Skip to content

Srčno žilni bolniki iz Savinjske doline med srčki in peninami

Odlično sodelovanje bosta koronarni društvi iz Pomurja in Spodnje Savinske doline okronali s pobratenjem

Koronarni klub (KK) Savinjska dolina Žalec, ki s dobrih sto članic in članov pokriva šest občin Spodnje savinjske doline, in Koronarno društvo (KD) Radenci, ki pokriva širše območje Pomurja in Slovenskih goric, trenutno pa šteje natanko 127 članic in članov, sta samo dva izmed petnajstih koronarnih društev ali klubov, ki se povezuje v Zvezo koronarnih društev in klubov Slovenije. Vse od ustanovitve pred dobrimi dvajsetimi leti KD Radenci in KK Savinjska dolina Žalec uspešno delujeta in na svojih območjih v pomurski regiji in Slovenskih goricah, ter Spodnji savinjski dolini predstavljata najpomembnejšo organizirano doživljenjsko rehabilitacijo bolnikov z boleznijo srca in ožilja izven zdravstvenega sistema. V okviru tega programa društvo uspešno izvajajo številne aktivnosti, ki koristijo članstvu. Poleg organizirane vadbe, ki poteka večkrat tedensko v telovadnicah ali v naravi, občasno organizirajo plavanje v bazenu, pohode, izlete, kolesarjenje, različna srečanja in druženja, vse to pod strokovnim vodstvom in nadzorom, ob tem so deležni koristnih nasvetov s področja bolezni in zdravega načina življenja. V delovanju obeh društev še posebej pomembno vlogo ima zdravstvena vzgoja: Strokovna predavanja, delavnice, razgovori, razprave o pomenu doživljenjske rehabilitacije o preprečevanju in zdravljenju koronarne bolezni o prepoznavanju bolezenskih znakov pri koronarni bolezni in ukrepih ob njih, o preventivnem delu in sodobnih spoznavanjih s področja svetovanja, o znakih in zdravljenju drugih boleznih, ki zlasti pestijo starostnike, saj je struktura članstva starih nad 50 let več kot 90 odstotna…

In ker je sodelovanje na mnogih področjih, še zlasti pri programu strokovnih predavanj, ko ni kar enostavno najti zdravnikov in drugih strokovnjakov, ki so vedno pripravljeni na različna predavanja in svetovanja, sta se društvo iz Pomurja in klub iz Savinjske doline že pred časom, dogovorila za tesnejše prijateljsko sodelovanje. V ta namen sta predsednika Ciril Triller in Slavko Ivezič že podpisala pismo o nameri, ne le za sodelovanje na različnih področjih, temveč tudi za pobratenje, do katerega naj bi prišlo že kmalu. Tudi zaradi tega so se člani KD Radenci pred nedavnim odpravili na ekskurzijo v Spodnjo Savinjsko dolino, sedaj v teh toplih pomladnih dneh, pa so se Savinjčani z avtobusom odpravili v deželo ob reki Muri, pravzaprav med radenske srčke in radgonske penine. Goste iz Žalca in okolice, zraven sta bila tudi predsednik in tajnica, Slavko Ivezič in Veronika Kajič Zorko, je že zjutraj ob kompleksu Radgonskih kleti, s kozarcem Zlate radgonske penine, posebno kavo z logom Koronarnega društva Radenci, ter hrustljavimi rogljički, sprejela delegacija domačega društva (predsednik Ciril Triller, častni predsednik Edvard Metličar, podpredsednik Štefan Žalodec, tajnik Peter Cvetkovič, članica UO Janja Pintarč in predsednik nadzornega odbora Oste Bakal). Prijeten spoznavalni klepet, ob penini in kavi, je potekal v RG Bistroju, kjer se je gostom pridružil tudi direktor podjetja Radgonske gorice Borut Cvetkovič. Pozneje pa je komercialistka omenjenega podjetja, prijazna Martina Senekovič, gostom razkazala kleti, kjer že več kot 170 let pridelujejo najstarejšo slovensko penino. Zraven so gostje iz Savinjske doline občudovali urejenost kleti polnih tihih in penečih se vin, nato pa se ob mostu prijateljstva med Slovenijo in Avstrijo, ter mimo TIC Radgona, nadaljevali do bližnjega spominskega obeležja „Nikoli več“, kjer so pred 33 leti potekali najhujši boji v osamosvojitveni vojni.

Na poti do Radencev, kjer je bil glavni cilj izletnikov iz KK Savinjska dolina Žalec, se je avtobus ustavil pri znani Oljarni Šeruga v vasi, kjer so si gostje ogledali proizvodnjo bučnega olja, katero so lahko tudi degustirali in še marsikaj so videli ter spoznali po predstavitvi mlade gospodinje Svetlane Šaruga. Na drugi strani ulice so si gostje pri domačinu Andreju Bohincu ogledali »Etno zbirke starih predmetov«, čemur je sledil odhod v Zdravilišču Radenci, kjer je goste sprejela in pozdravila tudi izvršna direktorica Zdenka Ploj. Tam je potekalo marsikaj zanimivega, od ogledov, prikazov, tudi degustacij, kosilo, mineralne kopeli, plavanje – kopanje, prikaz različnih terapij ipd., saj prav v Zdravilišču Radenci potekajo preventivna zdravljenja in zdravljenja po operativnih postopkih na srcu in ožilju…

Sama ekskurzija in druženje srčno žilnih bolnikov iz dveh regij se je pokazalo kot zelo koristno, in zato je pohvalno, da se bo sodelovanje društev samo stopnjevalo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja