovor, ostale pa se obravnava ločeno.

V vsakem primeru bomo v konstruktivnem sodelovanju z ostalim občinami in stečajnim upraviteljem ravnali skrbno in odgovorno, da zaradi stečaja in prehoda ne bi prišlo do motenj v oskrbi s pitno vodo na našem območju in da zagotovimo kvalitetno oskrbo s pitno vodo tudi v bodoče.

One thought on “Katastrofa: Prebivalci desnega brega reke Mure kmalu brez pitne vode?

  1. Največjo odgovornost za propad sistema C in bankrot JP Prlekija, nosi Olga Karba, ki je s svojimi ravnanji vsa leta oteževala in blokirala vzpostavitev skupnega vodovodnega sistema in onemogočala izpolnitev evropskih zavez, katere so bile pogoj evropskega financiranja. Stanislav Rojko in Roman Leljak, sta Olgi Karba sredi leta 2019, pomagala izpeljati nezakonito in nepotrebno razrešitev vodstva takrat še vzorno urejenega in uspešnega JP Prlekija – to je bilo ključno dejanje, ki je pomenilo začetek konca sistema c in načrtnega uničenja vsega, kar smo imeli! Danes smo po skoraj 15 letih spet na začetku! Upam, da bodo akterji te katastrofe, ki predstavlja popolno neuresničitev ciljev evropskega financiranja oz nasprotje le-tega, odgovarjali za svoja zlonamerna dejanja, zlorabo položaja in oškodovanje evropskih in drugih javnih sredstev !

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja