Skip to content

Doc. dr. Bojan Macuh: Kako pridobiti možnosti za oskrbovalca družinskega člana?

Z letom 2024 se je začela izvajati pravica do oskrbovalca družinskega člana

Oskrbovalec družinskega člana je oseba, ki skrbi za potrebe in dobro počutje družinskega člana, ki morda ne more poskrbeti zase zaradi starosti, bolezni ali druge omejitve. To vključuje nudenje osnovne nege, spremljanje pri vsakodnevnih aktivnostih in zagotavljanje podpore na različnih ravneh. Skrbi torej za dobrobit družinskega člana in mu pomaga ohranjati kakovostno življenje.

5. člen Zakona o dolgotrajni oskrbi navaja, da je lahko družinski član zavarovane osebe, in sicer: zakonec, zunajzakonski partner, partner iz partnerske zveze ali nesklenjene partnerske zveze; otrok; pastorek; starš (oče in mati, zakonec ali zunajzakonski partner očeta oziroma matere ter posvojitelj); brat in sestra;  vnuk;  sorodnik v svaštvu do vštetega drugega kolena.

Isti člen dodaja, da je kakovostna dolgotrajna oskrba tista, ki dosega celostno, strokovno, uporabniku prilagojeno dolgotrajno oskrbo, ob upoštevanju temeljnih načel kakovosti kot so uspešnost, varnost, pravočasnost, neprekinjenost, učinkovitost, enakopravnost in osredotočenost na uporabnika, njegovo aktivno vlogo ter se izvaja v skladu s strokovnimi standardi in najboljšimi praksami.

Naloge oskrbovalca družinskega člana se lahko razlikujejo glede na potrebe in okoliščine posamezne družine, običajno pa vključujejo naloge in pomoč, ki je predstavljena v nadaljevanju:

Osnovna nega: Pomoč pri osebni higieni, preobleki, umivanju in drugih vsakodnevnih opravilih. Zdravstvena oskrba: Uporaba zdravstvenih pripomočkov, dajanje zdravil, spremljanje zdravstvenega stanja in obveščanje zdravstvenega osebja o morebitnih spremembah. Prehrana: Priprava obrokov, hranjenje (v primeru potrebe), skrb za ustrezno prehrano glede na morebitne posebne zahteve ali zdravstvene omejitve. Mobilnost: Pomoč pri premikanju, prevozu in izvajanju vaj za ohranjanje gibljivosti. Socialna podpora: Posvetovanje, pogovori, druženje in zagotavljanje čustvene podpore družinskemu članu. Gospodinjska opravila: Opravljanje vsakodnevnih gospodinjskih nalog, kot so čiščenje, pranje, nakupovanje, priprava hrane. Spremljanje zdravstvenih terminov: Organizacija in spremljanje obiskov pri zdravniku, terapevtu ali drugih zdravstvenih strokovnjakih. Upravljanje z dokumentacijo: Spremljanje zdravstvene dokumentacije, urejanje zdravstvenih zapisov in drugih pomembnih dokumentov. Zagotavljanje varnosti: Skrb za varno okolje, preprečevanje padcev in drugih nesreč. Usklajevanje s strokovnjaki: Sodelovanje z zdravstvenim osebjem, terapevti in drugimi strokovnjaki za zagotavljanje celovite oskrbe varovancev.

Vsak primer dela oskrbovalca je seveda unikaten. Naloge se lahko prilagajajo glede na specifične potrebe in zahteve družinskega člana. Oskrbovalec je tako ključnega pomena za izboljšanje kakovosti življenja in ohranjanje dostojanstva osebe, ki potrebuje pomoč.

Plačilo družinskega oskrbovalca se lahko razlikuje glede na državo, regijo in vrsto programa ali podpore. V mnogih primerih so družinski oskrbovalci neplačani in svojo vlogo opravljajo iz ljubezni do svojih družinskih članov. V nekaterih državah pa so na voljo programi socialne podpore ali državne pomoči, ki lahko družinskim oskrbovalcem zagotovijo finančno nadomestilo ali določene ugodnosti. Te programe pogosto upravlja socialni ali zdravstveni sektor, in zato bi se bilo najbolje posvetovati z lokalnimi socialnimi službami ali agencijami za zdravstveno oskrbo, da bi pridobili natančne informacije o tem, kaj je na voljo v določenem okolju. Če ima družinski član določene zdravstvene ali invalidske zavarovalne police, bi bilo tudi smiselno preveriti, ali so v teh policah vključene določene možnosti finančne pomoči za oskrbovalce.

Z letom 2024 se torej začne izvajati samo pravica do oskrbovalca družinskega člana, vse ostale pravice pa po 1. juliju 2025, prav tako obveznost plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo nastopi šele s 1. julijem 2025.

Vloge za uveljavljanje pravic iz dolgotrajne oskrbe se začnejo sprejemati en mesec pred začetkom izvajanja vsake od pravic, kar pomeni, da se vloga za oskrbovalca družinskega člana lahko pri pristojnem centru za socialno delo odda od 1. decembra 2023 naprej, za vse ostale pravice pa postopoma po 1. juniju 2025.

Več o obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo najdete na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (https://www.zzzs.si/dolgotrajna-oskrba/). Več o plačevanju oskrbovalca družinskega člana pa si lahko preberete na https://www.zpiz.si/cms/content2019/oskrb-druz-clana

Prepričan sem, da je teh nekaj informacij vseeno koristnih za uporabnike oskrbovalca družinskega člana. Vsekakor pa je prav, da se tudi svojci pozanimajo o vseh postopkih in pridobivanjih možnosti za oskrbovalca družinskega člana.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja