V preteklih 24 urah je ljubljanski operativno komunikacijski center prejel 671 klicev, od tega 226 klicev za posredovanje v interventnih dogodkih. Od tega se jih je 74 nanašalo na kriminaliteto, 57 na javni red in mir, ter 85 na prometno varnost. Policisti so med drugim na področju kriminalitete obravnavali drzno tatvino, 20 tatvin, 9 vlomov (v dveh primerih je ostalo pri poskusu) in 4 primere poškodovanja tuje stvari. Obravnavali so 21 prometnih nesreč z materialno škodo in 5 nesreč z lahkimi telesnimi poškodbami. Dvema večkratnima kršiteljema cestno prometnih predpisov so zasegli vozili. Zaradi kršitev javnega reda in miru so intervenirali 10 krat na javnem kraju in 2 krat v zasebnem prostoru.
Kriminaliteta – vlomi
Na območju Viča je bilo vlomljeno v klet, od koder je bilo odtujeno kolo znamke Giant. Materialna škoda znaša okoli 1500 evrov.
V Mostah je bilo vlomljeno v lokal, od koder je bila odtujena hrana in pijača. Materialna škoda znaša okoli 1000 evrov.
Na območju Viča je bilo vlomljeno na gradbišče, od koder je bilo odtujeno orodje. Materialna škoda znaša okoli 7000 evrov.
V Mostah je bilo vlomljeno v kolesarnico, od koder je bil odtujen skiro. Materialna škoda znaša okoli 400 evrov.
V Šiški je bilo vlomljeno v objekt, od koder je bil odtujen kotel za žganjekuho. Materialna škoda znaša okoli 1500 evrov.
V Šiški je bilo vlomljeno v vrtno lopo, od koder je bilo odtujeno orodje. Materialna škoda znaša okoli 500 evrov.
V Mostah je bilo vlomljeno v gradbeni zabojnik, od koder je bilo odtujeno orodje. Materialna škoda znaša okoli 3000 evrov.
Drzne tatvine
Včeraj, dopoldan je do stanovanja na območju Šiške pristopila neznanka in oškodovanko zamotila s pogovorom o puščanju vode iz njenega stanovanja. Medtem je sostorilec neopaženo vstopil v stanovanje, ga preiskal in iz notranjosti odtujil gotovino in nakit. Opis ženske: starejša ženska neurejenega videza, visoka okoli 165 cm, imela je svetlejše rumene lase do ramen, oblečena je bila v dežni plašč svetlo rjave barve. Policisti še zbirajo vsa obvestila za izsleditev osumljencev in bodo o vseh okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo.
Na Policijski upravi Ljubljana opažamo pojav drznih tatvin iz stanovanjskih hiš, ki jih storilci izvršujejo na zelo prefinjen in pretkan način, oškodovance pa zavedejo do te mere, da preteče kar nekaj časa, preden ugotovijo, da so bili okradeni. O omenjenih dogodkih smo že večkrat poročali tudi v medijih, vendar opažamo, da so ljudje še vedno premalo previdni ali pozorni do neznancev, ki prihajajo na njihove domove in jih ogovorijo. Žrtve pa so predvsem starejši občani. Storilci žrtev zamotijo s pogovorom (bodisi da so serviserji; bodisi da so prišli odkupit staro železo; da prihajajo iz elektro službe in si ogledujejo teren, kje bi postavili nove daljnovode; da bodo opravljali sanacijo odtokov, itd.) in jih tako zvabijo iz hiše ali od hiše, tako da je nimajo več pod nadzorom. Njihovo odsotnost takrat izkoristijo drugi storilci in v času pogovora vstopijo v hišo, pregledajo notranjost in odtujijo v večini primerov denar ter nakit. Sostorilci kraj nato zapustijo, tisti ki pa je zamotil žrtev pa se vljudno poslovi in zapusti kraj. Največkrat se do hiše pripeljejo z vozilom in tako kraj tudi zapustijo.
Občanom svetujemo, da imajo osebe, ki so prišle do njih nenapovedano, ves čas pod nadzorom in jih brez potrebe ne vabijo v prostore. Vedno naj zaklenejo hišo, ko to zapustijo, ključ pa naj vzamejo s seboj, pa če tudi »stopijo samo za vogal«. Ob tem pa naj bodo pozorni na videz oseb (oblačila, govor, posebnosti) ter vozilo s katerim so se pripeljali (znamko, barvo, tip in reg. št. vozila).
V kolikor kljub previdnosti postanejo žrtev kaznivega dejanja priporočamo, da takoj obvestijo policijo na št. 113 ali najbližjo policijsko postajo.
V večini primerov so oškodovanci starejše osebe, ki jih storilci lažje zmedejo. Nekaterim poberejo tudi vse prihranke in je teža dejanj zato še toliko večja. Svojce starejših oseb, sosede ali druge prosimo, da se o načinu izvrševanja tovrstnih kaznivih dejanj pogovorijo s starejšimi osebami in jim predstavijo opisan način delovanja storilcev ter preventivne ukrepe.
Prometna varnost
Včeraj, okoli 16. ure je v križišču Vojkove ceste in Ptujske ulice v Ljubljani prišlo do prometne nesreče v kateri sta bila udeležena voznica osebnega vozila in kolesar. Nesrečo je povzročila voznica, ki je v križišču odvzela prednost kolesarju. V nesreči se je kolesar lažje poškodoval. Zoper povzročiteljico bo uveden prekrškovni postopek.
Včeraj, okoli 8. ure je na Šuligojevi cesti v Šmarju Sap prišlo do prometne nesreče v kateri sta bila udeležena voznika osebnih vozila. Nesrečo je povzročil voznik, ki je v križišču odvzel prednost drugi voznici. V nesreči se je voznica lažje poškodovala. Zoper povzročitelja bo uveden prekrškovni postopek.
Včeraj, okoli 17. ure je v Trbovljah prišlo do prometne nesreče v kateri sta bila udeležena voznik osebnega vozila in motorist. Nesrečo je povzročil voznik, ki je v križišču odvzel prednost motoristu. V nesreči se je motorist lažje poškodoval. Zoper povzročitelja bo uveden prekrškovni postopek.
Včeraj, okoli 14. ure je na Tacenski cesti v Ljubljani prišlo do prometne nesreče v kateri je bil samoudeležen kolesar. Zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo in pod vplivom alkohola (1,25 mg/l oziroma okoli 2,5 promila) je izgubil nadzor nad kolesom in padel. V nesreči se je lažje poškodoval, zoper njega pa bo uveden prekrškovni postopek.

