Skip to content

Pohod med jezovi in narcisami pritegnil mlade in malo manj mlade

V Negovi in okolici so „kurili“ kalorije in velikonočne dobrote in se družili

Turistično društvo Negova – Spodnji Ivanjci, ki ga že veliko let vodi predsednik Zdenko Bratuša, je na lep in sončen velikonočni ponedeljek, pripravilo tradicionalni „Negovski pohod med jezovi in narcisami“, ki je spet bil lepa priložnost za prijetno pomladno druženje in kurjenje kalorij, ki so se nabrale v tem velikonočnem praznovanju. Negova in okolica se ponašata z jezovi ribnikov, ki so obkrožali negovski grad, na grajskem pobočju pa se nahaja znamenito rastišče narcis, kakršnega redkokje vidiš. Pohodniki, kakšnih 40 jih je bilo vseh starosti, so se zbrali pred vhodom v negovski grad, kjer jih je pozdravil predsednik TD Negova – Spodnji Ivanjci Zdenko Bratuša, in jim predstavil pot, ki jo bodo prehodili ter si ogledali številne znamenitosti in zanimivosti. Naprej so si ogledali rastišče narcis na Grajskem pobočju, ter zeliščni vrt, ki ga je pod gradom, nekaj deset metrov od rastišča narcis, pred leti uredil znameniti radgonski, že pokojni, zeliščar Andrej Coklin.

V zeliščnem vrtu raste več so različnih zdravilnih rastlin, ki so v večini opremljene z napisi. Nato jih je pot vodila po gozdu pod gradom do izsušenega dna Grajskega ribnika. O obstoju in zgodovini tega ribnika in več drugih, ki so obdajali negovsko okolico, je spregovoril Iztok Starovasnik. Kot je dejal, so tisti večji ribniki imeli nalogo, varovati grad pred Turki, ob tem pa so grajsko gospodo oskrbovali z ribami, ki so jih gojili v ribnikih. Dalje je pohodnike vodila pot do ostanka jezu, ki je bil zgrajen za zadrževanje vode v tem ribniku. Jez je skoraj v celoti ohranjen, pod njim pa se nahaja nogometno igrišče. Odstranjen je le del jezu, kjer sedaj poteka asfaltirana cesta Negova – Ihova. Tudi tu je Iztok Starovasnik povedal nekaj podatkov o ribnikih, ki so se nahajali v okolici negovskega gradu. Kot je dejal, je nekaj sto metrov pod Grajskim ribnikom, bil Ribnik Pišovšak, ki je imel od vseh najvišji jez, kateri je tudi ohranjen. Točnih podatkov, kdaj bi ribniki nastali ni. Velika verjetnost pa je da so jih gradili med leti 1580 in 1630, pod grofom Adamom Tratumansdorfom.

Potepanje po čudoviti naravi z veliko zanimivosti in znamenitosti, so pohodniki zaključi na domu predsednika TD Zdenka Bratuše, kjer jim je »gospodinja« Marijica Bratuša pripravila bogato pogostitev, z druženjem pohodnikov in počitku po naporni hoji. Ob odhodu so si pohodniki ogledali rastišče narcis ob Bratuševi, po domače Majohovi, domačiji. To rastišče je veliko večje od grajskega in ga varujejo tako, da ne po rastišču ne trosijo umetnih gnojil in pozno kosijo. Kot nam je povedala Marijica Bratuša, ki je tu rojena, ima večina hiš v Krčevinah ob hišah manjša rastišča narcis. Kdaj so jih tod nasadili nam ni mogla povedati. Po pripovedovanju starejših, rastejo tod že več kot 100 let. Tudi to ni znano od kot so jih prinesi, ali iz grajskega rastišča ali kot drugod. Kot je znano, je bilo naravno rastišče v okolici Veržeja, kamor bi naj čebulice te rastline v davni preteklosti prinesle vode iz gorskih rastišč, kot je primer v Sloveniji Golica, ki je pokrita z belimi narcisami. (L.K.)

Negovski pohod med jezovi in narcisami, je dejansko enkraten dogodek (Foto: Ludvik Kramberger)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja