Skip to content

V Rakičanu o sooblikovanju lokalnih skupnosti

V Raziskovalno izobraževalnem središču Dvorec Rakičan je danes pod organizacijo Regionalnega stičišča nevladnih organizacij Pomurja potekala regijska konferenca z naslovom: Kakšne (lokalne) skupnosti bomo sooblikovali? Udeležence konference je uvodoma nagovoril tudi državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič, po dogodku pa obiskal Upravno enoto (UE) Murska Sobota.

Strokovnjaki so na konferenci predstavili svoja razmišljanja o sooblikovanju in ustvarjanja skupnosti ter vključevanju javnosti na različnih področjih. Diskusija pa je bila namenjena tudi vprašanjem, kako lahko občine učinkovito podpirajo razvoj storitev, namenjenih občanom in občankam, ter kakšna je dodana vrednost večsektorskega sodelovanja in povezovanja na projektih.

Državni sekretar Ministrstva za javno upravo Jure Trbič je na konferenci izpostavil pomen vključevanja javnosti v procese odločanja ter sooblikovanja odločitev: »Vsaka oblast, ki v pripravo in odločitve vključuje ljudi, bolj kakovostno in lažje opravlja svoje delo. Pa ne samo zaradi kakovostnih predlogov, ki jih dobi, ampak tudi zaradi dejstva, da ko smo ljudje vključeni v nekaj, predloge in spremembe sprejemamo kot svoje,« je povedal Trbič.

V nagovoru je opozoril tudi na sprejemanje dokumentov brez ustreznega posvetovanja z javnostjo, zato bo v prihodnje potrebno te procese, tako na lokalni kot tudi nacionalni ravni, še nadgrajevati, »poslušati modre in ne le najbolj glasne,« je še dodal Trbič in povedal, da takšno sodelovanje sicer prinaša dodatno delo, ampak tudi transparentnost, boljše rezultate in zadovoljstvo vseh deležnikov.

V nadaljevanju je predstavil pripravo Zakona o nevladnih organizacijah, katerega osnutek besedila je nastal v nevladnem sektorju, v pripravo pa so bili vključeni različni deležniki in zainteresirana javnost ter se dotaknil tudi Zakona o lokalni samoupravi, ki ureja pravico občanov do sodelovanja pri sprejemanju odločitev v občini. Ta namreč v 11. členu določa, da občani v občinah odločajo o zadevah lokalne samouprave tudi neposredno – na svojih zborih, z referendumom in preko ljudske iniciative.

»Vključenost občanov v procese odločanja je sestavni del kakovostnega lokalnega samoupravljanja. Z njim se zmanjšuje oddaljenost institucij od oblasti in krepi zaupanje. Občani niso le volivci, ki vsake toliko pridejo volit in izberejo svoje predstavnike ali predstavnice, ampak je smiselno, da so/smo aktivno vključeni v procese in odločitve, ki posegajo v naše življenje,« je povedal državni sekretar in omenil, da je oblast tista, ki lahko motivira, nevladne organizacije pa imajo pri tem pomembno povezovalno vlogo. »Participacija zainteresirane javnosti je na lokalni ravni še pomembnejša in po organizacijski plati zaradi tesne povezanosti in velikosti skupnosti lažja kot na državni ravni,« je še dodal ter v nadaljevanju predstavil orodja, ki so pripravljavcem predpisov na voljo za boljšo vključenost javnosti pri njihovi pripravi.

Poleg državnega sekretarja Trbiča so na konferenci nastopili še Tina Divjak iz Centra nevladnih organizacij Slovenije – CNVOS, Jasmin Kukec iz Bistre hiše – Smart house Martjanci (vodilni partner Lokalne akcijske skupine Goričko 2020), Matej Verbajs, pravni svetovalec, Matic Primc iz Organizacije za participatorno družbo in Marko Peterlin iz Inštituta za politike prostora – IPOP.

Po konferenci je državni sekretar obiskal še Upravno enoto Murska Sobota, kjer se je sestal z načelnikom upravne enote Dominikom Šteinerjem in zaposlenimi. Seznanili so ga s stanjem na področju reševanja upravnih zadev, kadrovsko in prostorsko problematiko ter z izzivi, ki jih čakajo v prihodnje.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

error: